NASA

Národní úřad pro letectví a vesmír, zkráceně NASA je agentura federální vlády USA zodpovědná za civilní kosmický program, za všeobecný výzkum vesmíru a za výzkum v oblasti letectví.  Wikipedie

Související články:

Vesmírná loď Crew Dragon

NASA a SpaceX odložily start mise Crew s posádkou

Americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA) spolu se společností SpaceX oznámily odložení startu mise Crew 7, která má za cíl dopravit čtyři astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). 
Sonda Voyager 2

NASA ztratila kontakt se sondou Voyager 2. Vědci budou do vesmíru střílet příkazy naslepo

NASA se snaží znovu navázat spojení se sondou Voyager 2, se kterou ztratila kontakt před více než týdnem. Loď, která se nachází miliardy kilometrů od Země, ztratila spojení poté, co řídící centrum podle serveru The Guardian omylem vyslalo chybný příkaz, což způsobilo posunutí antény sondy o pouhé dvě procenta, ale to bylo dostatečné k přerušení komunikace.
Tomáš Přibyl Rozhovor

Před 65 lety vznikla NASA. Zprvu kritizovaná instituce se stala synonymem pokroku, míní Přibyl

Americký prezident Dwight Eisenhower před 65 lety, 29. června 1958, podepsal zákon zřizující Národní úřad pro letectví a vesmír, známý pod zkratkou NASA. Šlo o odraz snahy sloučit tehdy roztříštěné kosmické aktivity Spojených států, které byly až do prvních úspěchů Sovětského svazu na tomto poli americkými činiteli poměrně podceňované, objasňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Přibyl. Kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně dále poukázal například na kritiku, které zpočátku nová instituce čelila. Zároveň ale upozorňuje, že postupem času překonala cíle, s nimiž byla vytvořena, a získala oprávněnou prestiž, nejen kvůli programu pilotovaných letů na Měsíc.
NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.
NASA zahajuje program Artemis

NASA chystá cestu na Měsíc. Přistávací modul vyrobí Blue Origin

Pro vývoj přistávacího systému pro misi Artemis V na Měsíc vybrala NASA společnost Blue Origin. Prostřednictvím observatoře Artemis bude NASA zkoumat větší povrch Měsíce, než kdykoli předtím, odhalovat další vědecké objevy a připravovat se na budoucí mise astronautů na Mars, uvedla NASA v tiskové zprávě.
Pravděpodobný dopad části satelitu nad Kyjevem (19. dubna 2023).

V Kyjevě nepadal satelit NASA, byl to velmi jasný meteor zvaný bolid

Podle zprávy na telegramovém účtu RBK Ukrajina mohli lidé ve středu večer nad Kyjevem zahlédnout obří záři. Původní agenturní zpráva (ČTK) informovala o možném očekávaném pádu satelitu NASA. Podle zástupce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), však záblesk, který obyvatelé Kyjeva i jiných míst na Ukrajině viděli, nesouvisí s jejich satelitem. Tuto informaci potvrdil pro britskou BBC. 
NASA představila posádku mise Artemis

NASA otevírá novou kapitolu dějin. Představila posádku mise Artemis, která poletí k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes oznámil jména čtyř astronautů, kteří koncem roku 2024 obletí Měsíc. Lunární mise se poprvé zúčastní žena, elektroinženýrka Christina Kochová, a černoch, pilot Victor Glover. Ke dvojici se připojí astronauti Reid Wiseman a Kanaďan Jeremy Hansen, informovala vesmírná agentura. Tři Američané a Kanaďan byli představeni při slavnostním ceremoniálu v Houstonu, kde sídlí řídící středisko mise Artemis.
NASA představila nové skafandry

V tomhle se lidstvo vrátí na Měsíc. NASA představila nové skafandry

Objemné bílé skafandry, které před půl stoletím nosil Neil Armstrong a jeho kolegové z programu Apollo, již brzy budou minulostí, napsala dnes agentura Reuters. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve spolupráci se společností Axiom Space představil nové vesmírné obleky upravené pro přistání na Měsíci, kam by se Američané měli v nadcházejících letech vrátit.
NASA

NASA otestuje jaderný raketový motor, který by lidstvo mohl dopravit na Mars

Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) představil plán pro testování raketového motoru na jaderný pohon, který by do budoucna mohl dopravit astronauty na Mars za kratší dobu, než je tomu u dosavadních systémů. Na projektu NASA spolupracuje s výzkumnou agenturou amerického ministerstva obrany DARPA, první testy plánují na rok 2027.
nový snímek hvězdokupy NGC 346

Webbův teleskop objevil svou první exoplanetu a zachytil dynamickou hvězdokupu

Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil svou první exoplanetu, tedy planetu, která obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce. Vzdálený svět má téměř stejnou velikost jako Země. Spolu s informacemi o této exoplanetě dnes Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila nový snímek hvězdokupy NGC 346, jedné z nejdynamičtějších oblastí zrodu hvězd v blízkých galaxiích.
Walter Cunningham, autor: NASA Prohlédněte si galerii

Zemřel astronaut Walter Cunningham, člen posádky Apollo 7

V úterý ve věku 90 let zemřel bývalý americký astronaut Walter Cunningham, který byl jedním ze členů posádky vesmírné lodi Apollo 7. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 23 minutami

před 36 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 44 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

V Kosovu zaútočily desítky profesionálně vycvičených ozbrojenců. Policie je obklíčila

Kosovský premiér Albin Kurti informoval o incidentu, který se v neděli odehrál ve vesnici Banjska. Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců s profesionálním výcvikem. Stalo se tak pár hodin po oznámení, že během střetů byl zabit kosovský policista.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy