Bolivijský soud zmařil plán exprezidenta Moralese kandidovat do senátu

Několik týdnů před volbami v Bolívii soud definitivně zmařil plán bývalého levicového prezidenta Eva Moralese ucházet se v nich o post senátora. Svoje rozhodnutí odůvodnil tím, že Morales, který se odstěhoval do Argentiny, trvale nežije v oblasti, za kterou hodlal kandidovat. Dnes o tom informují agentury.

Morales chtěl ve volbách 18. října kandidovat v departamentu Cochabamba ve středu země, nicméně už v únoru to soud zamítl, protože v dané oblasti dva roky před volbami nežil. Morales, který do Argentiny odešel po své rezignaci loni v listopadu, se proti rozsudku odvolal s tím, že v Cochabambě je stále úředně hlášen a že v sousední zemi nežije ze své vůle, ale kvůli obavám o svoji bezpečnost. Proti nynějšímu rozhodnutí soudu už se odvolat nemůže a na twitteru dal najevo, že ho bude respektovat. Prioritou pro něj prý je, "aby se lidi dostali z krize".

Morales, první jihoamerický prezident z řad domorodého obyvatelstva, z úřadu hlavy státu, který zastával od roku 2006, odešel pod tlakem armády. Opozice i mezinárodní pozorovatelé ho obviňovali z podvodu při prezidentských volbách z loňského října. Jeho příznivci v Bolívii a spojenci v regionu to označili za puč.

Prozatímní prezidentka Jeanine Áňezová, která je velkou kritičkou Moralese, chce, aby její předchůdce "čelil spravedlnosti", píše na svých internetových stránkách britská BBC. Její vláda ho v souvislosti s nepokoji po podzimních volbách obviňuje z terorismu a rozvratné činnosti.

Voliči v Bolívii budou 18. října rozhodovat nejen o novém složení parlamentu, ale i o novém prezidentovi. Hlasování bylo už několikrát odloženo kvůli pandemii covidu-19.

Související

Juan Evo Morales Ayma

Exprezident Morales se po roce v exilu vrátil do Bolívie

Stovky lidí dnes vítaly v bolivijském pohraničním městě Villazón exprezidenta této jihoamerické země Eva Moralese, který před rokem, téměř přesně na den, utekl ze své vlasti pod tlakem vedení armády a policie za povolebních protestů.

Více souvisejících

Evo Morales Bolívie soudy

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 4 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 5 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Počasí bude příští víkend tropické, pak se ochladí

Příští týden do Česka dorazí tropy a ani příští víkend nebude výjimkou. K jeho konci se ale začne ochlazovat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy