Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) naznačil, že se neplánuje osobně účastnit soudního procesu ve věci atentátu na svou osobu. Prohlásil také, že střelci odpustil. Zaútočil naopak na opoziční politiky a média.
Na Slovensku v tomto týdnu začal proces s pachatelem loňského atentátu na Fica, jehož výpověď zazněla u soudu ze záznamu. Předseda Smeru dal ve čtvrtek najevo, že se jednání, pokud to bude možné, nechce vůbec účastnit.
"Nevstupoval jsem aktivně ani do vyšetřování a neudělám to ani ve stádiu soudního jednání. U soudu mě jako poškozeného kvalifikovaně zastupuje právní zástupce David Lindtner. Věřím, že mě nebude třeba u soudu ani vyslechnout, protože soud v rámci dokazování přehrál záznam z mého výslechu," řekl premiér ve videu zveřejněném na facebooku.
Politik prohlásil, že po atentátu netrpí traumatem. Zdůraznil, že nadále a ve stejné intenzitě plní povinnosti předsedy vlády. Zopakoval také, že obžalovanému Juraji C. odpustil a nehodlá po něm požadovat náhradu škody.
Fico trvá na tom, že útočníka stvořila současná opozice. "Bylo by spravedlivé a správné, kdyby v soudní síni bez obžaloby seděli vedle atentátníka všichni ti, kteří ho vyrobili," nechal se slyšet a zaútočil také na média, která rovněž obvinil ze šíření nenávisti. Dokonce pronesl, že je prý jen otázkou času, kdy dojde k dalšímu podobnému útoku.
"A já dopředu vyjadřuji přání, aby při nás stálo tolik štěstí, jako jsem ho měl při mém neštěstí já," dodal premiér.
K atentátu na premiéra Fica došlo 15. května 2024 po výjezdním zasedání vlády v Handlové. Útočník Juraj C., který zůstává ve vazbě, byl nejprve obviněn ze zvlášť závažného zločinu úkladné vraždy ve stadiu pokusu. Na začátku července se změnila právní kvalifikace na zvlášť závazný zločin teroristického útoku.
Související
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
Robert Fico , Slovensko , Juraj Cintula , soudy
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
včera
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
včera
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
včera
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
včera
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
včera
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
včera
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
včera
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
včera
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
včera
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
včera
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
včera
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
včera
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
včera
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
včera
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
včera
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
26. května 2026 21:58
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
26. května 2026 21:04
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
26. května 2026 19:57
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
26. května 2026 19:21
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
Církev prozradila, jaký bude další osud lebky svaté Zdislavy, která se v květnu na krátkou dobu ocitla v rukou zloděje. Vzácná relikvie má být vystavena pouze při sobotní pouti. Následně se vrátí do hrobu. Oznámil to pražský arcibiskup Stanislav Přibyl.
Zdroj: Jan Hrabě