Jihočeští hasiči v pondělí večer zasahovali u požáru střechy barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Hasiči ho dostali pod kontrolu během několika desítek minut, škoda jde do milionů korun.
Hasiči o zásahu informovali na sociální síti X s tím, že požár byl nahlášen pět minut před 18. hodinou. Pod kontrolu se ho podařilo dostat krátce před 19. hodinou. Událost se obešla bez zranění.
Zasahující hasiči museli posléze rozebrat střešní plášť a evakuovat cennosti z kostela do prostor zajištěných starostkou, aby se předešlo dalšímu poškození. Na místě zasahovalo sedm dobrovolných a dvě profesionální jednotky s devíti cisternami a dvěma automobilovými žebříky. Výše škody byla předběžně odhadnuta na 15 milionů korun.
Zasažený kostel Nanebevzetí Panny Marie je vrcholně barokní poutní kostel, který tvoří významnou dominantu Chlumu u Třeboně. Vznikal v letech 1737 až 1745. Zakladatelem stavby byl baron Jan František z Fünfkirchenu, jež ho nechal postavit jako poděkování za záchranu svého života, když jej zasypalo zdivo na nedalekém statku.
Související
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
Soud rozhodoval o dalším cizinci. Policie ho viní z účasti na útoku v Pardubicích
Požáry , Hasiči , Kostely , Jihočeský kraj
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
před 2 hodinami
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
před 3 hodinami
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
před 4 hodinami
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
před 5 hodinami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 6 hodinami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 6 hodinami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 7 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 8 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 9 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 9 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 10 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 11 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 12 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 13 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 14 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
Tchajwanská armáda ve středu během vojenského cvičení odpálila rakety směrem k Číně z mobilních odpalovacích zařízení, čímž demonstrovala svůj způsob obrany proti případné čínské invazi.
Zdroj: Libor Novák