COVID-19 změnil termíny demokratických primárek v USA, bude náhradní "superúterý"

Šíření koronaviru změnilo harmonogram amerických demokratických primárek, v nichž se rozhoduje o tom, kdo za Demokratickou stranu vyzve stávajícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách. Třináct států primární volby a volební shromáždění kvůli rychle se šířící nákaze odložilo, některé jiné takovou možnost zvažují. Vedení demokratů stanovilo jako poslední možný termín primárek 9. červen.

Už v březnu odložil primárky stát Ohio, podle informací listu The New York Times (NYT) by se novým datem mohlo stát úterý 2. června. Toto datum si již jako náhradní termín zvolily státy Indiana, Pensylvánie, Delaware, Connecticut, Maryland a Rhode Island. Řádným termínem je 2. červen pro státy New Jersey, Montana, Nové Mexiko, Jižní Dakota a pro hlavní město Washington.

První červnové úterý se tak nejspíš stane po 10. březnu dalším, tentokrát náhradním "superúterým", které může o konečném výsledku primárek rozhodnout. Při hlasování 10. března získal bývalý viceprezident Joe Biden před svým sokem Berniem Sandersem náskok, který mnozí považují za rozhodující. V úterý 2. června by své vítězství mohl stvrdit.

Ve hře totiž bude ten den 822 delegátů pro celostátní konferenci, na níž se o Trumpově soupeři rozhodne. K vítězství potřebuje nejúspěšnější kandidát podporu 1991 delegátů. Biden jich má zatím 1214 hlasů, Sanders 910. Podle mnohých amerických komentátorů je ovšem otázkou, zda Sanders i v případě neúspěchu boj s Bidenem vzdá. Před čtyřmi lety, kdy byl protikandidátem Hillary Clintonové, z boje neodstoupil.

Ve výjimečné situaci je stát New York, který epidemie koronaviru ze všech amerických států zasáhla daleko nejvíc. Podle NYT chtějí tamní funkcionáři Demokratické strany přeložit primárky z původního 28. dubna až na 23. červen, tedy dlouho po termínové uzávěrce určené vedením strany. Podle newyorského listu by hlasy odevzdané kandidátům mohly v takovém případě propadnout. V obdobné situaci jsou státy Louisiana a Kentucky.

Stát Wisconsin, který má mít primárky 7. dubna, termín zatím nezměnil, přestože tamní guvernér nařídil všem občanům karanténu. Voliči prý mají hlasovat poštou.

Související

Donald Trump si udržuje náskok před Bidenem.

Biden zaostává za Trumpem v klíčových státech, říká průzkum

Rok před prezidentskými volbami v USA má současný prezident Joe Biden v několika klíčových státech výrazně nižší podporu než jeho předchůdce a pravděpodobný vyzyvatel Donald Trump. Ukazují to v neděli zveřejněné výsledky průzkumu veřejného mínění, informuje New York Times.

Více souvisejících

Volby USA Demokratická strana (USA) Joe Biden Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy