Biden: Covid-19 už nemusí ovládat naše životy, USA s ním ale budou dál bojovat

Americký prezident Joe Biden v projevu před členy Kongresu představil i některé další plány týkající se covidu-19 a ujistil, že jeho vláda proti nemoci bude dál bojovat, i když aktuálně pro Američany není tak velkou hrozbou jako dřív. Oznámil další bezplatné testy na koronavirus a iniciativu související s používáním léků na covid-19. Obyvatelé USA se podle něj bezpečně vrací k "normálnějším" životům, které nemusí ovládat koronavirus.

Biden před Kongres předstoupil v čase kdy jeho země hlásí nejméně nových nákaz od loňského léta. Po silné epidemické vlně způsobené variantou omikron v posledních týdnech klesají i počty hospitalizovaných i mrtvých. Od začátku pandemie USA zaregistrovaly na 950.000 úmrtí souvisejících s covidem-19.

Biden současný pozitivní vývoj zmínil hned v úvodu svého poselství o stavu unie, když připomenul, že jeho loňský projev v Kongresu mohla přímo v sále sledovat jen část zákonodárců. "Díky pokroku, který jsme učinili, díky vaší odolnosti a nástrojům, které nám poskytl tento Kongres, mohu dnes večer říct, že bezpečně postupujeme zpět k normálnějším každodenním činnostem," uvedl později v části projevu věnované pandemii.

Připomenul změnu doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), po které už na většině amerického území neplatí pokyn nosit na veřejnosti roušku. "Díky pokroku, který jsme za poslední rok učinili, už covid-19 nemusí ovládat naše životy," řekl americký prezident. "Ale já dnes večer říkám, že nikdy neakceptujeme to, že budeme zkrátka s covidem-19 žít. S virem budeme nadále bojovat," pokračoval.

Oznámil, že Američané si budou moci od příštího týdne objednat další bezplatné testy, i když předtím vyčerpali příděl čtyř testů na každou domácnost. Biden také mluvil o iniciativě "testovat a léčit", která má umožnit lidem okamžitý přístup k lékům na covid-19 v případě pozitivního testu. Detaily ohledně plánů pro "další fázi" pandemie má dnes představit Bílý dům.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Joe Biden

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Konec debat na Joj, bojkot Markízy, ovládnutí RTVS. Slovenská vláda rozkládá tamní televize

Vládní politici na Slovensku se v období napjatých vztahů s některými médii rozhodli přerušit účast v diskusních pořadech nejvíce sledované televize Markíza, kterou již delší dobu bojkotují členové vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy