Krize v Perském zálivu graduje. Na Írán míří "létající pevnosti" i letadlová loď

Několik amerických bombardérů B-52 bylo posláno do oblasti Perského zálivu poté, co tam již vyplula loď Abraham Lincoln, aby reagovalo na možný íránský útok, píše agentura AFP.

Spojené státy oznámily v úterý, že do oblasti Perského zálivu vysílají několik bombardérů B-52 v reakci na možný plán „útoku“ Íránu. Toto nasazení je odůvodněno „jasnými a nedávnými signály, že íránské síly a jejich společníci připravují možný útok na americké síly“, oznámil Pentagon. John Bolton, americký poradce pro národní bezpečnost oznámil v neděli nasazení letadlové lodi Abraham Lincoln a její nosné skupiny a bombardovací síly v Perském zálivu. B-52s jsou těžké bombardéry s dlouhým doletem schopné nést rakety a atomové náboje. Prezident Donald Trump před rokem, 8. května 2018, ukončil podporu mezinárodní dohodě z roku 2015, jež měla zabránit Teheránu vyrábět atomovou bombu, neboť íránské postoje považuje za příliš laxní, píše agentura. Navzdory k tomu, že evropští spojenci zůstávají stále věrni původnímu textu dohody, prezident Spojených států nadále posiluje svou „kampaň maximálního tlaku“ proti íránskému režimu.

Francouzská televize France 2, jež měla možnost natáčet na jedné americké letecké lodi, uvádí ve své reportáži, že „americká armáda je zapojena do velké letecké manévrovací kampaně ve Středomoří“. A právě odtud mobilizuje svých 57 letadel.

Přiblíží Američani své lodě k íránskému pobřeží? ptá se France 2

Dvě letadla vzlétla současně, aby předvedla na nebezpečném cvičení, že Američané mají nesrovnatelný vzdušný výkon, popisuje redakce v reportáži. Letadlová loď Lincoln, obří plavidlo, má na palubě čítá 6 000 mužů, doprovází ji 5 lodí. Od včerejška míří armáda na jih, dodává. „Zdá se, že letadla jsou připravena k akci. Přiblíží však své lodě k íránskému pobřeží, jak oznámil ministr obrany USA? Admirál, který řídí flotilu, zůstává vágní. Tato cvičení, stejně velkolepá, jako jsou, zůstávají tréninkem, s varováním,“ popisuje France 2 manévry. „Spojené státy ukazují své svaly“ stojí v titulku reportáže.

Podle německého listu Handelsblatt „hrozí v Perském zálivu nebezpečí konfrontace“. Teherán již dříve oznámil, že na výročí odchodu USA z mezinárodního jaderného obchodu s Íránem. chce „postupně snižovat“ své závazky, jež vyplývají z vídeňské dohody. Íránský prezident Hassan Rúhání oznámil v dopise tuto středu. Podle íránské státní televize, již Handelsblatt cituje, byly dopisy zaslány velvyslancům. „Pokud se pět zemí připojí k jednáním a pomůže Íránu těžit z ropy (průmyslu) a bankovnictví, Írán se vrátí ke svým závazkům vyplývajícím z jaderné dohody," uvedl Rúhání ve svém středečním projevu. „Tato operace je navržena tak, aby zachránila (ne zničila) dohodu,“ dodal. Velvyslanci mají předat dopis o zrušení části smluv svým vládám. Rúhání řekl, že Írán si ponechá přebytek obohaceného uranu místo toho, aby ho prodal, jak bylo dohodnuto v jaderné dohodě. Vyšší obohacení uranu bude obnoveno, pokud nebudou do 60 dnů dohodnuty žádné nové podmínky pro jadernou dohodu. Toto rozhodnutí by mělo být vysvětleno písemně Velké Británii, Francii a Německu. Ministr zahraničí Mohammed Ďžavád Zaríf chce také napsat Federice Mogheriniové, šéfce zahraniční politiky Evropské unie (EU), v němž jí chce informovat o podrobnostech, jak bude Írán pokračovat v jaderném sporu, upřesňuje německý list.

Související

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Americká armáda v příštím roce umístí v Bavorsku dodatečných 500 vojáků

Spojené státy v roce 2023 umístí na své základně v bavorském Ansbachu dodatečných 500 vojáků. Oznámila to dnes bavorská vláda, která to označila za jasné posílení bezpečnosti celé Evropy. Vyslání dodatečných 500 amerických vojáků do Německa již loni v dubnu ohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin a závazek letos v červnu na summitu NATO zopakoval prezident USA Joe Biden.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Americká armáda (U.S. Navy) Írán

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Nemocnice, ilustrační foto

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí. S odvoláním na státní zdravotnický systém (NHS) v Anglii o tom dnes informovala agentura PA, podle níž jde o rekordní počet. Zhoršování kvality lékařské péče se v Británii odehrává také v souvislosti s brexitem, po němž v zemi ubyly tisíce lékařů.

před 24 minutami

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Ve vládě není podle Fialy vůle k zásahům do změny DPH

Ve vládě není podle premiéra Petra Fialy (ODS) velká vůle k zásahům do daně z přidané hodnoty. Při návštěvě ministerstva zemědělství to uvedl k dotazu novinářů, zda vláda uvažuje o snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) k tomu řekl, že u snižování daně na potraviny je riziko, že se nepromítne do poklesu cen. Potraviny v Česku v současnosti podléhají 15procentní DPH, pouze malá skupina produktů, jako je kojenecká výživa a některé mlýnské výrobky, se daní deseti procenty.

před 36 minutami

Aktualizováno před 53 minutami

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 1 hodinou

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 1 hodinou

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Český rozhlas

Sněmovní výbor odmítl návrhy poslanců ANO na zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas

Poslanci opozičního hnutí ANO zřejmě neprosadí zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas (ČRo) o pět, nebo o deset korun měsíčně. Sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média, dnes tyto úpravy k vládní novele o změně výběru radních České televize (ČT) a ČRo koaliční většinou odmítl. Podle vládních poslanců by poplatky měly být jedním z témat širší novely zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterou by měli zákonodárci dostat od kabinetu příští rok.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

vánoční cukroví

Vánoční cukroví: PŘEHLED surovin, za které si letos připlatíte a o kolik

Balení surovin na domácí pečení vánočního cukroví stojí letos v akci 1131 korun, což je o 11 procent více než loni. Balík surovin v akci, jako je například hladká mouka, cukr nebo vejce, zdražil o 112 korun. Zdražily téměř všechny ingredience, například cukr moučka na více než dvojnásobek toho, co stál loni. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční na přelomu listopadu a prosince, kterou má ČTK k dispozici.

před 3 hodinami

Do Chorvatska bez hraničních kontrol. Bude přijato do Schengenu, tvrdí Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že se jeho resortní kolegové ze zemí EU dnes v Bruselu shodnou na rozšíření schengenského prostoru o Rumunsko a Bulharsko, očekává o tom ale dlouhou a složitou debatu. Rozšíření prostoru volného pohybu o dvojici zemí, které už desetiletí splňují potřebné podmínky, dosud blokuje především odpor Vídně. Prakticky jisté je podle českého ministra dnešní rozhodnutí o vstupu Chorvatska.

Zdroj: ČTK

Další zprávy