Biden nabídl smír Sandersovi, aby odvrátil rozkol ve straně

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden dnes nabídl smír svému hlavnímu stranickému rivalovi Berniemu Sandersovi, jehož levicové názory, na americké poměry radikální, pohoršovaly hlavní proud demokratů.

Oba politici se dohodli, že Sanders si ponechá část volitelů získaných během primárek, o něž by podle složitých stranických pravidel po svém odstoupení z volebního boje měl přijít. Biden se nabídkou příměří snaží zažehnat vnitrostranický rozkol, který by v předvolebním klání mohl demokraty poškodit.

Sanders byl hlavním Bidenovým soupeřem v zápase o nominaci na prezidentskou kandidaturu. Z boje nakonec počátkem dubna jako poslední Bidenův soupeř odstoupil a svého soka v předpokládaném souboji s Donaldem Trumpem o prezidentský úřad podpořil. Delegáty srpnového nominačního sjezdu, které získal v dosavadních primárkách, se ale rozhodl si ponechat, aby posílil své pozice ve straně.

Podle nominačních pravidel demokratů by ale měl kandidát, který z boje odstoupí, ztratit třetinu dosud zvolených delegátů pro nominační sjezd. Tito delegáti by na sjezdu měli automaticky podpořit vítězného kandidáta, tedy Bidena. Dnes ale Biden Sanderse ujistil, že i když z boje odstoupil, může si všechny delegáty ponechat.

Podle amerických médií se Biden chce vyhnout problémům z minulých voleb, kdy se v nominačním boji Sanders postavil Hillary Clintonové. Jejich zápas trval dlouhé měsíce a stranu vážně poznamenal. Clintonové se pak nepodařilo v prezidentských volbách získat na svou stranu Sandersovy voliče a souboj s Trumpem prohrála.

Sanders v minulých dnech podle televize Fox News vytvořil ze svých spolupracovníků zvláštní tým, který se má zapojit do Bidenovy prezidentské kampaně. Slibuje si od toho, že v Bidenově programu nebudou chybět levicová témata, která Sanders prosazuje. Jde hlavně o bezplatné školství a široce založený program zdravotního pojištění.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden u senátorů nepochodil. Ukrajina zatím nedostane další americké peníze

Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou navrhoval americký prezident Joe Biden. Balíček jsou ochotni podpořit za předpokladu, že dojde ke zpřísnění imigrační politiky. Bílý dům v uplynulých dnech upozornil, že prostředky na pomoc Kyjevu mohou být brzy vyčerpány. 

Více souvisejících

Joe Biden Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu čelila Ukrajina za poslední den 28 raketovým útokům a 27 leteckým úderům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy