Média: Biden vyhrál i v Arizoně, získává dalších 11 volitelů

Demokrat Joe Biden podle projekce společnosti Edison Research zvítězil i ve státě Arizona a dále tak upevnil své celkové vítězství v prezidentských volbách v USA, které mu projektují respektovaná americká média. Biden podle projekcí získal již 290 volitelů, k zisku mandátu jich potřeboval 270.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Ohledně projekcí v Arizoně panovala mezi americkými médii od minulé středy neshoda. Bidenovi do dneška přisuzovaly vítězství ve státě na jihozápadě USA jen stanice Fox News a agentura AP, ostatní tamní výsledky považovaly za příliš těsné k jednoznačnému prohlášení vítěze. Nyní však demokratovo vítězství předpokládají i velké televizní sítě jako CNN, ABC, CBS či NBC, které se spoléhají na data Edison Research. Skončilo tak období trvající déle než týden, po nějž různé americké zdroje přisuzovaly Bidenovi jiný počet volitelů.

Biden vyhrál v Arizoně jen těsně, podle dat CNN tam nyní vede o asi 11.400 hlasů, což představuje náskok 0,3 procentního bodu. Přesto si však připíše vítězství v tradiční baště republikánů, což se podařilo demokratickému prezidentskému kandidátovi teprve podruhé za sedm desítek let. Naposledy tam z demokratů vyhrál Bill Clinton v roce 1996.

Arizona totiž prochází v posledních letech rozsáhlými demografickými změnami, které ve velké míře souvisejí s migrací, ať už z jiných míst USA, či ze zahraničí. V tamním nejlidnatějším okresu Maricopa, kde leží i hlavní a největší město Arizony Phoenix, nyní například žije čtvrtá nejpočetnější komunita Američanů latinskoamerického původu v USA, která je navíc průměrně mladší než na jiných místech země.

Řada amerických médií rovněž hovoří o tom, že odklon voličů od republikánů mohla zčásti způsobit roztržka prezidenta Donalda Trumpa s již zemřelým senátorem za Arizonu a republikánským uchazečem o Bílý dům z roku 2008 Johnem McCainem. Ten měl ve Washingtonu pověst válečného hrdiny, jelikož strávil pět let v severovietnamském vězení jako válečný zajatec. Trump, který se nasazení ve Vietnamu vyhnul, však McCaina před svým nástupem do Bílého domu kritizoval právě kvůli tomu, že se nechal zajmout.

Senátor pak Trumpa jako jeden z mála republikánů nepodporoval a před svou smrtí výslovně uvedl, že si jej nepřeje na svém pohřbu. Na něm přitom kromě republikána George Bushe mladšího promluvil také McCainův soupeř z voleb v roce 2008 Barack Obama. "Nikdy jsem nebyl fanouškem Johna McCaina a nikdy nebudu," řekl pak Trump po senátorově smrti. Podle některých pozorovatelů tím však zbytečně popudil řadu republikánů z Arizony, kde byl McCain velmi populární.

I přes projekce amerických médií Trump odmítá uznat předpovídanou porážku a opakovaně napadá hodnověrnost hlasování. Jeho tým podal řadu žalob, z nichž některé již soudy zamítly a jiné čekají na projednání. Žalobu podala Trumpova kampaň i v Arizoně. Právní experti ale tvrdí, že stížnosti Trumpova týmu v podstatě nemají šanci na změnu volebního výsledku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama