Islámský stát může zneužít pandemii koronaviru, extremisté dezinformace o 5G, varuje OSN

Generální tajemník OSN António Guterres varoval před možností, že by teroristické skupiny mohly pandemii nového typu koronaviru zneužít k prosazování svých cílů. OSN o tom informovala na svém webu.

Psychosociální, ekonomické a politické napětí se ve spojitosti s onemocněním covid-19 dramaticky zvýšilo, uvedl Guterres na úvod konference OSN o boji proti terorismu. "Nemůžeme teroristům dovolit, aby tyto trhliny a nejistoty využily," dodal.

Podle něj je ještě brzy na celkové posouzení vlivu koronavirové krize na terorismus, je ale známo, že skupiny jako Islámský stát (IS) či al-Káida usilují o zneužití lokálních konfliktů, selhání vlád či nepokoje.

Šéf OSN dodal, že IS, který kontroloval rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, opět usiluje o to zajistit si své postavení v obou zemích. Před podobným nebezpečím varoval i americký koordinátor pro boj s terorismem při ministerstvu zahraničí Nathan Sales.

"Tato síť nejenže plánuje a provádí útoky, ale rovněž pokračuje v podněcování jiných, aby útočili," řekl Sales na tiskové konferenci, na které americké ministerstvo zahraničí představilo výroční zprávu o terorismu ve světě.

Zpráva dále uvádí, že i přes porážky, které IS utrpěl, se v roce 2019 hrozba terorismu nezmenšila. Dokument obviňuje Írán, že podněcuje k terorismu a že se snaží ovlivňovat dění na Blízkém východě.

Pandemie podle Guterrese odhalila i zranitelnost vůči novým formám terorismu, například vůči zneužívání digitálních technologií, kybernetických útoků a bioterorismu. Stejně jako nový druh koronaviru, ani terorismus nezná hranice a je možné ho porazit jen společnými silami, dodal.

Mnohé teroristické skupiny podle odborníků OSN onemocnění covid-19 již do své propagandy začlenily. Chtějí tak využít "rozpory a slabost svých nepřátel" a posílit nenávist vůči určitým skupinám, což má za následek rasistické, antisemitské, islamofobní a protiimigrační nenávistné projevy.

Tyto narativy spolu s novými i existujícími konspiračními teoriemi týkajícími se technologie 5G využívá podle OSN také extremistická krajní pravice.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) OSN 5G síť Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 6 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 13 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy