Biden už dává najevo, že bude prezidentem. Získal nejvyšší počet hlasů v historii USA

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden prohlásil, že jedním z prvních kroků jeho případné vlády bude návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Jeho tým již také spustil internetovou stránku, v níž chce veřejnost informovat o své činnosti při přípravách na přechod ke své administrativě.

Joe Biden
doporučujeme

Podle listu The New York Times se jedná o další krok, jímž chce demokrat signalizovat svoje přesvědčení, že míří k vítězství v letošních volbách.

"Trumpova administrativa dnes (ve středu) oficiálně opustila pařížskou klimatickou dohodu. A přesně za 77 dní se k ní Bidenova administrativa zase připojí," napsal na twitteru Biden. Termín, který zmiňuje, připadá na 20. leden, kdy oficiálně začne volební období příštího amerického prezidenta.

Trump poprvé oznámil úmysl od klimatické dohody odstoupit v červnu roku 2017. Nepovažoval ji totiž za výhodnou pro americkou ekonomiku. Jeho administrativa pak zaslala oficiální žádost o vystoupení 4. listopadu loňského roku, která vstoupila v platnost o rok později, tedy ve středu. Demokrat již v kampani tvrdil, že by v případě zvolení rozhodnutí svého předchůdce zvrátil.

Bidenův tým dává svoje sebevědomí najevo i nově spuštěnou stránkou buildbackbetter.com, která si vypůjčuje jedno z hlavních hesel Bidenovy kampaně, jež by se dalo přeložit jako "vybudujme to znovu a lépe". Jedná se o plán demokratů na obnovu americké ekonomiky, která silně utrpěla kvůli pandemii covidu-19.

Na webové stránce je nyní pouze odstavec textu, podle nějž se hlasy ve volbách stále sčítají a je na americkém lidu, aby si zvolil nového prezidenta. "Krize, kterým tato země čelí, jsou vážné. (...) Přechodový tým se bude nadále naplno připravovat tak, aby administrativa Bidena a Harrisové mohla vyrazit plnou rychlostí hned od prvního dne," pokračuje text s odkazem na Bidenovu viceprezidentskou kandidátku Kamalu Harrisovou.

Biden podle projekcí agentury AP získal již 264 hlasů volitelů z 270 potřebných pro zisk křesla v Bílém domě. V několika klíčových státech však zatím nelze předpovědět výsledky. Tým republikánského prezidenta Donalda Trumpa také sčítání hlasů v některých státech právně napadl.

Demokrat již dříve řekl, že se nehodlá prohlásit vítězem, ale že pravděpodobně bude dalším prezidentem. Toto prohlášení jeho štáb vyvěsil i na čelní stranu webových stránek jeho kampaně.

Biden získal nejvyšší počet hlasů od voličů v historii USA

Biden získal v letošních volbách největší počet hlasů od voličů v historii Spojených států. Ačkoliv počítání ještě pokračuje nejen v řadě klíčových států, má podle agentury AP na kontě již přes 71,6 milionu hlasů. Překonal tím dosavadní rekord někdejšího prezidenta Baracka Obamy z roku 2008, jemuž sloužil osm let jako viceprezident.

Americká média se shodují v tom, že letošní vypjaté volby doprovází vysoká volební účast, které zřejmě nemá obdoby za poslední více než století. Podle modelu agentury Bloomberg nakonec odevzdá svůj hlas 157 až 165 milionu lidí, což bude asi 68,6 až 72,1 procent všech Američanů, kteří jsou dost staří na to, aby mohli volit.

Dosavadní rekord držel demokratický exprezident Barack Obama, který získal v roce 2008 při své cestě do Bílého domu bezmála 69,5 milionu hlasů.

K této hranici se přitom v letošních volbách pomalu blíží i nynější hlava státu Donald Trump. Podle částečného součtu k dnešním 02:00 SEČ sice zaostává za Bidenem o více než tři miliony hlasů, celkem si jich však zatím připsal přes 68,3 milionu, čímž o více než pět milionů přesahuje svůj zisk z voleb před čtyřmi lety.

V amerických volbách se neurčuje vítěz podle celkového počtu získaných hlasů, ale na základě vítězství v jednotlivých státech. V tomto ohledu má nyní navrch rovněž Biden, který si zatím podle projekcí agentury AP připsal na konto 264 z 270 volitelů nutných pro zisk mandátu. U Trumpa média prozatím předpovídají zisk 214 volitelů. Na projekce z několika klíčových států se však stále čeká.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Brazílii spadl z mostu autobus. 18 mrtvých

05.12.2020 18:22 Páteční nehoda autobusu na východě Brazílie si vyžádala 18 lidských životů.

WP: Jen 25 republikánů v Kongresu otevřeně uznává Bidenovu výhru

05.12.2020 18:08 Jen 25 republikánských členů obou komor amerického Kongresu otevřeně uznává, že demokrat Joe Biden…

San Francisco a okolí uzavře od neděle restaurace a hřiště

05.12.2020 14:26 San Francisco a okolní oblasti zavedou kvůli sílící epidemii koronaviru od neděle přísnější omezení…

Trump může po odchodu z funkce zneužít úřady k osobnímu obohacení, tvrdí…

05.12.2020 13:34 Své zahraniční kontakty hodlá Trump údajně udržovat i po odchodu z úřadu, tvrdí lidé z blízkého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama