Oklahoma – Oklahomou se prohnala další série tornád. Zemřelo 14 lidí, včetně matky s dítětem, píše BBC. Tornáda zasáhla stejnou oblast na předměstí Oklahoma City, kde před dvěma týdny při větrných smrštích zahynulo 24 lidí.
Nemocnice v Oklahomě dnes potrvdila 9 obětí, přičemž pět z nich se zatím nepodařilo identifikovat. Kancelář šerifa v Oklahomě následně potvrdila dvě další oběti. Stát Missouri pak v souvislosti s tornády postihly záplavy, při kterých se ulice vmžiku změnily v řeky. Oblast hlásí tři mrtvé. 77 lidí bylo zraněno.
Poslední tornádo udeřilo v pátek večer v době dopravní špičky. Mnoho lidí tak zůstalo uvězněných ve svých autech a nastal dopravní chaos. 60 tisíc domácností pak zůstalo bez elektřiny a prudké lijáky způsobily záplavy. Na některých ulicích voda vystoupala až do výšky 1,2 metrů. Mnoho vozidel byl převráceno na střechy. V jednom voze bohužel zahynula matka s dítětem.
Starosta Oklahomy Mick Cornett řekl: „Pro mě z nepochopitelných důvodů se najednou na silnici objevilo velké množství řidičů. Mnohem víc, než jsme čekali. Každý se v bouři choval jinak a výsledkem byla velmi nebezpečná situace. Myslím, že jsme ještě všichni otřeseni z toho, co se stalo nedávno. Pořád pohřbíváme děti a oběti a máme napnuté nervy."
Meteorologové ohlásili, že tato tornáda byla slabši než ta, která zdevastovala oblast před dvěma týdny. Oklahoma leží zrovna v té části Středozápadu USA, které se říká ulička tonrád. Ročně se zde vyskytne na 1 200 tornád, ale většinou jsou relativně malá.
Meteorologové se ovšem obávají, že letošní „sezóna tornád" bude dramatičtější než obvykle, protože vody Atlantiku jsou teplejší než bývá zvykem, píše The Telegraph.
Související
V Česku se zřejmě vyskytlo tornádo. Na Hodonínsku, kde mohlo vyvolat nepříjemné vzpomínky
První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
Tornádo , USA (Spojené státy americké) , Oklahoma, USA
Aktuálně se děje
včera
Pekarová Adamová má po odchodu z politiky novou práci. Pomáhá známé firmě
včera
Pokus o vraždu bezdomovce v Praze. Policie podezřívá nezletilého mladíka
včera
Fiala překonal i Klause. V ODS končí jedna dlouhá éra, strana si zvolí nový směr
včera
Úpadek bývalého prince Andrewa pokračuje. Čeká ho stěhování pryč z luxusu
včera
Řidič věřil navigaci, kamion zavedla až skoro na Pražský hrad
včera
Cimrmanova planetka se našla před 30 lety. Objevil ji astronom Moravec
včera
„To nejhloupější, co jsem kdy slyšel.“ Odpor proti Trumpovi kvůli Grónsku roste, Kongres hrozí impeachmentem
včera
Stříleli po všem, co se hýbe. Lidé před mýma očima padali v kaluži krve, popisuje svědek protestů v Íránu
včera
Trump selhal. Na lidech mu nezáleží, myslí si většina Američanů
včera
Praktický průvodce měsíčními platbami za plyn a elektřinu
včera
Kyjev podle Trumpa brzdí ukončení války. Zelenskyj mu předložil důkaz, že se plete
včera
Zelenskyj udělil Pavlovi vyznamenání nejvyššího stupně
včera
Bílý dům: Evropské jednotky v Grónsku Trumpův názor nijak nezmění
včera
Sněmovna vyzvala prezidenta, aby jmenoval Turka ministrem. Stanovisko se nemění, opáčil Hrad
včera
USA přesouvají na Blízký východ letadlovou loď. Netanjahu přesvědčil Trumpa, aby neútočil na Írán
včera
Padl první verdikt nad jihokorejským exprezidentem: Jun Sok-jol dostal pět let vězení
včera
Čech vězněný ve Venezuele byl propuštěn, oznámil Macinka. Letí pro něj speciál
včera
Íránský režim nedokáže po brutálním potlačení protestů udržet kontrolu, varuje známý filmař
včera
Trump dostal od Machadové Nobelovku za mír. Výbor pro udílení cen obratem zareagoval
včera
Trump se chystal na "nevyhnutelný" útok na Írán. Proč jej nakonec odvolal?
Americká administrativa se ocitla na prahu vojenského zásahu v Íránu, ale prezident Donald Trump se nakonec rozhodl vyčkat. Rozhodující moment nastal po nočním jednání v krizovém štábu, kde poradci prezentovali drastické záběry poprav íránských demonstrantů. Trumpa silně zasáhly zprávy o plánované popravě mladého aktivisty Erfana Soltáního a hrozil Teheránu tvrdými následky, pokud režim nepřestane s krveprolitím.
Zdroj: Libor Novák