Washington - Sever Spojených států zasáhl "velmi nebezpečný" bouřkový systém, z něhož vzešlo několik tornád a prudkých bouří. Ve státě Illinois jedno z tornád zvlášť silně udeřilo na městečko Washington, kde srovnalo se zemí mnoho domů. Zcela přerušen byl podle agentury Reuters provoz na obou chicagských mezinárodních letištích. První zprávy hovoří o nejméně dvou mrtvých a 40 zraněných a hmotných škodách.
Bouře s rychlostí přibližně 100 km/h některých místech země již páchají velké škody. Ve státě Illinois zaznamenali meteorologové několik masivních tornád, které za sebou zanechaly zbořené domy a převrácená auta. Podle zástupkyně ředitele národní meterologické služby je to však pouze začátek.
Mezi nejvíce ohrožené státy patří Illinois, Michigan, Ohio Kentucky a Indiana. Místní obyvatelé i úřady se připravují na katastrofu obřích rozměrů a tisíce lidí jsou v tuto chvíli evakuovány ze svých domovů.
Podle aktuálních informací bylo jedno z velikých tornád zaznamenáno zhruba 230 kilometrů jihozápadně od Chicaga a město okamžitě vyhlásilo krizový stav. Zavřená jsou obě mezinárodní letiště a očekává se i přerušení městské dopravy.
Guvernér státu Illionis požádal všechny obyvatele, aby až do odvolání neopouštěli své domovy. V oblasti byly mimojiné spatřeny i kroupy o velikosti tenisových míčků a situace začíná být životu nebezpečná.
Blížící se neštěstí si již vyžádalo nejméně dva lidské životy a několik stovek zraněných.Systém, který se nad oblastí přehnal velkou rychlostí, podle národní meteorologické služby USA (NOAA) ohrožoval deset států oblasti středozápadu USA a 53 milionů obyvatel.V okolí města Washington, asi 230 kilometrů jihozápadně od Chicaga, meteorologická služba zaznamenala "velké a nesmírně nebezpečné tornádo".Televize ukázaly záběry, na nichž je patrné, že smršť v městečku s asi 15.000 obyvateli, během několika sekund zničila mnoho domů a zpřevracela automobily na střechu. "Bouře tu zdemolovala několik čtvrtí," řekla podle agentury AP mluvčí místního zdravotnického úřadu Sara Sparkmanová."Víme, že v některých obcích jsou zřizována přístřeší, protože lidé jsou kvůli bouři evakuováni ze svých domovů," dodala mluvčí.Škody bouře páchala také v dalších illinoiských obcích Pekin, Metamora nebo Morton.Tornádo se utvořilo ze systému, který nakonec zamířil do Chicaga. Město zahalil do temnoty. Evakuováni museli být fanoušci místního prvoligového klubu amerického fotbalu a utkání místních "medvědů" s týmem Baltimore Ravens začalo s asi dvouhodinovým zpožděním.Meteorologický úřad obyvatelům ohrožených oblastí doporučil, aby se uchýlili do přízemí školních budov. Bouře se údajně pohybovaly nebezpečnou rychlostí téměř 100 kilometrů za hodinu východním směrem, takže lidé na ně nemuseli stačit zareagovat. Situace prý byla "životu nebezpečná".
Související
Bouře Ciarán způsobila smrtící povodně v Itálii. Zemřelo nejméně šest lidí
Bouře Ciarán udeřila. V Británii nefungují školy, vítr byl nejsilnější ve Francii
Bouře , USA (Spojené státy americké) , Tornádo
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
před 1 hodinou
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
před 2 hodinami
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
před 3 hodinami
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
před 3 hodinami
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
před 4 hodinami
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
před 5 hodinami
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
před 6 hodinami
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
před 7 hodinami
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
před 7 hodinami
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
před 8 hodinami
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
před 9 hodinami
Chraňte svou firmu efektivně: Antivirový program dnes již nestačí
před 9 hodinami
Na půjčce Ukrajině se podílet nebudeme, honosí se Babiš. Zrádce Evropy táhne Česko na východ, reagují politici
před 10 hodinami
Odchod ze summitu bez dohody by pro EU znamenal katastrofu, přiznal De Wever
před 11 hodinami
Dohodnuto. EU půjčí Ukrajině 90 miliard eur. Putin musí pochopit, že se mu válka nevyplatí, vzkázal Merz
před 12 hodinami
Víkendové počasí změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi
včera
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
včera
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
včera
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
včera
Metru se nevyhnuly potíže ani v předvánočním čase. V pátek skončí dlouhé omezení
Metru se ani v předvánočním týdnu nevyhnuly komplikace. Během úterý nejezdily vlaky mezi Smíchovem a Florencí. Na vině byla technická závada, oznámil dopravní podnik na sociální síti. Cestující museli do tramvají.
Zdroj: Jan Hrabě