Úřadující americký prezident Joe Biden sice odstoupil z listopadových voleb, v nichž měl obhajovat mandát, v úřadu ale zůstává do konce mandátu v lednu 2025. Je přitom možné, že je posledním prezidentem s tak rozsáhlou imunitou.
Biden totiž v pondělí představí americké veřejnosti reformní plány týkající se Nejvyššího soudu, napsal magazín Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené se situací. Chystat se má omezení počtu funkčních období soudců a zavedení vymahatelného etického kodexu.
Prezident se zřejmě bude snažit prosadit i změny v ústavě, které by omezily imunitu prezidenta i dalších veřejných činitelů. Vedou ho k tomu nedávné závěry Nejvyššího soudu, podle nichž náleží hlavě Spojených států amerických rozsáhlá trestněprávní imunita. Konkrétní detaily mají být představeny v pondělí ve státě Texas.
Biden v týdnu během projevu z Oválné pracovny Bílého domu oznámil, že bude prosazovat změny na Nejvyšším soudu. Kromě bilancování svého dosavadního působení také během 11 minut zdůraznil, že chce ještě ukončit válku v Gaze, udržet americká spojenectví a rozpoutat boj proti rakovině.
Biden měl takto dlouhé vystoupení na veřejnosti poprvé od neděle, kdy ohlásil odstoupení z kandidatury na prezidenta Spojených států. Jeho místa se prozatímně ujala viceprezidentka Kamala Harrisová, která si ještě musí počkat na nominaci demokratů. Té ale v cestě zřejmě nestojí nic, protože ji verbálně podpořilo množství spolustraníků a jen za první den na kampaň vybrala v přepočtu přes dvě miliardy korun.
Související
Může za cla, válku na Ukrajině i útok ve Washingtonu. Trumpovou univerzální odpovědí je svalit vše na Bidena
Trump ruší všechny dokumenty a milosti podepsané automatickým perem. Právně to není možné, reagují experti
Joe Biden , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , nejvyšší soud USA
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
27. prosince 2025 21:20
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
27. prosince 2025 20:05
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.
Zdroj: Libor Novák