Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) věří, že vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách povede k intenzivnějším vztahům mezi USA a Českou republikou. Spojené státy jsou jedním z našich z klíčových partnerů a Baracku Obamovi přeji mnoho sil do dalšího funkčního období, prohlásil ve středu premiér.
"Blahopřeji panu Baracku Obamovi k vítězství v prezidentských volbách. Spolupráce mezi administrativou prezidenta Baracka Obamy a českou vládou intenzivně funguje a věřím, že můžeme na tyto dobré vztahy v dalších letech navázat," řekl předseda vlády.
Demokrat Barack Obama zvítězil v amerických prezidentských volbách a zůstává tak další čtyři roky v Bílém domě. Podle zpráv CNN získal Obama 303 volitelů, k vítězství ve volbách je potřeba 270 ze 538. Barack Obama porazil republikánského vyzyvatele Mitta Romneyho, obhájil prezidentský post a bude stát v čele Spojených států další čtyři roky. Romney měl podle CNN obdržet hlasy zatím 206 volitelů a už uznal svou porážku. Poděkoval svým příznivcům, voličům a rodině a oznámil, že telefonicky poblahopřál Obamovi k vítězství.
Obamovi se podařilo na svou stranu získat rozhodující státy jako Ohio a Nevada. Zvítězil navzdory přetrvávající nespokojenosti s ekonomikou. Podpořili ho především ženy, afroameričané a hispánští voliči, tedy stejný elektorát jako před čtyřmi lety.
Související
Kdo po Trumpovi převezme Bílý dům? V USA se rozjíždí předvolební kampaň
Biden zvažuje změnu, která by se dotkla budoucích amerických prezidentů
Prezident USA , Barack Obama , Petr Nečas
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
před 2 hodinami
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
před 3 hodinami
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
před 4 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
před 5 hodinami
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
před 6 hodinami
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
před 7 hodinami
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
před 8 hodinami
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
před 9 hodinami
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
před 10 hodinami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 10 hodinami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 10 hodinami
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 11 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 12 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 12 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 13 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 14 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 15 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.
Zdroj: David Holub