Impeachment v Senátu pokračuje. Zazní závěrečné řeči

Žalobci zastupující demokraty dnes v závěrečných projevech v americkém Kongresu opakovaně vyzývali senátory k odsouzení prezidenta Donalda Trumpa, přestože šance na odvolání hlavy státu jsou mizivé. Podle agentury AP je už dokončení ústavní žaloby spíše jen formalitou, než skutečným tribunálem. Trumpovi republikáni mají v Senátu, který bude rozhodovat, většinu a dvě třetiny hlasů, potřebných k odvolání Trumpa, demokraté mít téměř jistě nebudou.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Senát USA
doporučujeme

"Jménem Sněmovny reprezentantů upozorňuji, že vaší povinností je odsoudit prezidenta Donalda Trumpa," pronesl ze senátní tribuny jeden z demokratických žalobců Jason Crow. "Impeachment je mimořádný lék, nástroj, který se používá jen ve výjimečných případech závažných přečinů," upozornil Crow. "Do ústavy ale nebyl zařazen náhodou: v Americe nestojí nikdo nad zákonem, dokonce ani zvolený prezident. A řekl bych, že právě on ne," konstatoval poslanec.

Po závěrečné řeči žalobců se slova ujali republikánští obhájci prezidenta, jejichž projevy procedura impeachmentu prakticky skončí. Na středu ve 22:00 SEČ je pak plánováno hlasování o prezidentově vině či nevině. Žádný z 53 republikánských senátorů přitom nenaznačil, že by hlasoval proti Trumpovi.

Zástupce obhajoby Kenneth Starr obvinil demokraty, že se v proceduře impeachmentu neřídili zásadami stanovenými pro soudní žalobu a dopouštěli se "unáhlených úsudků". Snažili se podle něj ovlivnit listopadové volby, v nichž bude Trump obhajovat svůj mandát. "Tak nevypadá svoboda ani demokracie," prohlásil Starr.

Demokraté viní Trumpa ze zneužití moci ve vlastní politický prospěch tím, že údajně vyvíjel tlak na Ukrajinu s cílem získat kompromitující informace o svém pravděpodobném volebním rivalovi Joeu Bidenovi. Trump obvinění od počátku odmítá, postup demokratů přirovnává k honu na čarodějnice a považuje ho za snahu vyřadit ho z boje o znovuzvolení před letošními prezidentskými volbami.

Minulý pátek Senát odmítl předvolat svědky v procesu s Trumpem. Demokraté chtěli předvolat především někdejšího Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona. Demokraté hovořili o "tragédii" a argumentovali, že bez řádného procesu se svědky nemá zproštění obvinění žádnou hodnotu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co sleduje Rusko? Bezpečnostní expert varuje před postranními úmysly Moskvy

21.02.2020 00:01 NÁZOR – Příští rok v únoru vyprší smlouva New START, která omezuje počty amerických a ruských…

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

O debatu demokratických kandidátů na prezidenta byl zájem

20.02.2020 21:18 Středeční televizní debata uchazečů o nominaci amerických demokratů pro prezidentské volby přitáhla…

V USA unikla data prominentů

20.02.2020 18:07 Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama