Biden příkazem zjednoduší lidem hlasování ve volbách

Americký prezident Joe Biden dnes vydal exekutivní příkaz, který má lidem usnadnit přístup k hlasování ve volbách, uvedl Bílý dům. Republikáni se snaží omezit hlasovací práva po loňských volbách, které přinesly Bidenovo vítězství a posílení vlivu Demokratické strany, poznamenala agentura Reuters.

Vstup do volební místnosti na ostrově Staten Island.

Bidenův příkaz byl vydán na 56. výročí "krvavé neděle" z roku 1965, kdy příslušníci pořádkových sil v Selmě ve státě Alabama brutálně zbili asi 600 demonstrantů za občanská práva. Ti protestovali proti rasové diskriminaci u voleb.

"Dědictví pochodu v Selmě tkví v tom, že svobodnému lidu nic nemůže zabránit, aby jako občané uplatnili svou nejposvátnější moc. Ale existují lidé, kteří udělají vše pro to, aby jiným lidem tuto moc odňali," uvedl Biden v předem nahraném projevu. Dodal, že každý oprávněný volič by měl mít možnost odevzdat hlas a jeho hlas by měl být započten.

Minulý týden přijali demokraté ve Sněmovně reprezentantů rozsáhlé právní předpisy, které mají aktualizovat volební procedury. Nové předpisy požadují, aby jednotlivé státy předaly úkol měnit volební obvody nezávislým komisím. Je otázkou, zda Senát příslušný zákon schválí, i když Biden jej dnes k tomu vyzval.

Bidenův příkaz podle agentury AP obsahuje poměrně skromné kroky: nařizuje federálním agenturám, aby do 200 dnů předložily plány, jak si představují kroky ke snazší registraci voličů a k lepší distribuci informací voličům. Dává i pokyny k modernizaci federálních webů a digitálních služeb, které poskytují podrobnosti o volbách.

Snaha demokratů usnadnit hlasování přichází v době, kdy se republikánští zákonodárci v desítkách států vydali na cestu omezení hlasovacího práva po porážce bývalého prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách.

Trump tvrdil, že loňské volby byly zfalšované, ač jeho slova byla vyvrácena. Kritizoval také hlasování elektronickou poštou, zavedené během pandemie covidu-19. Po Trumpově bojovném projevu 6. ledna zaútočili jeho přívrženci na sídlo Kongresu, kde se zákonodárci scházeli k potvrzení Bidenova volebního vítězství.

Biden poukázal na historicky nejvyšší účast v loňských volbách, přestože se konaly uprostřed smrtící pandemie. Připomněl však, že místo oslav následoval "brutální útok na naši demokracii z 6. ledna", jakož i "totální útok na volební právo" v zákonodárných sborech jednotlivých států po celé zemi.

Ve 43 amerických státech bylo předloženo více než 250 návrhů zákonů omezujících hlasovací právo, připomněl podle agentury Reuters nejmenovaný představitel Bidenovy vlády.

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, nejméně jedna oběť

24.06.2021 21:53 Aktualizováno Nejméně jednoho mrtvého a deset zraněných si dnes vyžádalo zřícení jednoho křídla 12patrové budovy…

Biden ohlásil dohodu se senátory na investicích do infrastruktury

24.06.2021 21:07 Aktualizováno Bílý dům dnes po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury…

Viceprezidentka USA Harrisová údajně chystá návštěvu hranic s Mexikem

23.06.2021 21:28 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pátek poprvé navštíví hranici USA s Mexikem. Doprovodí…

Počet nakažených v Kolumbii stoupá, obětí je přes 100.000

23.06.2021 08:48 Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100.000 a jihoamerická země se stala desátým…

Petice vyzývá Jeffa Bezose, aby se z cesty do vesmíru už nevracel na Zemi

23.06.2021 08:04 Na internetu se objevila petice, která vyzývá miliardáře Jeffa Bezose, aby se ze své plánované…

V New Yorku skončily primárky demokratů, zatím vede bývalý policista Eric…

23.06.2021 06:27 V New Yorku skončily v úterý večer místního času primárky Demokratické strany před listopadovou…

Vrtulník NASA Ingenuity dál poletuje po Marsu a drží se u vozítka…

22.06.2021 18:33 Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA na Marsu dál úspěšně demonstruje možnost…

Americká armáda uvažuje o zpomalení tempa stahování vojáků z Afghánistánu

22.06.2021 17:47 Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli…

Trump údajně zvažoval, jestli lze nakažené umístit do Guantánama

22.06.2021 16:48 Když se loni v únoru v Bílém domě diskutovalo o osudu Američanů, kteří se v zahraničí nakazili…

Americká armáda nechala explodovat u své letadlové lodi přes 18 tun…

22.06.2021 07:53 Americké námořnictvo zveřejnilo záběry ze zkušební exploze více než 18.100 kilogramů trhaviny…

Související:

Právě se děje