Srážka se Zemí 22. prosince 2032: NASA varuje, že smrtící asteroid má zvýšenou šanci zasáhnout planetu

NASA v úterý zveřejnila nové výpočty, podle nichž asteroid 2024 YR4, přezdívaný „ničitel měst“, má 3,1% šanci v roce 2032 na dopad na Zemi. Vědci po celém světě bedlivě sledují jeho trajektorii. Informoval o tom server server France24.

Asteroid 2024 YR4, který podle údajů NASA zveřejněných v úterý představuje hrozbu pro Zemi, má nyní 3,1% šanci na dopad v roce 2032. Tento údaj ho činí nejnebezpečnějším vesmírným objektem, jaký kdy byl zaznamenán v moderních předpovědích.

Ačkoli rostoucí pravděpodobnost vyvolává obavy, odborníci varují před panikou. Světová astronomická komunita situaci pečlivě monitoruje a vesmírný dalekohled Jamese Webba se chystá zaměřit svou pozornost na asteroid již příští měsíc.

Bruce Betts z Planetary Society uvedl: "Nepanikařím," a dodal, že jak astronomové získávají více údajů, pravděpodobnost dopadu se nakonec opět sníží na nulu.

Asteroid 2024 YR4 byl poprvé detekován 27. prosince loňského roku chilskou observatoří El Sauce. Odhaduje se, že asteroid má velikost mezi 40 a 90 metry a jeho složení je běžné, bez známek vzácných kovů. V lednu 2024 Mezinárodní síť pro varování před asteroidy (IAWN) vydala varování poté, co pravděpodobnost nárazu přesáhla jedno procento. Od té doby toto číslo roste, a podle nejnovějších výpočtů NASA je pravděpodobnost nárazu 3,1 %, s datem dopadu stanoveným na 22. prosince 2032. Tato pravděpodobnost je srovnatelná s výsledkem pěti po sobě jdoucích hodů mincí.

Tento vzestup je považován za historický, protože asteroid této velikosti naposledy představoval takto významné riziko v roce 2004, kdy asteroid Apophis měl 2,7% šanci na náraz do Země v roce 2029, což bylo později vyloučeno dalšími pozorováními. Richard Moissl z Evropské kosmické agentury uvedl, že riziko 2024 YR4 je o něco nižší než 3 %, konkrétně 2,8 %, ale stále se považuje za vážně sledovanou hrozbu.

Podle odborníků se asteroid 2024 YR4 považuje za velmi vzácnou událost, ale není důvod k panice. I když je jeho potenciální dopad nebezpečný pro město, není to "zabiják planet" nebo "zabiják dinosaurů".

Bruce Betts z Planetary Society uvedl, že i když je riziko vzniku katastrofy nízké, astronomové stále sledují asteroid a věří, že data z Webbova teleskopu, který má schopnost detekovat velmi slabé objekty, budou klíčová pro určení jeho trajektorie. Teleskop se zaměří na asteroid, když se přiblíží k Jupiteru, což se stane až v roce 2028.

Pokud by pravděpodobnost rizika vzrostla o více než 10 %, Mezinárodní síť pro varování před asteroidy (IAWN) by vydala formální varování, což by vedlo k přípravám v potenciálně ohrožených oblastech.

Vědci se domnívají, že i když asteroid 2024 YR4 není dostatečně velký na to, aby způsobil globální katastrofu, jeho rychlost – až 40 000 mil za hodinu – by mohla způsobit vážnou destrukci, včetně silného výbuchu, pokud by asteroid vstoupil do atmosféry. Nejvíce ohrožené oblasti zahrnují východní Pacifik, Jižní Ameriku, Afriku, Blízký východ a jižní Asii. Přesto je stále dostatek času na přípravu.

NASA již ukázala, že je možné změnit dráhu asteroidu, a vědci zvažují i další metody, jako jsou lasery nebo jaderné výbuchy.

Související

Chování černých děr.

Čeští vědci zabodovali v NASA. Pomohli s odhalením tajemství černých děr

Tým českých astrofyziků z Akademie věd dosáhl významného vědeckého pokroku v oblasti studia černých děr. V rámci mezinárodní spolupráce zveřejnili dvě studie, které přinášejí nové informace o chování rentgenových dvojhvězdných systémů s černou dírou. Tyto černé díry, o hmotnosti odpovídající hvězdám, přitahují hmotu z blízké hvězdy, čímž vzniká akreční disk. Zároveň mohou na pólech vypouštět vysokoenergetické výtrysky. Tento výzkum, využívající družici IXPE, se zaměřil na rentgenový binární systém Swift J1727.8–1613 a přinesl nové, zásadní objevy.
NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

NASA asteroid 2024 YR4

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Monika Brusenbauch Meislová

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová

Expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z brněnské Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz exkluzivně vysvětlila, co znamená snaha o aktualizaci vzájemných vztahů Velké Británie a Evropské unie a také zhodnotila, jak se Londýnu podařil brexit. „Mnoho očekávaných výhod – nové obchodní dohody, silnější globální postavení, nižší míra migrace – se buď nenaplnilo, nebo se ukázaly jako zcela iluzorní,“ říká. 

před 25 minutami

Donald Trump

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy

Ukrajina se znovu cítí opuštěná jedním ze svých klíčových spojenců. Americký prezident Donald Trump 19. května jednal telefonicky se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, aby se pokusil prosadit příměří ve válce, která už téměř čtyři měsíce drtí Ukrajinu. Výsledek? Žádný průlom, žádné sankce a z pohledu Kyjeva – další ostudná ukázka Trumpovy důvěřivosti vůči Kremlu.

před 38 minutami

lesy

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.

před 1 hodinou

Ehud Olmert

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert se ostře vymezil vůči aktuální vojenské strategii Izraele v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro britskou stanici BBC uvedl, že to, co izraelská vláda pod vedením Benjamina Netanjahua v Gaze provádí, je „velmi blízko válečnému zločinu“. Vyjádření přichází v době, kdy se Izrael ocitá pod rostoucím mezinárodním tlakem kvůli rozsahu civilních obětí a blokádě humanitární pomoci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

před 3 hodinami

Palestina

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru

Situace v Pásmu Gazy zůstává i po 11 týdnech blokády naprosto katastrofální. Více než dva miliony lidí čelí bezprostřednímu hladomoru, zatímco mezinárodní humanitární pomoc stále jen obtížně proniká skrze izraelské hranice. Na zemi, kde lidé marně čekají na jakoukoliv potravinu, se valí přísliby, které se zatím mění jen v bezmoc a frustraci.

před 3 hodinami

Stavba trasy D pražského metra Prohlédněte si galerii

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí

Ve dnech 17. –⁠ 19. května se uskutečnil Den otevřených dveří na stavbě prvního úseku nové linky metra D. Návštěvníci mohli projít část podzemní trasy v délce 1,6 km, která vede v hloubce přibližně 30 metrů. Nekomentovaná prohlídka, trvající zhruba 60 až 90 minut, přilákala přibližně 22 000 lidí. 

před 4 hodinami

Golden Dome

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní detaily svého nového, mimořádně ambiciózního projektu národní obrany: vesmírného protiraketového štítu nazvaného „Zlatá kupole“ (Golden Dome), který má ochránit celé území Spojených států před globálními raketovými útoky. Prezident během vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že systém bude dokončen do konce jeho druhého funkčního období – tedy během tří let – a že výstavbu povede generál vesmírných sil Michael A. Guetlein. Odhadované náklady činí přibližně 175 miliard dolarů.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy