Islámský stát může zneužít pandemii koronaviru, extremisté dezinformace o 5G, varuje OSN

Generální tajemník OSN António Guterres varoval před možností, že by teroristické skupiny mohly pandemii nového typu koronaviru zneužít k prosazování svých cílů. OSN o tom informovala na svém webu.

Psychosociální, ekonomické a politické napětí se ve spojitosti s onemocněním covid-19 dramaticky zvýšilo, uvedl Guterres na úvod konference OSN o boji proti terorismu. "Nemůžeme teroristům dovolit, aby tyto trhliny a nejistoty využily," dodal.

Podle něj je ještě brzy na celkové posouzení vlivu koronavirové krize na terorismus, je ale známo, že skupiny jako Islámský stát (IS) či al-Káida usilují o zneužití lokálních konfliktů, selhání vlád či nepokoje.

Šéf OSN dodal, že IS, který kontroloval rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, opět usiluje o to zajistit si své postavení v obou zemích. Před podobným nebezpečím varoval i americký koordinátor pro boj s terorismem při ministerstvu zahraničí Nathan Sales.

"Tato síť nejenže plánuje a provádí útoky, ale rovněž pokračuje v podněcování jiných, aby útočili," řekl Sales na tiskové konferenci, na které americké ministerstvo zahraničí představilo výroční zprávu o terorismu ve světě.

Zpráva dále uvádí, že i přes porážky, které IS utrpěl, se v roce 2019 hrozba terorismu nezmenšila. Dokument obviňuje Írán, že podněcuje k terorismu a že se snaží ovlivňovat dění na Blízkém východě.

Pandemie podle Guterrese odhalila i zranitelnost vůči novým formám terorismu, například vůči zneužívání digitálních technologií, kybernetických útoků a bioterorismu. Stejně jako nový druh koronaviru, ani terorismus nezná hranice a je možné ho porazit jen společnými silami, dodal.

Mnohé teroristické skupiny podle odborníků OSN onemocnění covid-19 již do své propagandy začlenily. Chtějí tak využít "rozpory a slabost svých nepřátel" a posílit nenávist vůči určitým skupinám, což má za následek rasistické, antisemitské, islamofobní a protiimigrační nenávistné projevy.

Tyto narativy spolu s novými i existujícími konspiračními teoriemi týkajícími se technologie 5G využívá podle OSN také extremistická krajní pravice.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) OSN 5G síť Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy