Čtyři policisté vyjeli 25. května před obchod v Minneapolis, kde zadrželi George Floyda, podezřelého ze snahy zaplatit cigarety padělanými dolary. Příběh, kde policista klečí na krku neozbrojenému černochovi déle než osm minut, vyvolal obří vlnu protestů po celém světě. Nyní však policie musela odhalit záběry z osobních kamer policistů, kteří se toho dne na smrti George Floyda podíleli.
„Zabiješ mě chlape,“ řekl George Floyd a policista Derek Chauvin odvětil: „Tak přestaň mluvit, protože mluvení vyžaduje hodně kyslíku.“ Mezitím klečel Floydovi na krku. Takové scény nechybí na záběrech z policejní kamery, které musely být odhaleny poté, co jeden ze čtyř obžalovaných policistů Thomas Lane žádal o zproštění obžaloby.
Kamerové záběry byly podle serveru news.sky.com pořízené policisty Lanem a J. Alexanderem Kuengem, konkrétně jejich osobními kamerami přidělanými na uniformě.
Záběry jasně ukazují, že Floyd během svého zatčení spolupracoval a opakovaně se policistům omlouval. „Řekněte mým dětem, že je miluji. Jsem mrtvý,“ říká Floyd na kamerovém záběru. Před svou smrtí také volal po své zesnulé matce.
Ze záběrů je rovněž patrné, že Floyd několikrát naléhal na policisty kvůli tomu, že nemůže dýchat. Právě Lane se Chauvina v reakci na to zeptá, zdali by ho neměli obrátit. „Ne, zůstane tak jak je,“ odpoví Chauvin, nyní obviněný z vraždy druhého stupně. Další tři policisté Thomas Lane, Tou Thao a J. Alexander Kueng jsou obviněni z napomáhání a podněcování k vraždě.
Související
Unikla nepříjemná nahrávka pro Trumpa. Jde v ní o Tima Walze a reakci na smrt George Floyda
Policistu, který sedí za úmrtí George Floyda, ve věznici pobodali
George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) , Black lives matter , Derek Chauvin (policista) , USA (Spojené státy americké) , Policie USA
Aktuálně se děje
před 24 minutami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
včera
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
V uplynulých dvanácti měsících prošly Spojené státy pod Trumpovou administrativou proměnou, která z nich v očích mnoha cestovatelů učinila nehostinné a nebezpečné místo. Průzkum deníku Independent ukazuje, že 80 % respondentů se hodlá cestám do USA vyhýbat, zatímco pouze 11 % by zemi stále navštívilo. Mezi těmi, kteří již mají dovolenou zarezervovanou, zvažuje každý sedmý její zrušení.
Zdroj: Libor Novák