Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou delta

Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes 300 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Oznámil to dnes prezident Joe Biden. Při vystoupení v Bílém domě znovu vyzval dosud neočkované Američany, aby si některou ze schválených vakcín nechali podat, přičemž popisoval "vážnou obavu" spojenou s koronavirovou variantou delta.

"Tři sta milionů injekcí v rukách za méně než 150 dní," řekl na úvod krátkého projevu. Vyzdvihl při tom vynalézavost amerických vědců, výkon amerických firem a společné úsilí složek na federální, státní a lokální úrovni.

Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se v USA ke dnešnímu ránu vyočkovalo 316 milionů dávek covidových vakcín. Databáze Univerzity Johnse Hopkinse ukazuje, že v den Bidenovy inaugurace, tedy 20. ledna, hlásily USA necelých 15 milionů podaných dávek.

Alespoň jednu dávku už v zemi s více než 330 miliony obyvatel dostalo 53 procent populace. Tempo očkování za poslední dva týdny lehce narostlo, zůstává však výrazně pod dubnovými rekordními průměry okolo 3,3 milionu dávek na den. Bidenově administrativě se tak pravděpodobně nepodaří dosáhnout vakcinačního cíle spojeného s datem 4. července, kdy se v USA slaví Den nezávislosti. Jak dnes uvedl sám prezident, 70procentní proočkovanosti dospělé populace alespoň jednou dávkou zatím dosáhlo jen 15 z 50 amerických států. USA jako takové jsou pak v tomto směru na 65 procentech.

Imunizace obyvatelstva se v posledních dnech v USA podobně jako jinde stává ještě naléhavější výzvou kvůli šíření koronavirové varianty delta, původně odhalené v Indii. CDC tuto mutaci zařadilo na seznam "znepokojivých variant" kvůli důkazům o tom, že je nakažlivější než ostatní a že u ní hrozí horší průběh covidu-19.

Biden dnes deltu označil za "potenciálně více smrtící" podobu koronaviru a zdůrazňoval, že ačkoli je aktuálně epidemická situace v USA velmi dobrá, nemoc covid-19 zůstává vážnou hrozbou. "Dobrá zpráva je, že máme řešení. Věda a data mluví jasnou řečí: Nejlepším způsobem, jak se proti těmto variantám ochránit, je být plně naočkovaný. Takže vás prosím, prosím, jestli máte první dávku, běžte na druhou. Co nejdřív... A jestli ještě nejste očkovaní, nechte se očkovat teď hned," apeloval prezident.

Šéfka CDC Rochelle Walenská podle svého dnešního vyjádření očekává, že delta se v USA stane dominantní formou viru SARS-CoV-2. Dvoudávkové vakcíny od firem Pfizer a Moderna jsou podle ní proti "indické" mutaci vysoce účinné, efektivita preparátu společnosti Johnson & Johnson se prý dál vyhodnocuje.

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Joe Biden očkování USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy