Exprezident Morales se po roce v exilu vrátil do Bolívie

Stovky lidí dnes vítaly v bolivijském pohraničním městě Villazón exprezidenta této jihoamerické země Eva Moralese, který před rokem, téměř přesně na den, utekl ze své vlasti pod tlakem vedení armády a policie za povolebních protestů.

Vrátil se den poté, co se úřadu prezidenta ujal zástupce jeho socialistické strany a exministr jeho bývalé vlády Luis Arce. Na argentinsko-bolivijskou hranici dnes Moralese doprovodil argentinský levicový prezident Alberto Fernández.

Jedenašedesátiletý Morales, který stál v čele Bolívie jako její první indiánský prezident od roku 2006 téměř 14 let, se nyní podle agentury Europa Press chystá v karavaně několika stovek aut jet do asi 1000 kilometrů vzdálené Cochabamby, bašty svých příznivců. Dorazit by tam měl 11. listopadu, což bude přesně rok ode dne, kdy z vlasti utekl, nejprve do Mexika a pak do Argentiny.

Z exilu Morales loni na podzim vyzýval k protestům svých příznivců za svržení prozatímní vlády prezidentky Jeanine Áňezové, která ho po jeho útěku z funkce místopředsedkyně Senátu v nejvyšším úřadu nahradila. Morales vyzýval i k blokádám, aby se "nedostaly potraviny do měst". "Tak je porazíme, bratře," řekl indiánský exprezident v telefonátu s jedním z organizátorů protestů. Kvůli tomu vláda Áňezové Moralese obvinila ze vzpoury a terorismu a vydala na něj zatykač. Ten už ale soudce minulý měsíc, po vítězství Arceho v prezidentských volbách, zrušil.

Od neděle má Bolívie nového prezidenta, exministra hospodářství Arceho. Ten byl Bolivijci zvolen minulý měsíc jako kandidát Hnutí za socialismus (MAS), jehož šéfem je stále Morales. Arce odmítl, že by vzal Moralese do vlády. To vyloučil i exprezident, který vidí svou budoucnost v Cochabambě, kde prý chce chovat pirani a věnovat se odborové činnosti, která ho kdysi vynesla do nejvyššího úřadu. Býval šéfem odborů pěstitelů koky, kterou i jako prezident navrhoval dávat do škol místo mléka, neboť má hodně vápníku, a žvýkal ji na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni.

"Dokud bude existovat kapitalismus a imperialismus, bude pokračovat boj lidu," prohlásil dnes Morales. Znovu také obvinil předchozí vládu z puče. K odchodu ho přiměli šéfové policie i armády v době protestů, které vypukly po prezidentských volbách loni v říjnu. Opozice neuznala opětovné vítězství Moralese a volby za zmanipulované označila i Organizace amerických států (OAS).

Kvůli nepokojům z loňského podzimu, při nichž se střetávali v ulicích Moralesovi příznivci a odpůrci a při nichž zemřelo na 35 lidí, hrozí nyní trestní stíhání exprezidentce Áňezové a desítce jejích ministrů i bývalým šéfům policie a armády, kteří vyzvali loni Moralese k demisi. Stíhání doporučila minulý měsíc komise parlamentu, který i za Áňezové vlády ovládalo hnutí MAS. To získalo většinu i ve volbách minulý měsíc a nyní bude na novém parlamentu, zda stíhání prokuratuře doporučí.

Související

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.

Novým prezidentem Bolívie bude patrně socialita Luis Arce. Vrátí se Morales z exilu?

Nedělní prezidentské volby v Bolívii patrně vyhrál už v prvním kole exministr hospodářství Luis Arce (57), kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese, který v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. K vítězství, které vyplývá zatím jen z několika průzkumů po uzavření volebních místností, už Arcemu blahopřála prozatímní bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová.

Více souvisejících

Evo Morales Bolívie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy