Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení prezidentského kandidáta amerických demokratů Joea Bidena, že by Brazílie měla čelit "významným ekonomickým následkům", pokud bude pokračovat odlesňování amazonského deštného pralesa.

Biden, který zároveň vyzval země světa, aby Brazílii na záchranu pralesa poskytly 20 miliard dolarů (462 miliard Kč), to řekl při předvolební debatě se stávajícím republikánským prezidentem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura Reuters.

Bolsonaro na facebooku označil Bidenova slova za vyhrožování ekonomickými sankcemi, pokud Brazílie odmítne finanční pomoc. Portugalsky a anglicky přitom napsal, že "zbabělé vyhrožování" ani "úplatky" nepřijímá.

Bolsonaro dále poznamenal, že s odlesňováním bojuje. Zopakoval, že zahraniční zájem o amazonský deštný prales je podle něj finančně motivovaný a stojí za ním rovněž snaha podrývat brazilskou suverenitu. "Chamtivost některých zemí vůči Amazonii je známým faktem," uvedl Bolsonaro. "Avšak výslovné předvedení této hamižnosti někým, kdo ve své zemi usiluje o post prezidenta, je jasným znakem pohrdání přátelským a plodným soužitím mezi dvěma svrchovanými národy," dodal.

Biden se v listopadových volbách utká s prezidentem Trumpem. Toho, jak píše agentura Reuters, Bolsonaro otevřeně obdivuje a snaží se s ním prohloubit bilaterální obchodní vztahy.

V úterní ostré debatě Biden poznamenal, že na příkladu Brazílie se ukazuje, že Trump "nemá žádný vztah k zahraniční politice". "Pralesy v Brazílii jsou ničeny," uvedl Biden. Doplnil, že by se snažil zajistit, aby země světa společně poskytly Brazílii 20 miliard dolarů. "Tady je 20 miliard dolarů. Přestaňte ničit prales. Pokud nepřestanete, budete čelit vážným ekonomickým následkům," vysvětlil svou strategii Biden.

V loňském roce bylo podle údajů brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) vykáceno 10.129 kilometrů čtverečních amazonského deštného pralesa, což je srovnatelné s rozlohou Jihočeského kraje a představuje 11letý rekord. Podle předběžných vládních údajů za rok 2020 se odlesňování zvýšilo o dalších 34,5 procenta.

Bolsonarova pravicová vláda tvrdí, že příkladně chrání přírodu, a odvolává se přitom na stávající rozlohu pralesa. Zároveň, jak píše agentura AP, brazilský vůdce trvá na ekonomickém rozvoji regionu a kritizuje environmentalisty, vědce v oblasti klimatu a zahraniční vůdce, kteří tvrdí, že prales je důležitým propadem uhlíku a nesmí dál ubývat, pokud mají být naplněny cíle potřebné k záchraně klimatu.

Brazílie opakovaně uvedla, že by svět měl platit, pokud chce zachránit větší část pralesa. Brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles na twitteru na Bidena reagoval slovy: "Jen jedna otázka: Bidenova pomoc 20 miliard dolarů, to má být ročně?".

Svůj anglický příspěvek na facebooku Bolsonaro ukončil chybným oslovením, v němž Joea Bidena označil za Johna.

Související

Jair Bolsonaro

Bolsonaro nastupuje do vězení. 27 let bude žít na 12 metrech čtverečních

Bývalému brazilskému prezidentovi, Jairovi Bolsonarovi, bylo nařízeno zahájit výkon trestu odnětí svobody v délce 27 let. Sedmdesátiletý krajně pravicový populista, který stál v čele největší latinskoamerické demokracie v letech 2019 až 2022, byl odsouzen v září. Nejvyšší soud ho shledal vinným z vedení zločinného spiknutí, jehož cílem bylo zabránit levicovému rivalovi Luizi Ináciovi Lula da Silvovi převzít moc po prohraných volbách v roce 2022.
Jair Bolsonaro

Do domu brazilského exprezidenta vtrhla policie, Bolsonara zatkla

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl v sobotu zadržen ve své rezidenci v hlavním městě Brazílie, a to jen několik dní předtím, než měl nastoupit výkon trestu za vedení pokusu o převrat. Informaci potvrdil server CNN. Federální policie ve svém prohlášení uvedla, že vykonala příkaz k preventivnímu zatčení, o který sama požádala a který byl schválen Nejvyšším soudem.

Více souvisejících

Jair Bolsonaro Joe Biden Amazonský prales

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 11 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy