Ekvádorský prezident Lenín Moreno přehodnotí rozhodnutí o zrušení dlouholetých státních dotací benzínu a nafty, proti němuž v zemi protestují domorodí obyvatelé. Nenaznačil ale, že by se jej chystal vzít zpět. Informovala o tom agentura Reuters.
Po 11denních protestech se dnes poprvé sejde k jednání ekvádorská vláda a představitelé domorodých organizací. S odkazem na společné sdělení OSN a katolické církve o tom informovala agentura AFP.
V televizním projevu k národu Moreno dodal, že ve velké části hlavního města Quito je poté, co v něm kvůli srážkám mezi demonstranty a policií vyhlásil zákaz vycházení, klid. Nařízení ale zůstane prozatím v platnosti. Jako ústupek protestujícím ale prezident oznámil, že navrhne, aby soukromé firmy zaměstnancům měsíčně vyplácely bonus 20 dolarů (467 Kč).
Demonstranti v hlavním městě Quito v sobotu vnikli do sídla tamní televizní stanice Teleamazonas a do sídla deníku El Comercio. S odkazem na tato média o tom informovala agentura AFP.
Teleamazonas přerušila program, aby mohla o útoku informovat. Na obrazovce se tak objevily záběry rozbitých oken, hořícího vozu a velkého množství policistů. Stanice evakuovala 25 zaměstnanců, podle AFP si útok ale nevyžádal žádná zranění. El Comercio pak na svém webu informoval o napadení neznámou skupinou lidí.
Ekvádor již jedenáctým dnem sužuje závažná sociální krize, kterou vyvolalo oznámení hospodářských reforem. Tamní vláda je slíbila zavést výměnou za půjčku ve výši 4,2 miliardy dolarů (asi 98 miliard Kč) dojednanou s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Podle poslední zprávy úřadu ochránce práv si násilné demonstrace v zemi již vyžádaly šest mrtvých a 2100 zraněných.
Související
Trump na 90 dní zrušil americkou zahraniční pomoc. Republikáni vysvětlili, na co cílí
V Ekvádoru zavraždili prokurátora, který vyšetřoval útok ozbrojenců v živém vysílání
Aktuálně se děje
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
31. prosince 2025 21:43
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
31. prosince 2025 20:27
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
31. prosince 2025 19:16
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
31. prosince 2025 17:21
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě