Mexiko - K západnímu pobřeží Mexika se dnes přiblížil hurikán Erick, který se bude podle meteorologů v nejbližších hodinách pohybovat nad oceánem a kontinent by zřejmě zasáhnout neměl. Mexické úřady vydaly výstrahu pro oblast pacifického pobřeží.
Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) dosahovala síla větru uvnitř hurikánu až 130 kilometrů za hodinu a příliš by už narůst neměla. Větrná masa se kolem 17:00 SELČ nacházela nad oceánem přibližně 145 kilometrů jižně od klíčového mexického tichomořského přístavu Manzanillo. Mexická vláda nařídila jeho zabezpečení před možným příchodem hurikánu, které se týká i dalšího přístavu Lázaro Cardenas.
NHC sice předpovídá, že se hurikán bude pohybovat severozápadním směrem nad oceánem, kde v neděli večer zeslábne a rozpadne se.
Příznivými podmínkami pro vznik tropické cyklóny jsou existující poruchy počasí, teplá voda oceánu, vysoká vlhkost vzduchu a relativně malé pohyby vzduchu. Když takové podmínky panují dostatečně dlouho, může tato kombinace vyvolat silné bouře, neuvěřitelné vlny, prudké lijáky a záplavy.
Tropické cyklóny jsou v různých částech světa rozdílně nazývány, i když se jedná o bouře, působící na stejném principu: v Severní Americe je to hurikán, v Mexiku Chubasco na Haiti Taino, v Asii je nazývána tajfunem, na Filipínách Bagyo, v Austrálii a na Novém Zélandu Willy-willy.
Kvůli snadnější komunikaci se tropickým bouřím dávají jména. Seznamy jmen připravují příslušné regionální organizace několik let dopředu. Původně se bouře označovaly jménem svatého, který měl v daný den jmeniny, později meteorologové pojmenovávali bouře libovolně, např. jménem neoblíbeného politika, píše server tpocasi.cz.
Související
Nová bilance hurikánu Melissa. Počet obětí se značně zvýšil
Tragická bilance hurikánu Melissa. V Karibiku zemřelo přes 20 lidí
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
před 1 hodinou
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
před 2 hodinami
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
před 3 hodinami
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
před 4 hodinami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 4 hodinami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 4 hodinami
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 5 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 6 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 7 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 7 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 8 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 10 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
Přestože to ještě před několika dny vypadalo, že bude trenér Miroslav Koubek pokračovat i v dalším kvalifikačním cyklu až do evropského šampionátu v roce 2028, nakonec se zkušený čtyřiasedmdesátiletý stratég rozhodl svou funkci dát k dispozici, což následně přijal šéf českého fotbalu David Trunda. Koubek v prohlášení ke svému nečekanému kroku uvedl, že vzhledem k současné atmosféře kolem reprezentace, kterou podle něj zapříčinila mediální kampaň posledních dní, nevidí smysl u národního týmu pokračovat.
Zdroj: David Holub