Spojené státy v rámci návratu astronautů zpět na Měsíc vyšlou na misi také ženu. Na úterním kosmickém sympoziu v Coloradu to prohlásil šéf amerického Národního úřad pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstine.
Američané, kteří jsou dosud jediní, kdo stanuli na lunárním povrchu, chtějí na Měsíci přistát s astronauty v roce 2024.
"První žena na Měsíci bude Američanka," řekl Bridenstine. K návratu na povrch souputníka Země uvedl, že to nebude jen nostalgická procházka do historie, ale vybudování předmostí pro pilotované lety k Marsu. Američané totiž chtějí využít lunární zdroje včetně vodíku a kyslíku k výrobě paliva. Vyslání astronautů k rudé planetě NASA plánuje na 30. léta.
Druhou fází návratu na Měsíc je podle Bridenstina udržitelnost mise, má se tak stát do roku 2028. To znamená, že v té době budou mít USA opětovně použitelnou infrastrukturu k letům na Měsíc. "Kdykoli budeme chtít, kamkoli budeme chtít, se budeme moci dostat na povrch Měsíce," vysvětlil šéf NASA.
K letu na Měsíc chce NASA využít vyvíjenou raketu SLS s lodí Orion. Výrobu přistávacího modulu plánuje NASA svěřit soukromým kosmických společnostem, od kterých žádá i menší přistávací systémy k dopravě nákladu, vědeckého materiálu či sond na lunární povrch. První udělení zakázek je možné očekávat již tento měsíc.
Spojené státy letos v červenci oslaví 50. výročí přistání člověka na Měsíci, na jehož povrchu mezi roky 1969 a 1972 stanulo celkem 12 astronautů. Od té doby neučinil žádný stát vážný pokus vyslat na přirozenou družici Země lidskou posádku.
Související
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
NASA , vesmír, Měsíc , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
před 2 hodinami
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
před 3 hodinami
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 4 hodinami
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 4 hodinami
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 5 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 5 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 6 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 7 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 7 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 8 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 9 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 10 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
Evropská unie uvalí sankce na ruské vojenské výrobce, kteří se podíleli na ranním smrtícím útoku na Kyjev. Tento krok oznámila na sociální síti X šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová s tím, že navrhne postihy pro další subjekty podporující ruský vojensko-průmyslový komplex. Podle jejích slov bude Unie zvyšovat náklady tak dlouho, dokud Rusko nepochopí, že v této válce nemůže zvítězit. Jakákoliv nová unijní opatření však budou muset jednomyslně schválit všechny členské státy Sedmadvacítky.
Zdroj: Libor Novák