Do Kyjeva přijela Pelosiová, poděkovala za boj za svobodu

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová navštívila Kyjev, kde se setkala s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Poděkovala mu za boj, který Ukrajinci svádějí za svobodu. Pelosiová je podle agentury AP dosud nejvýše postavenou americkou představitelkou, která přijela na Ukrajinu od začátku ruské invaze v této východoevropské zemi.

Nancy Pelosiová (politička USA)

Zelenskyj dnes ráno na svém telegramovém účtu zveřejnil krátké video, kde vítá americkou delegaci z Kongresu vedenou Pelosiovou. "Navštívili jsme vás, abychom vám poděkovali za váš boj za svobodu," sděluje šéfka americké Sněmovny reprezentantů ukrajinské hlavě státu. "Jsme na hranici svobody a váš boj je bojem za všechny. Naším závazkem je být tady pro vás, dokud tento boj neskončí," dodala Pelosiová.

Podle ruské služby BBC Zelenskyj označil USA za vůdčí zemi v podpoře Kyjeva v jeho boji proti ruské agresi a poděkoval za pomoc při ochraně suverenity a územní celistvosti Ukrajiny. "Zvítězíme a zvítězíme společně," prohlásil ukrajinský prezident ve videu, které zveřejnila Pelosiová na twitteru. "Jsme tady, dokud nezvítězíte," reagovala šéfka Sněmovny reprezentantů.

V oficiálním prohlášení Pelosiová uvedla, že delegace amerického Kongresu cestovala do Kyjeva, aby světu vyslala vzkaz, že Spojené státy stojí pevně na straně Ukrajiny. Zelenskyj podle ní jasně vyjádřil, že Ukrajina potřebuje více bezpečnostní, ekonomické a humanitární pomoci, aby se vypořádala s ničivými následky "ďábelské invaze" ruského prezidenta Vladimira Putina. "Naše delegace hrdě předala zprávu, že další americká podpora je na cestě," uvedla.

Během následné tiskové konference v polském Řešově (Rzeszów) Pelosiová upřesnila, že delegace čítající půl tuctu amerických zákonodárců se Zelenským jednala v sobotu, hovory trvaly asi tři hodiny. "Byli jsme hrdí na to, že jsme mu mohli předat poselství jednoty od Kongresu Spojených států, poselství uznání od amerického lidu za jeho vůdcovství a obdiv k ukrajinskému lidu za jeho odvahu," řekla Pelosiová podle agentury AP.

Výprava americké delegace do ukrajinské metropole nebyla předem veřejně ohlášená. Pelosiová v hierarchii americké moci následuje za prezidentem Joem Bidenem a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, upozornila AP, podle níž je návštěva významným projevem pokračující americké podpory. AP zároveň podotkla, že delegace v čele s Pelosiovou Kyjev navštívila jen několik dní po návštěvě generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese ve městě, během jehož pobytu Rusko podniklo na Kyjev raketové útoky.

Ukrajinu před týdnem navštívili americký ministr zahraničí Antony Blinken společně s ministrem obrany Spojených států Lloydem Austinem. Podle agentury Reuters slíbili Ukrajincům a dalším zemím regionu pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard Kč), přičemž Kyjevu má připadnout 322 milionů dolarů, a oznámili postupný návrat amerických diplomatů na Ukrajinu.

Prezident Biden tento týden požádal Kongres mimo jiné o vyčlenění dalších 33 miliard dolarů (zhruba 770 miliard korun) na pomoc Ukrajině.

Americká delegace vedená Pelosiovou má nyní v plánu setkat se ve Varšavě s polským prezidentem Andrzejem Dudou a dalšími představiteli země.

V Česku už bylo odhaleno celkem pět případů opičích neštovic

26.05.2022 14:38 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

Benzinky opět výrazně zdražily, úlevám od státu navzdory

26.05.2022 07:54 Benzin v Česku dál výrazně zdražuje, naopak nafta v uplynulém týdnu opět zlevnila. Zhruba po třech…

Počasí: O víkendu se ochladí, hrozí déšť i mrazíky

26.05.2022 06:30 O nadcházejícím víkendu se v Česku ochladí. Teploty během dne klesnou až ke 14 stupňům, v noci…

Putin na Ukrajině nevyhraje a nesmí diktovat podmínky příměří, řekl…

26.05.2022 12:38 Ruský prezident Vladimir Putin válku na Ukrajině nevyhraje. O míru však začne vyjednávat teprve, až…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

USA bojují s Čínou o zachování stávajícího mezinárodního řádu, řekl Blinken

26.05.2022 21:11 Aktualizováno USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok,…

Velká většina Američanů podporuje zákaz útočných pušek a další regulace…

26.05.2022 19:34 Aktualizováno Velká většina Američanů podporuje zákaz útočných pušek a další regulace prodeje zbraní, vyplývá z…

Jih Peru dnes zasáhlo mohutné zemětřesení

26.05.2022 16:18 Jih Peru dnes zasáhlo mohutné zemětřesení, jehož síla podle americké geologické služby USGS dosáhla…

RB OSN projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR

26.05.2022 08:46 Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) dnes projedná návrh na zpřísnění sankcí proti KLDR, který předložily…

Střelbu na texaské škole nepřežilo 21 lidí, z toho 19 dětí

25.05.2022 15:52 Aktualizováno Nejméně 19 dětí a dva dospělé zabil v úterý střelec vyzbrojený útočnou puškou na základní škole v…

Federální regulace zbraní se v USA ani po nejnovějším útoku na školu nečeká

25.05.2022 15:29 Jak je ve Spojených státech už několik let pravidlem, i tentokrát po hromadném zabíjení spáchaném…

Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím

24.05.2022 09:50 Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím ve snaze naočkovat zranitelné…

Biden: USA by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na Tchaj-wan

23.05.2022 21:58 Aktualizováno Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína…

Zuckerberg čelí stíhání kvůli skandálu s Cambridge Analytica

23.05.2022 17:39 Generální prokurátor federálního okrsku District of Columbia Karl Racine dnes podal žalobu na šéfa…

WP: Kvůli Putinovi hladoví miliony lidí po celém světě

23.05.2022 14:55 Ruský prezident Vladimir Putin je kvůli své invazi na Ukrajinu zodpovědný za narůstající hlad lidí…

Související:

Právě se děje

reklama