Dosáhnout odsouzení za smrt Floyda nebude podle prokuratury lehké

Trestní stíhání a souzení amerických policistů, po jejichž zásahu minulý týden v pondělí zemřel v Minneapolisu černoch George Floyd, bude náročné a dlouhé. Podle portálu BBC to prohlásil generální prokurátor státu Minnesota Keith Ellison. Ten proto vyzval pobouřenou veřejnost, aby s návratem k normálnímu životu nečekala na konec procesu.

George Floyd zabitý policistou v USA
doporučujeme

Jeden ze čtyř nyní již bývalých policistů byl obviněn z vraždy, ostatní tři pak z napomáhání k vraždě. Spojené státy čelí po Floydově smrti nevídané vlně demonstrací proti rasové nerovnosti a protesty často provázejí násilnosti.

Tvrdou kritiku od veřejnosti i politiků vyvolal postup policisty Dereka Chauvina, který při zatýkání takřka devět minut klečel Floydovi na krku, ačkoli si muž stěžoval, že nemůže dýchat, a později zcela přestal reagovat.

Chauvin byl spolu se třemi kolegy nejprve propuštěn z policejního sboru a po několik dnech, kdy nepokoje zachvátily řadu měst, byl zatčen a obviněn z vraždy třetího stupně a ze zabití druhého stupně. Ve středu prokuratura kvalifikaci činu zpřísnila na vraždu druhého stupně, Floydova rodina ale požaduje Chauvina obvinit ještě tvrději, a to z vraždy prvního stupně.

Zatímco český právní řád vraždu, tedy úmyslné usmrcení jiného člověka, na stupně nedělí, ve Spojených státech je to zavedená praxe. Za vraždu prvního stupně je považována taková, kdy si pachatel čin dopředu promyslí a připraví. U druhého stupně je vrah rovněž veden úmyslem zabít, čin ale přímo neplánoval.

Vražda třetího stupně je v rámci USA specifická, tuto kategorii zná právo jen několika amerických států, mimo jiné i Minnesoty, kde Floyd zemřel. V případě Minnesoty je vražda třetího stupně takové usmrcení člověka, které nebylo předem promyšlené ani záměrné, ale k němuž došlo "mimořádně nebezpečným či zvrhlým chováním", kdy pachatel nebral ohledy na životy ostatních, uvádí na svém webu minnesotská právnická společnost JS Defense. Za vraždu třetího stupně hrozí v Minnesotě až 25 let vězení, u druhého stupně až čtyřicet let a u prvního stupně doživotí.

Minnesotská kvalifikace vraždy třetího stupně se blíží českému vysvětlení trestného činu zabití. Tento čin zná i minnesotské právo, které ho dělí na dva stupně. První stupeň zabití vysvětluje JS Defense jako usmrcení v "žáru vášně", příkladem je zabití milence, kterého muž přistihne s nevěrnou manželkou. Druhý stupeň odkazuje na zavrženíhodné a lehkomyslné chování. A právě ze zabití druhého stupně, za které v Minnesotě hrozí až deset let za mřížemi, byl Chauvin společně s vraždou třetího stupně původně obviněn.

Fakt, proč byl Chauvin obviněn z vraždy a také ze zabití, vysvětlil portál Vox praktickými důvody. Americká prokuratura takto běžně postupuje pro případ, kdy by nedokázala soud přesvědčit, že obviněný spáchal čin s přísnější kvalifikací.

Americká média i prokuratura upozorňují, že cesta k usvědčení Chauvina nebude snadná. "Dosáhnout odsouzení bude těžké. Historie nám ukazuje, že budeme čelit velkým výzvám," řekl Ellison. Poukázal tak podle BBC na to, že v Minnesotě byl za zabití civilisty dosud odsouzen jen jediný policista.

Chauvin nyní čelí třem obvinění, a to z vraždy druhého a třetího stupně a ze zabití druhého stupně. Tato obvinění byla vznesena prokuraturou státu Minnesota. Není vyloučeno, že proti Chauvinovi bude vzneseno i federální obvinění, protože úřady prověřují, zda nebyla porušena Floydova federální občanská práva.

Obviněni byli na státní úrovni také tři Chauvinovi kolegové Thomas Lane, J. Alexander Kueng a Tou Thao, kteří podle prokuratury svým chováním napomáhali vraždě druhého stupně a "trestuhodnou nedbalostí" napomohli zabití druhého stupně, uvedla rozhlasová stanice Hlas Ameriky (VOA).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínští záchranáři hledají devět lidí, zasypal je sesuv půdy

08.07.2020 10:53 Záchranáři v centrální části Číny dnes pátrají po devíti lidech, kteří jsou pohřešováni poté, co…

Biden a Trump ovládli další primárky, uspěla i členka klanu Kennedyů

08.07.2020 09:27 V prezidentských primárkách v amerických státech New Jersey a Delaware zvítězili podle očekávání…

Latinská Amerika má přes tři miliony nakažených koronavirem, v Brazílii…

08.07.2020 09:10 Aktualizováno V Brazílii za 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem o více než 45.000, což je dvojnásobek…

Řeknu o Trumpovi všechno. Kniha prezidentovy neteře vyjde o dva týdny dříve

08.07.2020 09:10 Kompromitující kniha, kterou napsala neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa bude zveřejněna již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy