Ostře sledovaná vesmírná mise Artemis II úspěšně pokračuje. Astronauti v pátek opustili oběžnou dráhu kolem Země, když zažehli hlavní motor lodi Orion a vyrazili vstříc Měsíci. Informovala o tom britská stanice BBC.
Téměř šestiminutový zážeh hlavního motoru proběhl podle NASA bez sebemenších problémů. Kanadský astronaut Jeremy Hansen uvedl, že posádka se na cestě k Měsíci cítí velmi dobře. V živém přenosu z lodi Orion je patrné, jak se plavidlo vzdaluje od Země, která se zdánlivě stále zmenšuje.
Mise Artemis II úspěšně začala v noci na čtvrtek, kdy nová a historicky zatím nejvýkonnější raketa SLS poslala do vesmíru astronauty Christinu Kochovou, Victora Glovera, Reida Wisemana a Jeremyho Hansena.
Testovací let potrvá deset dní a lidé se během něj dostanou ve vesmíru zatím nejdál, konkrétně do vzdálenosti 406 tisíc kilometrů od Země. NASA se během mise připravuje na návrat člověka na Měsíc. Její představitelé věří, že by na něm mohli astronauti opět přistát v roce 2028.
Misi před úspěšným startem provázely problémy. NASA v únoru odložila březnový start rakety kvůli technickému problému, který spočíval ve vadném filtru či ventilu, jenž zastavil proudění hélia do potřebných míst. Raketa musela být stažena zpět do budov v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, aby specialisté mohli problém vyřešit.
V rámci programu Artemis již došlo k úspěšnému dokončení jedné mise na oběžné dráze Měsíce bez lidské posádky. NASA se od té doby potýkala s opakovanými technickými problémy. Experti se domnívají, že Američané budou potřebovat ještě několik let, než se jim podaří vrátit člověka na Měsíc. Díky programu Apollo se tam v letech 1968 až 1972 podívalo přes 20 lidí.
Související
Lidé se vrací k Měsíci. Mise Artemis II úspěšně odstartovala
První člověk tmavé pleti, první žena, první neameričan. Kdo dnes odstartuje na historickou cestu k Měsíci?
program Artemis (NASA) , NASA , vesmír, Měsíc
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
před 1 hodinou
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
před 1 hodinou
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 2 hodinami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 3 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 4 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 4 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 5 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 6 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 7 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
Na Velikonoce se připravují i strážci zákona. Lidé se musí připravit na zvýšenou přítomnost policistů na frekventovaných místech či na silnicích. Policie zdůrazňuje, že se jedná o preventivní opatření.
Zdroj: Jan Hrabě