Brazilská mutace na Děčínsku nemusí být podle viroložky ze zahraničí

Brazilská mutace koronaviru na Děčínsku nemusí podle viroložky Ruth Tachezy pocházet ze zahraničí, mohla se vyvinout v ČR. Sdělila to dnes na dotaz ČTK. Ředitelka Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu Helena Jiřincová dnes deníku Právo řekla, že zjištěná mutace se podobá původní brazilské variantě z loňského dubna. O účinnosti očkování na tento typ se podle vědců zatím moc neví.

"V principu nemusí být mutace importem, ale konvergentni evolucí variant v ČR, které se tlakem imunitního systému dopracovaly ke stejnému obrazu," uveda Tachezy, která je členkou iniciativy vědců Sníh. Konvergentní evolucí se označují procesy, kdy se pod stejnými vnějšími podmínkami vyvíjejí různé nepříbuzné druhy k podobnému výsledku. Pokud by ale šlo o zavlečení ze zahraničí, je to podle Tachezy zásadní pochybení při kontrole vstupu cestovatelů do ČR.

Také podle Jiřincové se pravděpodobně jedná o konvergentní mutaci. "Je spíše pravděpodobné, že s pomalou vakcinací u nás budeme vytvářet evoluční tlak vedoucí k tvorbě variant nesoucích (mutaci) E484K, případně jiné únikové mutace," uvedla na dotaz ČTK. Mutace E484K je jihoafrická. Jako únikovou ji odborníci označují proto, že viru umožňuje unikat protilátkám dříve vytvořeným imunitním systémem proti starším mutacím, se kterými se setkal.

Přímo na populaci v Jihoafrické republice byly testované vakcíny AstraZeneca, Novavax a Jenssen od Johnson & Johnson. Účinnost byla nižší zejména u látky od AstraZeneca. Podle imunologa Václava Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR na tuto mutaci byla vyzkoušená čínská vakcína používaná v Brazílii a je účinná.

Kvůli výskytu dvou samostatných případů brazilské mutace a pokračujícímu vysokému záchytu nových případů covidu-19 na Děčínsku se tam otevřou školy až o týden později než jinde v ČR. Další dva záchyty starší, méně nebezpečné brazilské mutace odhalila koncem února Fakultní nemocnice Brno.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ústecký kraj

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 11 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy