Blinken bude se šéfem francouzské diplomacie jednat o vzájemných vztazích

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian bude jednat v úterý v Paříži se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem o vzájemných vztazích obou zemí ve světle nedávné diplomatické roztržky obou zemí. Oznámila to dnes Le Drianova kancelář.

Neshody mezi tradičními partnery způsobila nová bezpečnostní dohoda USA, Británie a Austrálie, jež de facto připravila Francii o lukrativní zakázku na dodávku ponorek Canbeře.

"Oba ministři povedou důkladné rozhovory, které navážou na jejich setkání z 23. září v New Yorku, aby identifikovali kroky, které budou potřeba k obnovení důvěry mezi oběma zeměmi," uvedla Le Drianova kancelář.

Francie po oznámení bezpečnostního paktu nazvaného AUKUS a krachu zbrojní dohody s Austrálií dočasně stáhla svého velvyslance ze Spojených států, což bylo vnímáno jako značně neobvyklý krok. Francouzský velvyslanec se od té doby již na svůj post ve Washingtonu vrátil.

Od vypuknutí roztržky spolu již po telefonu hovořili rovněž americký prezident Joea Biden se svým protějškem Emmanuelem Macronem, přičemž si slíbili pokračování "důkladných konzultací" ohledně vztahů obou zemí.

Blinken bude v Paříži od pondělí do středy a bude mimo jiné předsedat zasedání ministrů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a jednat s dalšími francouzskými činiteli.

Související

Jan Lipavský a Anthony Blinken

Blinken pochválil Česko jako cenného spojence USA a NATO

Po setkání se svým českým protějškem Janem Lipavským ve Washingtonu oznámil Blinken, že Česká republika je baštou demokracie a cenným spojencem Spojených států a NATO. Americký ministr zahraničí vyzdvihl českou pomoc Ukrajině a vynikající úroveň vzájemné spolupráce, zejména v posledních letech.

Více souvisejících

Antony Blinken Jean-Yves Le Drian USA (Spojené státy americké) Francie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 6 minutami

před 21 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 5 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy