Biden vyzval Trumpa, aby uznal porážku v prezidentských volbách

Zvolený americký prezident Joe Biden vyzval dosluhujícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, aby uznal svou porážku v prezidentských volbách. Učinil tak v projevu ze svého domovského státu Delaware poté, co jej sbor volitelů v pondělí zvolil 46. prezidentem Spojených států. Biden získal 306 volitelských hlasů, Trump 232. Bidena uznalo za příštího prezidenta země několik předních republikánských senátorů.

Joe Biden, prezident USA

Biden poukázal na to, že když před čtyřmi roky zvítězil stejným poměrem hlasů Trump, nynější prezident to neváhal označit za "drtivé vítězství". Výsledky letošního hlasování ale Trump bez hodnověrných důkazů označuje za zmanipulované a neúspěšně je napadá u různých soudů.

Američané prezidenta vybírají nepřímo. Téměř šest týdnů po volbách ze začátku listopadu toto pondělí hlasovalo 538 členů sboru volitelů, v němž má každý stát zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. Tři zástupce má také federální okrsek kolem hlavního města Washingtonu, který normálně v Kongresu nehlasuje. Vítěz potřeboval získat 270 volitelských hlasů.

"V tomto boji o duši Ameriky zvítězila demokracie," řekl Biden. "Plamen demokracie byl v této zemi zažehnut před dlouhou dobou. Nyní víme, že nic - ani pandemie, ani zneužití moci - tento plamen nemůže uhasit," dodal. Útoky na pracovníky lokálních volebních týmů označil Biden za "nehorázné" a snahu republikánů přimět nejvyšší soud zvrátit volební výsledek "za extrémní a nikdy předtím nevídanou situaci". "Je třeba obrátit stránku," řekl zvolený prezident a ocenil volební pracovníky za to, že zajistili bezúhonnost celého systému. "Bylo to čestné, bylo to svobodné a bylo to spravedlivé. Oni to viděli na vlastní oči a neměli by být nuceni říkat cokoli jiného," řekl Biden.

zdroj: YouTube

Trump svou porážku z listopadových voleb stále neuznal a o víkendu trval na tom, že jeho snaha zvrátit pro něj nepříznivý výsledek ještě neskončila. V rozhovoru se stanicí Fox News prohlásil, že "má starost o zemi s nelegitimním prezidentem". "To mi dělá starosti, prezident, který prohrál, a o hodně," řekl Trump.

Končící prezident se prohlašuje za vítěze voleb a zároveň za oběť volebního podvodu; desítky žalob Trumpova právního týmu proti výsledkům hlasování však již soudy zamítly.

Podle agentury AP zůstal Trump v pondělí dlouho v Oválné pracovně Bílého domu a často odcházel do soukromých prostor sledovat volitele. Stěžoval si prý, že televizní stanice dění kryjí skoro tak, jako by šlo o volební noc, a neposkytují prostor jeho námitkám.

Trump před hlasováním volitelů avizoval mohutné protesty před státními parlamenty, takže některé americké státy posílily bezpečnostní opatření. List The New York Times napsal, že jediné menší drama se odehrálo v Michiganu. Tamní republikánský poslanec Gary Eisen naznačil, že on a další hodlají hlasování volitelů narušit. Prohlásil, že nemůže zaručit michiganské metropoli Lansingu klidný den. Předseda tamní dolní komory Lee Chatfield zamítl žádost o rozpuštění stávajících volitelů a jmenování nových, nakloněných Trumpovi. "Bojím se, že tak bychom svou zem navždy ztratili. Určitě by to v otázce volitelů narušilo všechny volby v budoucnu. To nestrpím," řekl Chatfield.

Oficiálně bude výsledek volebního procesu v USA vyhlášen 6. ledna na zasedání Kongresu. Schůzi obou komor bude předsedat viceprezident Mike Pence a v abecedním pořádku bude přečteno, jak hlasovali volitelé. Pence by pak měl vyhlásit výsledek, případně vyslechnout námitky. Biden by pak 20. ledna měl složit prezidentskou přísahu, čímž podle ústavy Trumpovi skončí funkční období bez ohledu na to, zda porážku přijme či nikoli.

V reakci na potvrzení vítězství demokratického kandidáta ve sboru volitelů veřejně uznalo Bidena jako příštího prezidenta několik republikánských senátorů, kteří se tak dosud zdráhali učinit. Někteří zároveň odmítli myšlenku, aby Bidenovo zvolení zvrátil v lednu Kongres.

Vysoce postavený republikán v horní komoře John Thune podle agentury Reuters uvedl, že "je načase jít dál" a po získání více než 270 hlasů ve sboru volitelů začít Bidena považovat za příštího prezidenta. Mezi republikánskými politiky uznávajícími Bidenovo vítězství je nově také Trumpův blízký spojenec a senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham, Rob Portman za Ohio, Roy Blunt za Missouri či senátorka ze Západní Virginie Shelley Mooreová Capitoová.

Veterán americké politiky senátor John Cornyn vyjádřil přesvědčení, že se v lednu odehraje pokojné předání moci. To na konci minulého měsíce naznačil i sám Trump, který uvedl, že pokud sbor volitelů Bidena podpoří, pak 20. ledna Bílý dům "samozřejmě" opustí.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdily vlaky

01.12.2021 20:35 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Spojené státy hlásí první případ nákazy variantou omikron

01.12.2021 21:17 Spojené státy dnes oznámily první případ nákazy novou variantou koronaviru omikron. Jde o člověka v…

Panel expertů při FDA doporučil nasazení pilulky od firmy Merck

01.12.2021 11:25 Nezávislý panel expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v úterý jen váhavě…

USA zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru zpřísní podmínky pro…

01.12.2021 10:38 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru…

Brazílie a Nigérie ohlásily první případy nákazy variantou omikron

01.12.2021 08:44 Brazílie potvrdila výskyt prvních dvou případů varianty omikron na svém území. Informovaly o tom…

Při střelbě na střední škole v USA zemřeli tři studenti

30.11.2021 21:40 Při střeleckém útoku na střední škole v americkém státě Michigan dnes přišli o život tři studenti a…

Vakcíny budou proti variantě omikron zřejmě zabírat méně, obává se šéf…

30.11.2021 08:52 Šéf americké farmaceutické společnosti Moderna Stéphane Bancel se na základě předběžných zjištění…

Peru zasáhlo silné zemětřesení, nejsou hlášeny žádné oběti

28.11.2021 16:16 Aktualizováno Peru dnes zasáhlo zemětřesení o síle 7,5 stupně. Podle americké geologické služby USGS se…

USA doporučují necestovat do osmi zemí v jižní Africe

27.11.2021 20:25 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a ministerstvo zahraničí vydaly doporučení…

USA a Kanada kvůli omikronu uzavřou svoje hranice pro cestovatele z jihu…

26.11.2021 22:01 Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele, kteří v poslední době…

Pilulka proti covidu-19 od Mercku není tak účinná, jak se předpokládalo

26.11.2021 21:21 Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčku covidu-19, jež se podává ve formě pilulky, je…

Související:

Právě se děje

reklama