Média: Biden vyhrál i v Arizoně, získává dalších 11 volitelů

Demokrat Joe Biden podle projekce společnosti Edison Research zvítězil i ve státě Arizona a dále tak upevnil své celkové vítězství v prezidentských volbách v USA, které mu projektují respektovaná americká média. Biden podle projekcí získal již 290 volitelů, k zisku mandátu jich potřeboval 270.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Ohledně projekcí v Arizoně panovala mezi americkými médii od minulé středy neshoda. Bidenovi do dneška přisuzovaly vítězství ve státě na jihozápadě USA jen stanice Fox News a agentura AP, ostatní tamní výsledky považovaly za příliš těsné k jednoznačnému prohlášení vítěze. Nyní však demokratovo vítězství předpokládají i velké televizní sítě jako CNN, ABC, CBS či NBC, které se spoléhají na data Edison Research. Skončilo tak období trvající déle než týden, po nějž různé americké zdroje přisuzovaly Bidenovi jiný počet volitelů.

Biden vyhrál v Arizoně jen těsně, podle dat CNN tam nyní vede o asi 11.400 hlasů, což představuje náskok 0,3 procentního bodu. Přesto si však připíše vítězství v tradiční baště republikánů, což se podařilo demokratickému prezidentskému kandidátovi teprve podruhé za sedm desítek let. Naposledy tam z demokratů vyhrál Bill Clinton v roce 1996.

Arizona totiž prochází v posledních letech rozsáhlými demografickými změnami, které ve velké míře souvisejí s migrací, ať už z jiných míst USA, či ze zahraničí. V tamním nejlidnatějším okresu Maricopa, kde leží i hlavní a největší město Arizony Phoenix, nyní například žije čtvrtá nejpočetnější komunita Američanů latinskoamerického původu v USA, která je navíc průměrně mladší než na jiných místech země.

Řada amerických médií rovněž hovoří o tom, že odklon voličů od republikánů mohla zčásti způsobit roztržka prezidenta Donalda Trumpa s již zemřelým senátorem za Arizonu a republikánským uchazečem o Bílý dům z roku 2008 Johnem McCainem. Ten měl ve Washingtonu pověst válečného hrdiny, jelikož strávil pět let v severovietnamském vězení jako válečný zajatec. Trump, který se nasazení ve Vietnamu vyhnul, však McCaina před svým nástupem do Bílého domu kritizoval právě kvůli tomu, že se nechal zajmout.

Senátor pak Trumpa jako jeden z mála republikánů nepodporoval a před svou smrtí výslovně uvedl, že si jej nepřeje na svém pohřbu. Na něm přitom kromě republikána George Bushe mladšího promluvil také McCainův soupeř z voleb v roce 2008 Barack Obama. "Nikdy jsem nebyl fanouškem Johna McCaina a nikdy nebudu," řekl pak Trump po senátorově smrti. Podle některých pozorovatelů tím však zbytečně popudil řadu republikánů z Arizony, kde byl McCain velmi populární.

I přes projekce amerických médií Trump odmítá uznat předpovídanou porážku a opakovaně napadá hodnověrnost hlasování. Jeho tým podal řadu žalob, z nichž některé již soudy zamítly a jiné čekají na projednání. Žalobu podala Trumpova kampaň i v Arizoně. Právní experti ale tvrdí, že stížnosti Trumpova týmu v podstatě nemají šanci na změnu volebního výsledku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zrychluje. 60 milionů nakažených, posledních 5 milionů za 8 dní

25.11.2020 21:41 Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první…

V USA stoupá počet lidí, kteří bojují s nedostatkem potravin

25.11.2020 21:02 Ve Spojených státech na podzim přibývá obyvatel, kteří bojují s nedostatkem potravin. V dnešním…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

"Zastavte toto monstrum." Konference OSN k výročí konce války v Bosně…

25.11.2020 14:44 Konference uspořádaná v sídle OSN při příležitosti 25. výročí konce války v Bosně přerostla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama