George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)

George Floyd zabitý policistou v USA

Expolicista Chauvin přiznal, že porušil občanská práva černocha Floyda

Bývalý americký policista Derek Chauvin dnes před soudem přiznal, že porušil občanská práva černocha George Floyda, jehož smrt spustila v USA loni vlnu masivních protestů proti rasismu a policejnímu násilí. Jak připomíná agentura AP, Chauvin nyní čelí federální civilní žalobě. Už dříve byl za vraždu na úrovni státu Minnesota odsouzen k 22 a půl letům vězení.
George Floyd

George Floyd podle lékaře zemřel kvůli nedostatku kyslíku

Lékař povolaný jako svědek obžaloby v procesu s expolicistou Derekem Chauvinem dnes uvedl, že George Floyd zemřel kvůli nedostatku kyslíku, když mu policista zaklekl na krk ve chvíli, kdy byl Floyd spoutaný a ležel na ulici obličejem k zemi. Informovala o tom agentura Reuters.
Bradford Langenfeld

Lékař u soudu řekl, že udušení jako příčinu Floydovy smrti jen odhadoval

Lékař z pohotovosti, který po marných oživovacích pokusech prohlásil amerického černocha George Floyda za mrtvého, dnes před soudem v Minneapolisu uvedl, že v té době pouze odhadoval, že příčinou smrti byla s největší pravděpodobností zástava srdce kvůli nedostatku kyslíku. Informovala o tom agentura AP.
Po smrti George Floyda vypukly nepokoje

Dívka, která natočila policejní zásah proti Floydovi, řekla, že trpí výčitkami

Dívka, která loni natočila na mobilní telefon policejní zásah proti černochovi Georgi Floydovi v americké Minnesotě, si vyčítá, že neudělala víc pro jeho záchranu. Podle stanice BBC to řekla coby svědek před soudem v druhý den procesu s bývalým policistou Derekem Chauvinem, který Floydovi klečel v květnu roku 2020 devět minut na krku, než zatýkaný podle zveřejněného videa ztratil vědomí a posléze zemřel v nemocnici.
George Floyd

V USA začal proces s policistou obviněným z vraždy černocha Floyda

Úvodní řečí prokurátora dnes v americkém Minneapolisu začal ostře sledovaný proces s bývalým policistou Derekem Chauvinem, který čelí obviněním z vraždy a zabití černocha George Floyda. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Floydova smrt před téměř rokem vyvolala masové protesty napříč Spojenými státy i v zahraničí.
George Floyd zabitý policistou v USA

Expolicista obžalovaný z vraždy Floyda čelí dalšímu obvinění

Soudce v americkém státu Minnesota dnes vůči bývalému policistovi Dereku Chauvinovi, který loni v květnu klečel na krku zatýkanému neozbrojenému černochovi Georgi Floydovi krátce před jeho smrtí, obnovil obvinění z vraždy třetího stupně. Chauvin čelí také obvinění ze zabití a vážnějšímu obvinění z vraždy druhého stupně, za níž mu hrozí až 40 let za mřížemi. Dnešní rozhodnutí tak rozšiřuje možnosti k odsouzení.
Hasan Rúhání, íránský prezident

Smrt černocha Floyda připomíná zkušenost Íránu s USA, řekl Rúhání

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN přirovnal smrt černocha George Floyda při květnovém zatýkání v Minneapolisu k tomu, jak se k Íránu chovají Spojené státy. Rúhání v předtočeném projevu řekl, že Floydova smrt připomíná "arogantní nohy na krku nezávislých států".
Nepokoje v Portlandu

Z Portlandu hlášeny nové nepokoje, střety s federálními agenty

Ve městě Portland ve státě Oregon, které v červenci přitáhlo pozornost amerických médií kvůli počínání federálních jednotek při demonstracích, tento týden propukají nové nepokoje spojené s protesty proti rasismu. Agentura AP napsala, že v noci na čtvrtek se poprvé od začátku měsíce opět objevily střety mezi demonstranty a příslušníky federálních složek. Účastníci protestu podle místní policie poničili budovu Úřadu pro imigraci a cla (ICE).
George Floyd

Přepisy z kamer policistů odhalují nové okolnosti Floydovy smrti

George Floyd si v posledních minutách svého života více než dvacetkrát stěžoval na problémy s dýcháním. Strážník Derek Chauvin, který byl kvůli smrti neozbrojeného černocha obviněn z vraždy, na jeho opakované výkřiky reagoval slovy: "Tak přestaň mluvit". Uvádí to přepisy záznamů pořízených kamerami na tělech policistů, kteří tehdy na jihu Minneapolisu zasahovali.
George Floyd zabitý policistou v USA

Průlom v případu Floyd? Záběry ukázaly, jak probíhal zásah policie

Čtyři policisté vyjeli 25. května před obchod v Minneapolis, kde zadrželi George Floyda, podezřelého ze snahy zaplatit cigarety padělanými dolary. Příběh, kde policista klečí na krku neozbrojenému černochovi déle než osm minut, vyvolal obří vlnu protestů po celém světě. Nyní však policie musela odhalit záběry z osobních kamer policistů, kteří se toho dne na smrti George Floyda podíleli.
J. K. Rowlingová

Rowlingová, Kasparov, Rushdie. Osobnosti varují před "klimatem" netolerance

Více než 150 světoznámých osobností včetně spisovatelů J. K. Rowlingové nebo Salmana Rushdieho v novém otevřeném dopise varuje před ohrožením svobodného projevu a "netolerantním klimatem" na všech stranách. Signatáři podle agentury Reuters vyjádřili podporu současnému hnutí proti rasismu a policejní brutalitě, uvolněné emoce ale podle nich ve výsledku podkopávají společenskou debatu.
Priyamvada Gopalová

Akademička se postavila proti nadřazenosti bílé rasy. Hájí se následovně

Výroky, které na Twitteru pronesla akademička z Cambridgské univerzity Priyamvada Gopalová, že na bílých životech, jakož i bělošství, nezáleží, vyvolaly hněv. Doktorka se okamžitě stala terčem nenávisti, ale škola se za ní postavila. Vzhledem ke své zkušenosti by zmiňovaná pedagožka uvítala, kdyby se její univerzita více zabývala rasovými otázkami.

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 2 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 27 minutami

před 34 minutami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 5 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Smrtelná nehoda na D10. Osobní auto jelo v protisměru

Tragická nehoda se ve čtvrtek večer stala na dálnici D10 ve středních Čechách, kde došlo ke střetu osobního auta s nákladním vozidlem. Jeden člověk nehodu nepřežil. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy