Biden považuje za jediný Putinův nástroj brutální zacházení s Ukrajinci

Ruský prezident Vladimir Putin se podle amerického prezidenta Joea Bidena ocitl "v neuvěřitelně těžké pozici", když se ve své pokračující válce proti Ukrajině uchýlil k používání jediného nástroje, kterým je brutální zacházení s ukrajinskými občany. Biden to dnes podle agentury Reuters řekl novinářům v Bílém domě.

"Připadá mi, že jediný nástroj, který využívá, je brutální zacházení s obyvateli Ukrajiny," uvedl Biden. Tímto způsobem se podle něj ruský prezident snaží Ukrajince "zastrašit, a tak je přinutit se vzdát".

Putin dnes vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Jde o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak krok Moskvy odmítl jako pokus o legalizaci "drancování majetku" Ukrajinců a uvedl, že pro Kyjev se nic nemění.

Jak v souvislosti se vztahem mezi Bidenem a Putinem poznamenal britský list The Guardian, Bílý dům "dělá všechno možné", aby se vyhnul přímému setkání mezi americkým a ruským prezidentem na summitu zemí G20, který se uskuteční v listopadu v Indonésii. Podle informací, které deník získal od svých zdrojů, se američtí představitelé snaží vyhnout i tomu, aby se oba vůdci potkali na chodbě nebo na sebe narazili při focení.

Prezident Biden již minulý týden v rozhovoru se CNN řekl, že nemá v plánu se s Putinem na Bali setkat. Výjimku by udělal jen v případě, že by s ním ruský prezident chtěl otevřeně diskutovat o propuštění americké basketbalové hvězdy Brittney Grinerové. Ta dostala tvrdý trest od ruského soudu za držení drog. Podle Washingtonu byl ale rozsudek politicky motivovaný.

"Víme, co si prezident Biden o prezidentu Putinovi myslí. Myslí si, že je vrah a válečný zločinec. A s vrahy a válečnými zločinci se obvykle nepotkáváte," nechal se slyšet William Taylor, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden u senátorů nepochodil. Ukrajina zatím nedostane další americké peníze

Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou navrhoval americký prezident Joe Biden. Balíček jsou ochotni podpořit za předpokladu, že dojde ke zpřísnění imigrační politiky. Bílý dům v uplynulých dnech upozornil, že prostředky na pomoc Kyjevu mohou být brzy vyčerpány. 

Více souvisejících

Joe Biden Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 17 minutami

před 1 hodinou

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

Hrad jako místo debat o zahraniční politice či velvyslanci v Rusku. Pavel prozradil výsledek

Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších ústavních činitelů hostil prezident Petr Pavel. Řeč přišla nejen na dění na Ukrajině a v Izraeli, ale také například na vztah k Číně. Politici si také vyjasnili postoj k otázce obsazení postu českého velvyslance v Rusku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy