Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení prezidentského kandidáta amerických demokratů Joea Bidena, že by Brazílie měla čelit "významným ekonomickým následkům", pokud bude pokračovat odlesňování amazonského deštného pralesa.

Biden, který zároveň vyzval země světa, aby Brazílii na záchranu pralesa poskytly 20 miliard dolarů (462 miliard Kč), to řekl při předvolební debatě se stávajícím republikánským prezidentem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura Reuters.

Bolsonaro na facebooku označil Bidenova slova za vyhrožování ekonomickými sankcemi, pokud Brazílie odmítne finanční pomoc. Portugalsky a anglicky přitom napsal, že "zbabělé vyhrožování" ani "úplatky" nepřijímá.

Bolsonaro dále poznamenal, že s odlesňováním bojuje. Zopakoval, že zahraniční zájem o amazonský deštný prales je podle něj finančně motivovaný a stojí za ním rovněž snaha podrývat brazilskou suverenitu. "Chamtivost některých zemí vůči Amazonii je známým faktem," uvedl Bolsonaro. "Avšak výslovné předvedení této hamižnosti někým, kdo ve své zemi usiluje o post prezidenta, je jasným znakem pohrdání přátelským a plodným soužitím mezi dvěma svrchovanými národy," dodal.

Biden se v listopadových volbách utká s prezidentem Trumpem. Toho, jak píše agentura Reuters, Bolsonaro otevřeně obdivuje a snaží se s ním prohloubit bilaterální obchodní vztahy.

V úterní ostré debatě Biden poznamenal, že na příkladu Brazílie se ukazuje, že Trump "nemá žádný vztah k zahraniční politice". "Pralesy v Brazílii jsou ničeny," uvedl Biden. Doplnil, že by se snažil zajistit, aby země světa společně poskytly Brazílii 20 miliard dolarů. "Tady je 20 miliard dolarů. Přestaňte ničit prales. Pokud nepřestanete, budete čelit vážným ekonomickým následkům," vysvětlil svou strategii Biden.

V loňském roce bylo podle údajů brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) vykáceno 10.129 kilometrů čtverečních amazonského deštného pralesa, což je srovnatelné s rozlohou Jihočeského kraje a představuje 11letý rekord. Podle předběžných vládních údajů za rok 2020 se odlesňování zvýšilo o dalších 34,5 procenta.

Bolsonarova pravicová vláda tvrdí, že příkladně chrání přírodu, a odvolává se přitom na stávající rozlohu pralesa. Zároveň, jak píše agentura AP, brazilský vůdce trvá na ekonomickém rozvoji regionu a kritizuje environmentalisty, vědce v oblasti klimatu a zahraniční vůdce, kteří tvrdí, že prales je důležitým propadem uhlíku a nesmí dál ubývat, pokud mají být naplněny cíle potřebné k záchraně klimatu.

Brazílie opakovaně uvedla, že by svět měl platit, pokud chce zachránit větší část pralesa. Brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles na twitteru na Bidena reagoval slovy: "Jen jedna otázka: Bidenova pomoc 20 miliard dolarů, to má být ročně?".

Svůj anglický příspěvek na facebooku Bolsonaro ukončil chybným oslovením, v němž Joea Bidena označil za Johna.

Související

Více souvisejících

Jair Bolsonaro Joe Biden Amazonský prales

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy