Ekvádorské úřady oznámily ve čtvrtek dvojnásobný nárůst potvrzených případů nakažených koronavirem, který tak v této zemi dosáhl 22.160. Počet se zvýšil po započtení zpožděných výsledků testů, informoval deník El Comercio s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.
Ekvádor je tak na druhém místě v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem v Latinské Americe po největší zemi regionu Brazílii, která registruje téměř 50.000 případů.
Ekvádorský ministr zdravotnictví Juan Carlos Zevallos podle listu El Comercio ve čtvrtek oznámil, že počet případů nákazy se zvýšil z dosavadních 11.183 o 10.977 po započtení zpožděných výsledků. Uvedl také, že v zemi bylo zatím provedeno 57.000 testů. Počet úmrtí s potvrzenou nákazou koronavirem v 17milionovém Ekvádoru dosáhl 537.
Zhruba stejně nakažených jako Ekvádor registruje sousední Peru (20.914), kde je potvrzeno na 570 úmrtí s covid-19. Peruánský prezident Martín Vizcarra tento týden oznámil prodloužení nouzového stavu, který vláda vyhlásila 16. března. Podle Vizcarry země zatím nedosáhla vrcholu nákazy, experti ho odhadují na příští týden. Nouzový stav s omezením volného pohybu, který měl skončit v neděli, byl v Peru prodloužen do 12. května.
Peruánská vláda už také oznámila, že pomůže ekonomice v přepočtu téměř 27 miliardami dolarů (skoro 680 miliard Kč), což odpovídá asi 12 procentům HDP země. V Peru, které je druhým největším producentem mědi na světě, přišlo kvůli nynějším omezením o práci už několik milionů lidí, uvedla agentura Reuters.
Nouzový stav prodloužila tento týden také Kolumbie, která registruje na 4400 nakažených a na 220 úmrtí s covid-19. Její prezident Iván Duque oznámil prodloužení do 11. května s tím, že se zároveň uvolní omezení pro stavebnictví a strojírenství. V Kolumbii začala karanténní opatření platit 25. března a skončit měla 27. dubna. Duque též uvedl, že nejméně do konce května zůstane omezena domácí i mezinárodní letecká doprava.
V Kolumbii hrozí za porušení omezení volného pohybu až osm let vězení. Tento týden bylo například v Bogotě zatčeno 41 mladých lidí, včetně nezletilých, protože pořádali několikadenní party, ač v Bogotě jsou místními úřady nyní zakázána shromáždění s účastí více než 20 osob. Přitížit v trestním stíhání může zadrženým i to, že konzumovali halucinogenní drogy.
Související
Trump na 90 dní zrušil americkou zahraniční pomoc. Republikáni vysvětlili, na co cílí
V Ekvádoru zavraždili prokurátora, který vyšetřoval útok ozbrojenců v živém vysílání
ekvádor , Peru , Kolumbie , Iván Duque , Martín Vizcarra , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 1 hodinou
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 2 hodinami
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 2 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 3 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 4 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 5 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 5 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 6 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 7 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 7 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 8 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 9 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 10 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 10 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 11 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 12 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 13 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 13 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 21 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pogratuloval straně Tisza a jejímu lídrovi Péteru Magyarovi k vítězství v parlamentních volbách prostřednictvím příspěvku na sociálních sítích. Ve svém vzkazu zdůraznil, že za klíčové považuje především to, aby se v budoucí politice obou zemí prosadil konstruktivní přístup.
Zdroj: Libor Novák