Mnoho podniků ve Spojených státech vyhlásilo svou podporu manifestacím proti rasismu vůči Afroameričanům, včetně předního z nich: řetězce rychlého občerstvení McDonald's, píše agentura AFP.
"Stojíme dnes po boku černošských komunit v celé Americe," stojí v poselství umístěném v červnu na sociálních sítích, kde jsou vyjmenováni někteří Afroameričané, které usmrtila policie.
"Byl jedním z nás. Byla jednou z nás. Všichni patřili k nám," pokračuje poselství giganta rychlého občerstvení.
They were one of us: Trayvon Martin. Michael Brown. Alton Sterling. Botham Jean. Atatiana Jefferson. Ahmaud Arbery. George Floyd. pic.twitter.com/s1UhP5vncv
— McDonald's (@McDonalds) June 3, 2020
Podle Marcii Chatelainové, profesorky historie a afroamerických studií na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, není podpora manifestacím ve prospěch lidských práv od McDonald's ničím překvapivým. Avšak uvádí, že vztah McDonald's a černých Američanů je obzvláště složitý.
Je to historie úsilí o autonomismus, které naráží na meze amerického kapitalismu a nerovnosti.
"McDonald's je věrný své značce," říká Chatelainová. Firma vždy zaujímala postoje, když mohla rozšířit svou základnu konzumentů.
Podnik provozující téměř 39.000 restaurací ve 119 zemích a s loňským obratem 21,1 miliardy dolarů (470 miliard Kč) patří k největším řetězcům rychlého občerstvení ve světě. Je také symbolem amerického kapitalismu.
Vyšel ze změn v životním stylu ve Spojených státech po druhé světové válce.
Jeho zapojení do černošských komunit je důsledkem nepokojů, které zasáhly v roce 1968 četná americká města, zdůrazňuje Chatelainová.
"Otevření poboček McDonald's, které řídily osoby z afroamerického společenství, přispělo k tomu, že se někteří lidé neuvěřitelně obohatili a pak se věnovali filantropii, ať už jde o černošské univerzity nebo pomoc místním komunitám," uvádí.
To zapadalo do tendence prosazované bývalým prezidentem Richardem Nixonem, kdy byla podporována tvorba afroamerického bohatství prostřednictvím podnikání.
Tento přístup však nevymýtil rasismus, poznamenává Marcia Chatelainová a připomíná diskriminační praktiky při poskytování půjček.
Pobočky řízené Afroameričany nabídly těmto lidem četná snadno dosažitelná zaměstnání, kde se nevyžadoval diplom ani specifické vzdělání.
Zaměstnanci McDonald's však nemají přístup ke zdravotní péči, k placené nemocenské či k podpoře v mateřství. To vede k rotaci zaměstnanců, která se zase stává argumentem pro vedení skupiny pokud jde o poskytování sociálních výhod.
Dnes je společnost konfrontována s mnoha sociálními požadavky, včetně minimální mzdy 15 dolarů (336 Kč) na hodinu.
V 80. letech McDonald's nabízel Afroameričanům pracovní místa i vedoucí pozice. Letos v lednu dva ředitelé obvinili skupinu, že záměrně diskriminuje černochy.
Podle National Black McDonald's Operators Association počet poboček vedených Afroameričany klesá: zatímco v roce 2008 jich bylo 304, v roce 2017 již jen 222. "Vzniká dojem, že McDonald's udělal krok zpět," soudí Chatelainová.
Na jaře mnohé podniky stejně jako McDonald's podpořily manifestace za rasovou spravedlnost, které rozpoutalo zabití černocha George Floyda policistou. Podle Marcii Chatelainové to je pro všechny americké zaměstnance příležitost k tomu, aby usilovali o lepší mzdové podmínky.
"Má-li McDonald's skutečně zájem na kvalitě života černochů a chce dát najevo, že je jejich život důležitý, může začít u svých zaměstnanců," říká.
Související
McDonald’s v ČR navzdory zdražování tvrdí, že drží ceny pod kontrolou. Ročně v Česku nakrmí přes 50 milionů lidí
V McDonald's dochází k obtěžování zaměstnanců? Tvrdí to stovka britských podřízených
mcdonald's , černoši , rasismus , USA (Spojené státy americké) , Black lives matter , George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková