Ruský prezident Vladimir Putin se podle amerického prezidenta Joea Bidena ocitl "v neuvěřitelně těžké pozici", když se ve své pokračující válce proti Ukrajině uchýlil k používání jediného nástroje, kterým je brutální zacházení s ukrajinskými občany. Biden to dnes podle agentury Reuters řekl novinářům v Bílém domě.
"Připadá mi, že jediný nástroj, který využívá, je brutální zacházení s obyvateli Ukrajiny," uvedl Biden. Tímto způsobem se podle něj ruský prezident snaží Ukrajince "zastrašit, a tak je přinutit se vzdát".
Putin dnes vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Jde o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak krok Moskvy odmítl jako pokus o legalizaci "drancování majetku" Ukrajinců a uvedl, že pro Kyjev se nic nemění.
Jak v souvislosti se vztahem mezi Bidenem a Putinem poznamenal britský list The Guardian, Bílý dům "dělá všechno možné", aby se vyhnul přímému setkání mezi americkým a ruským prezidentem na summitu zemí G20, který se uskuteční v listopadu v Indonésii. Podle informací, které deník získal od svých zdrojů, se američtí představitelé snaží vyhnout i tomu, aby se oba vůdci potkali na chodbě nebo na sebe narazili při focení.
Prezident Biden již minulý týden v rozhovoru se CNN řekl, že nemá v plánu se s Putinem na Bali setkat. Výjimku by udělal jen v případě, že by s ním ruský prezident chtěl otevřeně diskutovat o propuštění americké basketbalové hvězdy Brittney Grinerové. Ta dostala tvrdý trest od ruského soudu za držení drog. Podle Washingtonu byl ale rozsudek politicky motivovaný.
"Víme, co si prezident Biden o prezidentu Putinovi myslí. Myslí si, že je vrah a válečný zločinec. A s vrahy a válečnými zločinci se obvykle nepotkáváte," nechal se slyšet William Taylor, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině.
Související
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
Biden posiluje svůj odkaz. Ještě chce prosadit prodej zbraní do Izraele
Joe Biden , Vladimír Putin , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se po víkendu vymaní z vlivu tlakové výše nad Evropou
včera
Karel III. naplánoval první zahraniční cestu. Bude na tryzně v Osvětimi
včera
Důchody a poplatky. Tisíce klientů si zvykají na další novinku
včera
Požár bytu v Zábřehu šetří policisté. Jeden člověk utrpěl popáleniny
včera
Policie už zná oběti tragického požáru restaurace U Kojota. Vyrozuměla pozůstalé
včera
Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil
včera
Konec ruského vydírání. Česko se zbaví závislosti na ropě z Družby, řekl Fiala
včera
Počasí kouzlilo. Na obloze nad Českem se objevil zajímavý úkaz
včera
Dárek, který nepotěšil. Maďarský atlas vyvolal bouřlivé reakce mezi aliančními partnery
včera
"Když začne rabování, začne i střelba." Trumpovy plány znepokojují odborníky, má k nim ale pravomoci
včera
Fregaty, letadla i drony. NATO spustilo akci Baltic Sentry, má ochránit kabely před Ruskem
včera
Trump byl zapojen do kriminálního pokusu zvrátit volby v roce 2020
včera
Počasí: Česko pokryje ledovka, varují meteorologové
včera
Spor mezi Slovenskem a Ukrajinou narůstá. Fico a Zelenskyj se nedohodnou ani na schůzce
včera
Dohoda mezi Izraelem a Hamásem je na spadnutí
včera
Požáry v Kalifornii už spálily plochu o velikosti Paříže. LA může začít vypínat elektřinu
včera
Výhled počasí do února. Meteorologové očekávají pokračování trendu
včera
Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat
13. ledna 2025 21:59
Meghan má katastrofu v LA před očima. S Netflixem udělala nelehké rozhodnutí
13. ledna 2025 21:08