New York - Na českém konzulátu v New Yorku krátce po otevření volební místnosti ve 14:00 místního času (20:00 SEČ) přišlo hlasovat kolem dvaceti lidí. Byla mezi nimi i někdejší mistryně světa v krasobruslení Ájá Vrzáňová či spisovatelka Martina Formanová.
Podle ní je prezidentská volba velmi důležitá pro budoucnost České republiky, protože ukáže, kterým směrem se bude ubírat politika. "Ta volba samotná ukáže, jestli můžeme věřit, že se ten kurz mění a jestli to půjde od těch zlodějů a podvodníků někam k právnímu státu. Anebo se potvrdí, že to vlastně je v pořádku, jak to jde zatím," řekla ČTK Formanová, jejíž manžel a světoznámý režisér Miloš Forman se k volební urně ze zdravotních důvodů nedostavil.Během volební kampaně Formanovou "nadzvedly" útoky na Karla Schwarzenberga kvůli tomu, že žil dlouhou dobu v zahraničí. "Nemyslím si, že člověk, který žije z jakéhokoli důvodu v zahraničí, je o něco méně Čech a o něco méně mu záleží na osudu té naší země," řekla. "Podívejte se, jak dlouho žil Tomáš Masaryk v zahraničí, měl za manželku Američanku, která nemluvila česky. A udělalo ho to o něco horším prezidentem? Nemyslím si," dodala.Vrzáňová kvůli druhému kolu prezidentských voleb přerušila svůj tradiční zimní pobyt na Floridě a přiletěla na jeden den do New Yorku. "Já jsem přijela na jeden den z Floridy, jenom abych volila, protože na Floridě se volit nemůže. Já volím Karla Schwarzenberga, protože by to byl výborný prezident, je to důstojný, inteligentní pán," uvedla bývalá úspěšná sportovkyně.Dodala, že si váží toho, jaký zájem o volby má v Česku mladá generace. "Věřím jim. Slyšela jsem, že hodně volí. Jsem na ně pyšná. Běžte a volte správně," vzkázala.V zámoří kvůli časovému posunu začalo hlasování o den dříve než v Česku. Například v Brazílii se volí od 17:00 SEČ, na východním pobřeží USA začaly volby o tři hodiny později.
Související
Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou
Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá
prezident čr , Martina Formanová
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 27 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 1 hodinou
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.
Zdroj: Libor Novák