Expolicista Chauvin přiznal, že porušil občanská práva černocha Floyda

Bývalý americký policista Derek Chauvin dnes před soudem přiznal, že porušil občanská práva černocha George Floyda, jehož smrt spustila v USA loni vlnu masivních protestů proti rasismu a policejnímu násilí. Jak připomíná agentura AP, Chauvin nyní čelí federální civilní žalobě. Už dříve byl za vraždu na úrovni státu Minnesota odsouzen k 22 a půl letům vězení.

Dnešním přiznáním viny pětačtyřicetiletý bílý expolicista dosáhne toho, že se vyhne dalšímu soudnímu procesu. Zároveň je ale pravděpodobné, že se doba, kterou stráví ve vězení, o několik let prodlouží.

AP očekává, že by si Chauvin při dobrém chování měl z trestu 22 a půl roku odsedět zhruba 15 let. Jakýkoliv trest, který mu nyní uloží soudce na federální úrovni, si bude odpykávat zároveň s tím současným. Pokud mu soudce vyměří 25 let, což požaduje obžaloba, mohl by se z vězení nakonec dostat za přibližně 21 let. V případě postihů na federální úrovni totiž k předčasnému propuštění ani při dobrém chování nedochází z pravidla dříve než po odpykání si 85 procent trestu.

Šestačtyřicetiletý Američan George Floyd zemřel loni v květnu poté, co se jej v Minneapolisu snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Podle policie se Floyd strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Na videu zachyceném kolemjdoucím je vidět Chauvin, který Floydovi přes devět minut klečí na krku, zatýkaný se přitom v tu chvíli už nesnaží bránit zatčení a opakovaně říká, že nemůže dýchat. Po chvíli ztratil vědomí a přivolaní záchranáři naložili jeho bezvládné tělo na nosítka. Později zemřel v blízké nemocnici.

Právě klečením na Floydově krku a i tím, že mu neposkytl zdravotní péči, se podle americké prokuratury Chauvin provinil vůči federálním zákonům. Expolicista, který je nyní ve věznicí s nejvyšším stupněm ostrahy, dnes přiznal svou vinu v prvním případě. Dohoda s obžalobou počítá také s tím, že už nikdy nebude moci pracovat jako policista a že Floydově rodině zaplatí odškodné. Jeho výše bude teprve stanovena.

Související

Více souvisejících

Derek Chauvin (policista) George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) soudy

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Stoltenberg: Ukrajina má v rámci sebeobrany právo útočit na cíle v Rusku

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil po zasedání Rady NATO-Ukrajina v Bruselu, že Ukrajina má v rámci sebeobrany právo útočit na legitimní vojenské cíle i mimo své území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy