Ottawa - Vzhledem k agresi Moskvy na Ukrajině lze stěží předpokládat, že by někdy byl Rusku umožněn návrat do skupiny průmyslově nejvyspělejších států (G7). Podle agentury Reuters to dnes uvedl kanadský premiér Stephen Harper.
Rusko se k seskupení formálně připojilo v roce 1998 a skupina se pak přejmenovalo na G8. Členské státy ale letos v březnu členství Ruska pozastavily v důsledku konfliktu na ukrajinském Krymu.
"Rusko vedené prezidentem Vladimirem Putinem svými akcemi dalo najevo, že nesdílí hodnoty tohoto společenství států, které jsou zaměřeny... na demokracii, mezinárodní bezpečnost a vládu práva," napsal Harper v dnešním úvodníku listu Globe and Mail.
"Vzhledem k tomu je obtížné předvídat nějaké okolnosti, za nichž by Putinovo Rusko mohlo být přijato zpátky do rodiny států skupiny G7," dodal kanadský premiér. "Nyní není doba na zmírňování diplomatického a hospodářského tlaku na (Putinův) režim," zdůraznil.
Jako první byla vytvořena skupina G6 (Group of Six), která vznikla v roce 1975 na setkání svolaném francouzským prezidentem Valérym Giscardem d'Estaingem, kdy se šest tehdejších největších ekonomických velmocí (Francie, Západní Německo, Itálie, Japonsko, Spojené království a Spojené státy americké) dohodlo na každoročním setkávání. O rok později (1976) se na summitu v Portoriku ke skupině přidal sedmý člen - Kanada a vznikla tak skupina G7 (Group of Seven). Od roku 1977 se na pozvání Spojeného království účastní jednání i představitelé Evropské Unie.
Rusko (tehdy jako Sovětský svaz) se začalo účastnit jednání už v roce 1991, od roku 1994 pořádalo samostatné mítinky se členy G7 (konaly se po hlavním summitu). Tato skupina se označovala jako P8 (Political 8) nebo G7 plus 1. Až v roce 1997, díky iniciativě tehdejšího prezidenta Spojených států Billa Clintona, se Rusko oficiálně připojilo ke G7 a vznikla tak nynější skupina G8.
Skupina je neformální sdružení, z čehož vyplývá, že nemá žádnou vnitřní strukturu či hierarchii jako mezinárodní organizace typu Světové banky. Nemá ani stálý sekretariát nebo kanceláře jednotlivých členů. Jednotlivé země se k 1. lednu pravidelně střídají v předsednictví. Předsedající země je zodpovědná za plánování a pořádání řady ministerských setkání vrcholících výročním summitem, který se koná většinou v červnu.
Související
Já jsem tady šéf, řekl Trump státníkům na úvod jednání G7
Lídři G7 včetně Trumpa se zavázali posílit vojenskou pomoc Ukrajině
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
před 47 minutami
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
před 1 hodinou
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
před 3 hodinami
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
před 4 hodinami
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
před 5 hodinami
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
před 6 hodinami
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
před 8 hodinami
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
včera
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
včera
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
včera
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
včera
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
včera
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
včera
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
včera
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
Mohutné exploze v ruské metropoli musely proniknout i do toho nejvíce izolovaného bunkru. Ruský prezident Vladimir Putin čelí dlouhodobě obviněním, že se zcela odstřihl od reality své upadající invaze na Ukrajinu. Čtvrteční děsivé záběry z moskevského horizontu však znamenají moment, kdy ani ta nejsilnější vrstva izolace kolem šéfa Kremlu nedokáže utlumit zvuky opakovaných výbuchů. Ty nastaly pouhých šestnáct kilometrů od něj a zanechaly po sobě zničené rafinérie, ze kterých stoupal hustý černý dým přímo nad hlavní město.
Zdroj: Libor Novák