Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil podrobnosti o robotických modulech, skákajících dronech a vozidlech, které plánuje vyslat na Měsíc v rámci budování trvalé lunární základny. Mezi společnosti vybrané pro konstrukci těchto strojů patří i Blue Origin, vesmírná firma zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, dále společnosti Intuitive Machines a Astrobotic. Spojené státy usilují o to, aby američtí astronauti znovu stanuli na povrchu Měsíce ještě před koncem funkčního období prezidenta Donalda Trumpa v roce 2029.
Vesmírná agentura se však nachází pod tlakem, neboť v návratu lidí na Měsíc soupeří s Čínou. Peking pokračuje ve vlastních plánech s cílem dopravit lidskou posádku na povrch do roku 2030, přičemž nedávno vypustil kosmickou loď Šen-čou 23 s posádkou směřující k čínské vesmírné stanici Tchien-kung. NASA v březnu oznámila program v hodnotě 20 miliard dolarů na vybudování trvalé základny poháněné jadernou a solární energií u jižního pólu Měsíce do roku 2032. Podle administrátora NASA Jareda Isaacmana tyto nové kroky znamenají, že se Spojené státy Měsíce už nikdy nevzdají.
Vlastní základna by USA umožnila provádět vědecké experimenty, těžit cenné suroviny a snadněji cestovat k Marsu. Většina odborníků se nicméně shoduje, že časový harmonogram NASA není reálný. Přestože Spojené státy zaznamenaly úspěch při dubnové misi Artemis II, během níž čtyři astronauti obletěli Měsíc, někteří vědci se domnívají, že příští zemí, jejíž posádka na Měsíci přistane, bude spíše Čína. Lunární vědec Simeon Barber z Open University poukazuje na potíže NASA se zajištěním plavidla schopného bezpečně dopravit lidi na povrch a dodává, že za nynějšími oznámeními stojí silná politická motivace.
Program NASA s názvem Ignition Moon Base má tři fáze. Před vysláním lidské posádky chce agentura využít robotické moduly a skákající drony k prozkoumání a zmapování náročného lunárního terénu. Transportní vozidla pak budou sloužit k přepravě astronautů, komunikačních zařízení a vědeckých přístrojů. Kontrakt na lunární modul nazvaný Endurance získala firma Blue Origin, která má zajistit přesné přistání a autonomní navigaci, zatímco modul Griffin 1 od společnosti Astrobotic by měl dosáhnout kráteru Nobile poblíž jižního pólu.
Tato robotická fáze průzkumu má trvat do roku 2029 a zahrnuje 25 startů, které na Měsíc doručí čtyři tuny nákladu včetně kamer s vysokým rozlišením a laserových přistávacích systémů. V další fázi plánuje NASA na Měsíci vybudovat jaderná a solární energetická zařízení včetně štěpných reaktorů. Do roku 2032 by pak lidé měli mít možnost žít v tamním polotrvalém ubytování, přičemž rovery jim umožní cestovat na dlouhé vzdálenosti. Jižní pól Měsíce je atraktivní především kvůli přítomnosti zmrzlé vody, kterou lze využít jako pitnou vodu nebo pro výrobu kyslíku. Hlavní překážkou celého plánu však zůstává dokončení plavidla Starship Human Landing System od společnosti SpaceX Elona Muska, které se potýká s četnými odklady a technickými problémy.
Související
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
Aktuálně se děje
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
včera
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
včera
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
včera
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
včera
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
6. června 2026 21:04
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
6. června 2026 19:44
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
6. června 2026 18:20
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
6. června 2026 17:01
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
6. června 2026 15:50
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
6. června 2026 14:31
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
6. června 2026 13:19
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
Oficiální statistiky ohledně epidemie eboly v Demokratické republice Kongo zaznamenaly výrazný pokles, což na první pohled vypadá jako nadějná zpráva, avšak situace je mnohem komplikovanější. Zatímco ještě nedávno úřady hovořily o více než tisíci podezřelých případů a téměř 250 úmrtích, aktuálně Kongo hlásí přibližně 380 potvrzených nakažených a 60 zemřelých, ke kterým se přidává dalších 15 potvrzených případů a jedna oběť v sousední Ugandě.
Zdroj: Libor Novák