Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes oznámil, že bude v nejbližších dnech po telefonu hovořit se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Plánuje s ním mimo jiné probrat nabídku ohledně vydání Američanů vězněných nyní v Rusku.
Moskva ale zatím o telefonátu nebyla oficiálně informována, uvedla agentura TASS. Podle informací televize CNN Washington za propuštění basketbalistky Brittney Grinerové a bývalého vojáka Paula Whelana nabízí ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, který si v USA odpykává 25letý trest.
Avizovaný hovor šéfů diplomacie Ruska a USA by byl jejich prvním od začátku ruského útoku na Ukrajinu na konci února. Blinken na dnešní tiskové konferenci trval na tom, že to "nebude vyjednávání o Ukrajině". S Lavrovem prý chce ale mluvit také o nedávno uzavřené dohodě týkající se vývozu obilí z ukrajinských přístavů, které nejsou pod kontrolou okupantů.
Rusko nebylo Washingtonem oficiálně osloveno ohledně telefonátu Blinkena a jeho ruského protějšku Lavrova, uvedl TASS. "Řídíme se běžnou diplomatickou praxí, neděláme věci přes megafon," citovala agentura z vyjádření ruského ministerstva zahraničí.
Pokud jde o Grinerovou a Whelana, Blinken řekl, že USA Moskvu informovaly o své "zásadní nabídce". Podrobnosti nechtěl sdělit, uvedl však, že bude chtít od Lavrova slyšet reakci.
O tom, že by USA mohly být ochotné propustit Buta, se spekulovalo už dříve. CNN nyní s odvoláním na nejmenované zdroje uvádí, že americká vláda "po měsících interních debat" nabídla jeho vydání výměnou za dvojici Američanů. Plán má údajně podporu amerického prezidenta Joea Bidena.
Deník The New York Times nedávno Buta označil za jednoho z nejproslulejších obchodníků se zbraněmi všech dob. V roce 2011 byl v USA odsouzen poté, co se chytil do léčky amerických agentů. Jeho příběh posloužil jako námět pro hollywoodský trhák Obchodník se smrtí z roku 2005.
Související
Putin chtěl na Ukrajině použít jaderné zbraně, naznačil Blinken. Čína zasáhla
Američané jsou v přímém kontaktu se syrskými rebely, přiznal Blinken
Antony Blinken , Sergej Lavrov
Aktuálně se děje
před 35 minutami
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
před 1 hodinou
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 2 hodinami
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 3 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 4 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
včera
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
včera
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
včera
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
včera
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
Rusko se v noci na neděli stalo terčem rozsáhlého ukrajinského dronového útoku. Tři lidé přišli o život, více než 15 osob utrpělo zranění. Bezpilotní stroje cílily také na klíčové infrastrukturní stavby.
Zdroj: Lucie Podzimková