Americký prezident Joe Biden čelí kritice od aktivistů a organizací na ochranu lidských práv, že nepostupuje dosti rázně a rychle při uzavření věznice v Guantánamu. V červenci nechala Bidenova administrativa propustit jednoho vězně, ale od té doby přišlo jen málo náznaků, že se vláda snaží kontroverzní zařízení na Kubě uzavřít, napsala dnes agentura AP.
Biden ohlásil záměr Guantánamo uzavřít ještě před koncem svého volebního období.
"Prezident Biden sice oznámil svůj záměr, ale neudělal pro to žádný zásadní krok," uvedl advokát a lidskoprávní aktivista Wells Dixon. K uzavření Guantánama vyzvala Bidena i organizace Amnesty International, která patří k dlouhodobým kritikům tohoto zařízení. "Čím déle bude toto vězení v provozu, tím déle je podkopávaná věrohodnost Spojených států v oblasti lidských práv," uvedla v prohlášení Amnesty International.
Administrativa George W. Bushe zřídila věznici v Guantánamu v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001. Před dvaceti lety, 11. ledna 2002, nechala do zařízení převést první vězně. Zadržováno tam bylo přes 780 lidí kvůli podezření z terorismu, většina z nich ale nebyla nikdy obviněna. Podle organizací na ochranu lidských práv byli vězni mučeni a vystaveni nelidskému zacházení. Organizace kritizovaly také to, že vězni neměli žádný či jen velmi omezený kontakt s obhájci.
Současný prezident se zřejmě chce vyhnout situaci, do které se dostal jeho předchůdce Barack Obama, během jehož mandátu byl Biden viceprezidentem. Obama sice podepsal nařízení věznici zrušit, svůj záměr ale nedokázal prosadit v Kongresu. Administrativa tak pomalu propouštěla zbylé vězně. Obamovo nařízení zrušil Donald Trumpa, který se ale jinak o Guantánamo příliš nezajímal, píše agentura AP.
Nejmenovaný představitel Bidenovy administrativy agentuře AP řekl, že vláda pracuje na snížení počtu vězňů podle pravidel schválených Kongresem. Podle nich vláda nesmí vydat vězně do některých rizikových zemí, například do Jemenu či do Somálska, ani je vpustit na americké území, a to i v případě, že by byli v USA ve vězení. V současnosti je na Guantánamu zadržováno 39 lidí, což je nejméně od ledna 2020. Deset vězňů by mělo stanout před dlouho odkládanými vojenskými soudy, 13 lidí se zřejmě dočká propuštění. Zbytek nečelí obžalobě, ale ani se nepředpokládá jeho osvobození.
Související
Během nechvalně známé debaty v roce 2024 jsem měla strach, že má mrtvici, přiznala Bidenova manželka
Amerika truchlí. Na Jesseho Jacksona vzpomíná Trump, Biden i Harrisová
Joe Biden , Guantanamo U.S. Base
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
před 1 hodinou
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
před 2 hodinami
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
před 2 hodinami
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
před 3 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
před 4 hodinami
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
před 4 hodinami
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
před 5 hodinami
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
před 6 hodinami
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
před 7 hodinami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
Kriminalisté aktuálně prověřují incident, k němuž došlo o víkendu v Ústeckém kraji a jehož terčem se stala ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová. Podle ranního oznámení policie čelila členka vlády slovnímu i fyzickému útoku ze strany čtyřiačtyřicetileté ženy.
Zdroj: Libor Novák