Vztah mezi McDonald's a Afroameričany je obzvláště složitý, tvrdí profesorka historie

Mnoho podniků ve Spojených státech vyhlásilo svou podporu manifestacím proti rasismu vůči Afroameričanům, včetně předního z nich: řetězce rychlého občerstvení McDonald's, píše agentura AFP.

"Stojíme dnes po boku černošských komunit v celé Americe," stojí v poselství umístěném v červnu na sociálních sítích, kde jsou vyjmenováni někteří Afroameričané, které usmrtila policie.

"Byl jedním z nás. Byla jednou z nás. Všichni patřili k nám," pokračuje poselství giganta rychlého občerstvení.

They were one of us: Trayvon Martin. Michael Brown. Alton Sterling. Botham Jean. Atatiana Jefferson. Ahmaud Arbery. George Floyd. pic.twitter.com/s1UhP5vncv

— McDonald's (@McDonalds) June 3, 2020

Podle Marcii Chatelainové, profesorky historie a afroamerických studií na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, není podpora manifestacím ve prospěch lidských práv od McDonald's ničím překvapivým. Avšak uvádí, že vztah McDonald's a černých Američanů je obzvláště složitý.

Je to historie úsilí o autonomismus, které naráží na meze amerického kapitalismu a nerovnosti.

"McDonald's je věrný své značce," říká Chatelainová. Firma vždy zaujímala postoje, když mohla rozšířit svou základnu konzumentů.

Podnik provozující téměř 39.000 restaurací ve 119 zemích a s loňským obratem 21,1 miliardy dolarů (470 miliard Kč) patří k největším řetězcům rychlého občerstvení ve světě. Je také symbolem amerického kapitalismu.

Vyšel ze změn v životním stylu ve Spojených státech po druhé světové válce.

Jeho zapojení do černošských komunit je důsledkem nepokojů, které zasáhly v roce 1968 četná americká města, zdůrazňuje Chatelainová.

"Otevření poboček McDonald's, které řídily osoby z afroamerického společenství, přispělo k tomu, že se někteří lidé neuvěřitelně obohatili a pak se věnovali filantropii, ať už jde o černošské univerzity nebo pomoc místním komunitám," uvádí.

To zapadalo do tendence prosazované bývalým prezidentem Richardem Nixonem, kdy byla podporována tvorba afroamerického bohatství prostřednictvím podnikání.

Tento přístup však nevymýtil rasismus, poznamenává Marcia Chatelainová a připomíná diskriminační praktiky při poskytování půjček.

Pobočky řízené Afroameričany nabídly těmto lidem četná snadno dosažitelná zaměstnání, kde se nevyžadoval diplom ani specifické vzdělání.

Zaměstnanci McDonald's však nemají přístup ke zdravotní péči, k placené nemocenské či k podpoře v mateřství. To vede k rotaci zaměstnanců, která se zase stává argumentem pro vedení skupiny pokud jde o poskytování sociálních výhod.

Dnes je společnost konfrontována s mnoha sociálními požadavky, včetně minimální mzdy 15 dolarů (336 Kč) na hodinu.

V 80. letech McDonald's nabízel Afroameričanům pracovní místa i vedoucí pozice. Letos v lednu dva ředitelé obvinili skupinu, že záměrně diskriminuje černochy.

Podle National Black McDonald's Operators Association počet poboček vedených Afroameričany klesá: zatímco v roce 2008 jich bylo 304, v roce 2017 již jen 222. "Vzniká dojem, že McDonald's udělal krok zpět," soudí Chatelainová.

Na jaře mnohé podniky stejně jako McDonald's podpořily manifestace za rasovou spravedlnost, které rozpoutalo zabití černocha George Floyda policistou. Podle Marcii Chatelainové to je pro všechny americké zaměstnance příležitost k tomu, aby usilovali o lepší mzdové podmínky.

"Má-li McDonald's skutečně zájem na kvalitě života černochů a chce dát najevo, že je jejich život důležitý, může začít u svých zaměstnanců," říká.

Související

Více souvisejících

mcdonald's černoši rasismus USA (Spojené státy americké) Black lives matter George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy