Rasista vypálil černošské kostely v USA, k obnově napomohl požár Notre-Dame

Sbírka na rekonstrukci pařížské katedrály Notre-Dame inspirovala řadu Američanů k přispění na kampaň na obnovu tří černošských kostelů, které byly vypáleny ve státě Louisiana. Zatím se vybralo více než 1,8 milionu dolarů (přes 41 milionů Kč).

Všechny tři kostely byly vypáleny tento měsíc. Podezřelým je ve všech případech jednadvacetiletý Holden Matthews, syn zástupce místního šerifa.

Na obnovu kostelů byla zřízena sbírka na americkém serveru GoFundMe ještě před neštěstím v Paříži. Novinář Yashar Ali na ni však záměrně upozornil den po požáru slavné katedrály.

53. If you want to see the people impacted by your generosity, please watch this lovely segment on @CBSThisMorning about the fundraising effort for the three historically black churches in LouisianaThank you @OmarVillafranca for flying down to Louisiana! pic.twitter.com/rs5E8Ksilt

— Yashar Ali ? (@yashar) 18. dubna 2019

"Obnova Notre-Dame bude financována dostatečně. Za poslední měsíc zničil rasistický žhář tři tradičně černošské kostely. Byl obviněn ze zločinu z nenávisti, kostely ale potřebují vaši pomoc. Prosím, připojte se ke mně a přispějte," napsal v úterý na twitteru.

Podle ABC Ali tušil, že po požáru katedrály Notre-Dame bude mít výzva mimořádný ohlas, nicméně sám byl reakcí veřejnosti překvapen. Jen za 24 hodin od středečního poledne se na rekonstrukci vybralo více než půl milionu dolarů (11,4 milionu Kč). "Myslím si, jakkoliv otřepaně to může znít, že to je neuvěřitelně nadějné poselství, že se lidé mohou semknout," reagoval novinář.

Ačkoliv se Alimu podařilo k přispění přesvědčit některé známé osobnosti a filantropy, kteří darovali značné sumy, většina darů se pohybuje ve výši několika desítek dolarů.

"Lidé jsou opravdu dobrosrdeční," řekl Gerald Toussaint, pastor jednoho z vypálených kostelů. "Jen je potřeba nějaké tragédie, která odhalí, že mají v srdci dobro," dodal.

Související

Více souvisejících

Kostely USA (Spojené státy americké) katedrála Notre-Dame Církev

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy