Biden vyhrál ve Wisconsinu, potvrdil přepočet hlasů. Náskok nad Trumpem ještě zvýšil

V americkém státě Wisconsin dnes skončilo přepočítávání voličských hlasů, o což požádal prezident Donald Trump. Přepočtení se týkalo dvou nejlidnatějších okresů a potvrdilo vítězství Trumpova soupeře Joea Bidena. Ve Wisconsinu vyhrál nad Trumpem o 20.000 hlasů a po přepočtení si náskok ještě o 87 hlasů zvýšil.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Trump požádal o nové počítání v okresech Milwaukee a Dane, kde bylo odevzdáno asi 800.000 hlasů. V Milwaukee kontrola skončila v pátek, v Dane dnes.

Jak napsal deník The Washington Post, wisconsinský výsledek potvrzuje neúspěch Trumpovy snahy dosáhnout změny volebního výsledku ve státech, v nichž podle něj došlo k rozsáhlým volebním podvodům.

Bez úspěchu se Trump pokusil zablokovat potvrzení výsledků v Michiganu i v Pensylvánii. Bidenovo vítězství se potvrdilo i při ručním přepočítání v Georgii. Dalším státem, kde se Trump snaží situaci zvrátit, je Arizona, která má v pondělí vyhlásit konečný výsledek.

Wisconsinská volební komise se má sejít v úterý, kdy tam má být výsledek potvrzen. Trump a jeho právní poradci hodlají soudně tomuto vyhlášení ve Wisconsinu bránit a podle washingtonského listu budou tři republikánští členové šestičlenné volební komise usilovat o oddálení potvrzení výsledku.

"Smyslem přepočtení ve Wisconsinu není odhalit chyby při sčítání hlasů, ale lidi, kteří volili nelegálně... Našli jsme mnoho nelegálních hlasů," napsal v sobotním tweetu Trump bez konkrétních důkazů.

Podle výsledků celostátního sčítání má Biden zajištěno ve sboru volitelů 306 hlasů, Trump 232. Sbor se k hlasování sejde 14. prosince.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

KOMENTÁŘ: Spojené státy načínají novou kapitolu. Jen slova ale stačit…

23.01.2021 13:10 KOMENTÁŘ - Po krušných a vyčerpávajících měsících se Joe Biden ve středu stal oficiálním 46.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama