Odvolací soud odmítl zrušit odsouzení Dereka Chauvina za vraždu George Floyda

Odvolací soud v americkém státě Minnesota dnes potvrdil nejzávažnější část rozsudku proti bývalému policistovi Dereku Chauvinovi, který si odpykává trest za vraždu George Floyda. 

Chauvin neozbrojeného muže tmavé pleti několik minut tlačil k zemi a minulý rok jej porota uznala vinným z vraždy druhého stupně, za což mu soudce vyměřil 22,5 roku. Floydova smrt v roce 2020 vyvolala vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě napříč Spojenými státy.

Dnešní zamítnutí žádosti o zrušení verdiktu znamená konec případu u soudů téměř tři roky poté, co byl Chauvin natočen, jak klečí na umírajícím Floydovi, napsal minnesotský list Star Tribune. Video policejního zásahu natočené kolemjdoucím se pak stalo klíčovým prvkem procesu, v němž byl nakonec expolicista v dubnu 2022 uznán vinným.

Jeho právník William Mohrman požadoval po vyšší instanci zrušení verdiktu s tím, že ve městě Minneapolis, kde jeho klient sloužil, se obžalovanému nemohlo dostat spravedlivého soudu. Státní zástupce Neal Katyal oponoval, že proces se Chauvinem byl "jeden z nejtransparentnějších a nejpečlivějších v dějinách naší země". "Chauvinovy četné argumenty u tohoto soudu ani zdaleka nejsou důvodem ke zvrácení (verdiktu)," citovala jej agentura AP.

Případ posuzovala trojice soudců, která argumenty vyslechla v lednu. "Policisté mají nepochybně náročnou, složitou a někdy nebezpečnou práci. Ovšem nikdo není nad zákonem," napsal ve verdiktu člen senátu Peter Reyes. "Zákon povoluje policistům užívat jen rozumnou míru síly při provádění zákonného zatčení. Chauvin zde tuto hranici překročil, když použil proti Floydovi nepřiměřenou sílu," pokračoval soudce.

George Floyd byl afroamerický muž z Minneapolis v Minnesotě, který se stal obětí policejního násilí v květnu 2020. Floyd byl zatčen kvůli podezření z použití padělané bankovky a během zatýkání byl policistou Derekem Chauvinem po několik minut držen na zemi s kolenem na krku. Floyd opakovaně říkal, že nemůže dýchat a nakonec zemřel na místě.

Floydova smrt vyvolala celosvětovou vlnu protestů proti policejní brutalitě a systémovému rasismu. Protesty se konaly v mnoha zemích po celém světě a většina z nich byla mírová, ale některé také vedly k násilným střetům a vandalismu.

Floydův případ se stal symbolem pro mnoho lidí, kteří požadují změny v systému a spravedlnost pro oběti policejního násilí a rasismu. Derek Chauvin byl později odsouzen za vraždu druhého stupně a další tři policisté byli obviněni z asistence při vraždě druhého stupně.

Související

Více souvisejících

George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Derek Chauvin (policista)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy