Američtí generální inspektoři vyšetří postup úřadů kolem vpádu do Kapitolu

Generální inspektoři několika amerických ministerstev začínají vyšetřovat, jak se různé bezpečnostní složky připravovaly na události minulé středy a jak na přepadení Kongresu reagovaly. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Veřejnoprávní rozhlas NPR zjistil, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ani ministerstvo vnitřní bezpečnosti navzdory četným varovným signálům před protesty 6. ledna nevypracovaly analýzu rizik.

Jedním z cílů nově ohlášených vyšetřování je zhodnotit, zda došlo k pochybení při sdílení informací mezi různými úřady. Prověřován bude postup FBI nebo Pentagonu, který hrál klíčovou roli při mobilizaci posil pro policii Kapitolu. Přezkoumání událostí z posledních týdnů zahájili generální inspektoři ministerstev spravedlnosti, obrany, vnitřní bezpečnosti a vnitra.

Podle AP by mohly výsledné zprávy přinést tvrdou kritiku postupu vlády a bezpečnostních složek. Davu příznivců končícího prezidenta Donalda Trumpa se minulou středu v podstatě podařilo obsadit značnou část washingtonského Kapitolu a někteří výtržníci se skoro dostali do přímého kontaktu se zákonodárci. Deník The Washington Post dnes napsal, že násilní demonstranti byli také "nebezpečně blízko" viceprezidentovi Mikeu Penceovi.

"Několik souběžných vyšetřování bylo zahájeno více než týden po nepokojích, kdy jsou nedostatky v plánování, koordinaci a reakci vlády jasnější a jasnější," píše AP.

Deník The New York Times ve své analýze hovoří o "závratném seznamu" pochybení, která nastala během nepokojů a v týdnech před nimi. Policejní sbor Kapitolu a washingtonská policie například před 6. lednem odmítly nabídky na mobilizaci dodatečných jednotek národní gardy nad rámec "relativně skromného kontingentu" povolaného pro regulaci silničního provozu.

Míra bezpečnostních opatření kolem schůze, při které obě komory Kongresu potvrzovaly výsledek prezidentských voleb, byla pro některé komentátory nepochopitelná vzhledem k tomu, jak otevřeně některé skupiny ve veřejných internetových fórech dávaly najevo úmysl zasedání narušit. Policejní složky zřejmě v tomto směru měly jisté informace, protože oddělení FBI ve Virginii den před napadením Kapitolu rozeslalo hlášení varující před plány extremistů páchat násilí a "válku".

Toto hlášení ale podle informací Reuters obsahovalo jen "syrové" veřejně dostupné materiály, které FBI ani jiný orgán neanalyzoval. FBI pak rozhlasu NPR potvrdil, že ohledně 6. ledna nevypracoval "zpravodajský bulletin", který se před potenciálně závažnými událostmi předává lokálním činitelům. Hodnocení konkrétních hrozeb nevydalo ani ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které údajně místo toho poskytlo obecnější zprávu o napětí kolem prezidentských voleb.

Při nepokojích v Kongresu zemřeli čtyři lidé a jeden policista později v nemocnici podlehl zraněním. Zraněny byly i další desítky příslušníků bezpečnostních složek.

Kvůli událostem přišli o funkci vrchní bezpečnostní činitelé Sněmovny reprezentantů i Senátu a také dosavadní šéf policie Kapitolu. Předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová dnes ohlásila revizi bezpečnostních opatření v sídle Kongresu pod vedením generálporučíka ve výslužbě Russela Honorého.

Související

FBI, ilustrační fotografie

Kvůli útoku na Kapitol byl zatčen bývalý agent FBI

Bývalý agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) byl zatčen za podíl při vpádu demonstrantů do sídla amerického Kongresu 6. ledna 2021. Podle serveru USA today čelí obvinění ze čtyř přečinů, včetně nezákonného vstupu do budovy s omezeným přístupem a výtržnictví.

Více souvisejících

vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) FBI USA (Spojené státy americké) Kongres USA

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy