Přepisy z kamer policistů odhalují nové okolnosti Floydovy smrti

George Floyd si v posledních minutách svého života více než dvacetkrát stěžoval na problémy s dýcháním. Strážník Derek Chauvin, který byl kvůli smrti neozbrojeného černocha obviněn z vraždy, na jeho opakované výkřiky reagoval slovy: "Tak přestaň mluvit". Uvádí to přepisy záznamů pořízených kamerami na tělech policistů, kteří tehdy na jihu Minneapolisu zasahovali.

Okolnosti Floydova úmrtí, které spustilo masivní vlnu demonstrací za rasovou spravedlnost a policejní reformy, dosud osvětlovala především videa natočená kolemjdoucími a záznamy z bezpečnostních kamer.

Tyto materiály naznačovaly, že strážníci na podezřelého zaklekli proto, že 46letý muž nespolupracoval, když se jej snažili usadit do policejního vozu. Chauvin pak několik minut tlačil kolenem na krk Floyda, který byl krátce na to prohlášen za mrtvého.

Nové přepisy poskytují výrazně podrobnější obrázek o incidentu z 25. května, píše web BBC. Zveřejněny byly ve středu poté, co je soudu v Minnesotě předložili právníci jednoho z obžalovaných expolicistů Thomase Lanea. Podle agentury AFP materiály ukazují, že Floydova poslední slova zněla: "Oni mě zabijou. Oni mě zabijou. Nemůžu dýchat".

Policie na místo dorazila asi o čtvrt hodiny dříve poté, co ji přivolal zaměstnanec bistra Cup Foods, který měl za to, že Floyd zaplatil za cigarety falešnou 20dolarovou bankovkou. Podezřelý seděl ve svém autě zaparkovaném naproti podniku ještě s dalšími dvěma lidmi. Když k vozidlu přistoupil, vytáhl Lane svoji pistoli, několikrát podezřelému nařídil, aby ukázal své ruce a následně jej z auta vytáhl.

Prokurátoři dříve uvedli, že Floyd se "aktivně bránil" nasazení pout, přepisy ale podle BBC svědčí o tom, že zatýkaný zpočátku spolupracoval a opakovaně se policistům omlouval. Poté, co jej strážníci odvedli ke svému vozu, ale začal klást odpor. Podle dokumentů předložených soudu "ztuhl, spadl na zem a strážníkům řekl, že má klaustrofobii". Lane vypověděl, že Floyd sebou začal "mrskat tam a zpátky". Ptal se jej, jestli "na něčem jede" a zatýkaný odpověděl, že má strach. Pitva zjistila v jeho těle známky omamných látek.

George Floyd: Officer told dying man to 'stop yelling' https://t.co/ErFuyt2KHx

— BBC News (World) (@BBCWorld) July 9, 2020

Policista Chauvin přijíždí na místo incidentu až po vypuknutí strkanice. Floyd byl následně z policejního auta vytažen a přidržován na silnici břichem k zemi. Opakuje, že má klaustrofobii a začíná si stěžovat, že nemůže dýchat. Slova "nemůžu dýchat" podle záznamů z policejních kamer pronesl více než dvacetkrát.

"Vy mě zabijete," řekl v jistém momentě. "Tak přestaň mluvit, přestaň křičet. Na mluvení je potřeba sakra hodně kyslíku," odvětil Chauvin, který mu držel koleno na krku. Činil tak několik minut a to i poté, co Floyd přestal jevit známky života. Vyšetřovatelé původně hovořili o osmi minutách a 46 sekundách, později ale uvedli, že to bylo o minutu méně.

Laneovi právníci přepisy předložili soudu ve snaze osvobodit svého klienta, který je obviněn z toho, že napomáhal vraždě. Chauvina se během konfrontace ptal, zda by Floyda neměli "převalit na bok", jeho zkušenější kolega ale tento postup odmítl. Lane byl na konci května u policie v Minneapolisu teprve několik dní.

On, Chauvin i další dva obvinění bývalý strážníci vinu na Floydově smrti odmítají. Podle oficiální pitvy úmrtí způsobila pravděpodobně kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možné přítomnosti omamných látek v těle. Soukromá pitva objednaná pozůstalými dospěla k závěru, že příčinou smrti byla traumatická asfyxie, tedy dušení vyvolané tlakem na hrudník či škrcením.

Související

Více souvisejících

George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Policie USA USA (Spojené státy americké) Black lives matter rasismus zabití černochů americkými policisty

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy