Beyoncé žádá vyšetření smrtícího zásahu policie, ministrovi poslala ostrý dopis

Americká zpěvačka Beyoncé Knowles-Carterová napsala otevřený dopis ministru spravedlnosti státu Kentucky Danielu Cameronovi, v němž požaduje spravedlnost pro rodinu Breonny Taylorové. Ta zemřela 13. března při razii policie u ní doma ve městě Louisville.

Celosvětově proslulá zpěvačka se pozastavuje nad tím, že žádný ze zasahujících policistů dosud nepřišel o práci a ani nečelí žádným obviněním. "Uplynuly tři měsíce - a vyšetřování vzneslo více otázek, než jich dokázalo zodpovědět," píše zpěvačka v dopise zveřejněném na její webové stránce.

Policisté vtrhli do bytu Taylorové kvůli podezření z obchodu s drogami. Využili přitom zvláštního povolení, jež je opravňuje vstoupit do obydlí bez souhlasu jeho obyvatel. Toto povolení policisté využívají, aby stihli zasáhnout dříve, než by podezřelí mohli zničit případné důkazy.

Taylorová v době zásahu spala a doma s ní byl její partner Kenneth Walker. Do bytu vstoupili tři policisté v civilu, které Walker považoval za lupiče a začal na ně střílet svou legálně drženou zbraní, přičemž jednoho z policistů trefil do nohy. Policisté zahájili palbu do bytu a vystřelili přes 20 kulek, z nichž jich osm zasáhlo Taylorovou ve vedlejším pokoji. Žena svým zraněním podlehla. Vyšetřovatelé v bytě žádné drogy nenašli.

Beyoncé poznamenává, že město Louisville sice přijalo legislativu, jež nově zakazuje policistům vtrhnout do obydlí "bez zaklepání", požaduje však od místních úřadů také další kroky. Chce, aby ministr spravedlnosti Cameron obvinil tři zasahující policisty, a aby byl proces s nimi co nejvíce transparentní. Volá rovněž po vyšetření reakce celé místní policie, která podle ní při přezkoumání případu pochybila.

Zpěvačka je už roky hlasitou zastánkyní hnutí Black Lives Matter ("Na černošských životech záleží"). Po smrti Altona Sterlinga a Philandoa Castileho po střetu s policisty v roce 2016 vyzvala své fanoušky, aby požadovali adekvátní reakci na policejní brutalitu. "Už máme po krk zabíjení mladých žen a mužů v našich komunitách," napsala tehdy. "Je na nás, abychom povstali a požadovali, aby nás přestali zabíjet," pokračovala ve vzkazu Beyoncé.

Spojenými státy v posledních týdnech otřásají masivní protesty proti policejní brutalitě a rasismu, které vyvolalo úmrtí černocha George Floyda po zásahu bělošského policisty v Minneapolis. Demonstrace přitom na některým místech vyhrotil víkendový incident z Atlanty, při němž bělošský policista zastřelil dvěma ranami do zad prchajícího černošského muže, jež krátce předtím ukradl jeho kolegovi paralyzér.

Související

Grammy 2023: Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala zpěvačka Beyonce, která na letošním slavnostním udílení cen v Los Angeles obdržela svůj 32. zlatý gramofon. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla 73letá bluesová zpěvačka Bonnie Raittová.

Více souvisejících

Beyoncé Black lives matter zabití černochů americkými policisty USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 25 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy