Jak zvládnout co nejlépe pandemii? Věřme vědě, nabádá profesor

NÁZOR - Spolu s tím, jak stoupá počet nakažených nemocí covid-19, se odlišuje reakce jednotlivých států a měst a jejich opatření k omezení šíření koronaviru. V komentáři pro server Los Angeles Times situaci rozebral profesor Samuel Abrams, politolog z americké Sarah Lawrence College.

Ilustrační foto
doporučujeme

Důvěra ve vědu

Americký prezident Donald Trump a mnoho guvernérů jednotlivých amerických států trvají na podzimním otevření škol, zatímco jiní volí opatrnější přístup, upozorňuje profesor. Podotýká, že americká města Los Angeles a San Diego například minulé pondělí oznámila, že na podzim plánují pouze online výuku.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom uplynulý pátek nařídil, aby většina školních tříd v tomto americkém státě zůstala zavřená, poukazuje politolog. Dodává, že Newsom také upustil od znovuotevření mnoha ekonomických sektorů, opětovně uzavřel vnitřní prostory restaurací a veřejných budov, zatímco guvernér státu Georgia naopak odvolal povinné nošení roušek.

Politici v Kalifornii mají pro svá rozhodnutí podporu většiny veřejnosti, uvádí Abrams. Domnívá se, že jeden z důvodů spočívá v tom, že obyvatelé tohoto státu věří více vědě než jiní Američané.

Profesor odkazuje na nový průzkum think tanku American Enterprise Institute ohledně koronaviru a života Američanů, který ukázal, že obyvatelé Kalifornie si velmi váží vědců. "Průzkum se tázal, jakou důvěru, pokud nějakou, chovají respondenti vůči schopnosti různých skupin lidí - místní vlády, zpravodajských médií, univerzitních profesorů, představitelů federální vlády - jednat v nejlepším zájmu veřejnosti," nastiňuje Abrams.

Na 45 % Kaliforňanů odpovědělo, že chovají "velkou míru" důvěry, že v nejlepším zájmu veřejnosti jednají právě vědci, upozorňuje odborník. Dodává, že ve Spojených státech celkově si to myslí jen 38 % lidí, zatímco na Floridě pouze 35 %.

Naopak, jen 12 % obyvatel Kalifornie věří, že v nejlepším zájmu veřejnosti jedná prezident Trump, upozorňuje politolog. Doplňuje, že na Floridě naopak šéfovi Bílého domu v tomto ohledu důvěřuje pětina lidí.  

Průzkum rovněž odhalil, že 68 % obyvatel Kalifornie věří, že vědci činí rozhodnutí a vydávají doporučení na základě faktů a systematického zkoumání, poukazuje Abrams. Vyzdvihuje, že zbytek Američanů smýšlí odlišně - v Texasu si to myslí 47 %, na Floridě 51 % a v sedmnácti jižanských státech 54 % lidí.

Vědomí rizika

"Jde o podstatné rozdíly, které mohou pomoci vysvětlit politickou zdrženlivost a odklady ze strany politiků v mnoha těchto státech při zavádění přísnějších koronavirových restrikcí, například povinných roušek, navzdory nárůstu nově nakažených," píše politolog. Nepovažuje za překvapivé, že přístup k vědě během koronavirové krize se promítá také v osobním chování během pandemie.

Hned polovina respondentů z Kalifornie například v průzkumu uvedla, že by jim za současné situace vůbec nebylo příjemné účastnit se bohoslužby, což je o 8 % více než ve zbytku Spojených států a o 13 % více než na Floridě, poukazuje profesor. Dodává, že v účast na sportovním utkání odmítlo 60 % Kaliforňanů, tedy o celých 17 % více než v případě floridských residentů.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobné vzorce jsou pozorovatelné v přístupu ke střetávání se s přáteli a braní dětí na hřiště, konstatuje Abrams. Domnívá se, že Kaliforňané jsou obezřetnější, protože si uvědomují riziko takového chování.

Ve vztahu k veřejným opatřením jsou pak obyvatelé Kalifornie ochotnější přijmout tvrzení a rady, které předkládají veřejnosti lékaři a vědci, upozorňuje akademik. Průzkumy podle něj totiž odhalily, že po zvážení negativ a přínosu uzavření ekonomiky a pozastavení společenského života hned 65 % Kaliforňanů tyto kroky podporuje ve jménu bezpečnosti obyvatel - pro srovnání, v případě států jako Texas a Florida to je o 11 % obyvatel méně.

Kalifornští residenti nemají s nemocí covid-19 jinou zkušenost než zbytek země, téměř 90 %  z nich sleduje zprávy o koronaviru a pociťuje katastrofální ekonomické dopady pandemie, poukazuje Abrams. Za důležité považuje, že obyvatelé Kalifornie nenaslouchají vědeckým důkazům kvůli svému převážně liberálnímu založení - uvedený stát sice v americkém kontextu inklinuje více vlevo, přesto se 33 % jeho obyvatel označuje za konzervativce a dalších 28 % za názorově nevyhraněné.

Zatímco Bílý dům tlačí na znovuotevření ekonomiky a škol, většina Kaliforňanů to odmítá jako nebezpečný tah, shrnuje politolog. Dodává, že obyvatelé tohoto státu tak činí na základě víry ve vědu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl

13.08.2020 16:13 Ve Spojených státech si minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnanosti dalších zhruba 963.000…

Americká vláda chce změnit zákon o sprchách. Trump chce, aby v nich bylo…

13.08.2020 13:44 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhla změnit právní definici sprchových hlavic, aby z…

Argentina a Mexiko budou vyrábět oxfordskou vakcínu proti covidu

13.08.2020 11:30 Argentina a Mexiko budou vyrábět vakcínu proti nemoci covid-19 vyvinutou britskou firmou…

Kvůli dezinformacím o covidu už zemřely stovky lidí. Pijí chemikálie a…

13.08.2020 09:14 Kvůli dezinformacím okolo koronaviru za první tři měsíce tohoto roku zemřelo po celém světě nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama