Jak zvládnout co nejlépe pandemii? Věřme vědě, nabádá profesor

NÁZOR - Spolu s tím, jak stoupá počet nakažených nemocí covid-19, se odlišuje reakce jednotlivých států a měst a jejich opatření k omezení šíření koronaviru. V komentáři pro server Los Angeles Times situaci rozebral profesor Samuel Abrams, politolog z americké Sarah Lawrence College.

Ilustrační foto

Důvěra ve vědu

Americký prezident Donald Trump a mnoho guvernérů jednotlivých amerických států trvají na podzimním otevření škol, zatímco jiní volí opatrnější přístup, upozorňuje profesor. Podotýká, že americká města Los Angeles a San Diego například minulé pondělí oznámila, že na podzim plánují pouze online výuku.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom uplynulý pátek nařídil, aby většina školních tříd v tomto americkém státě zůstala zavřená, poukazuje politolog. Dodává, že Newsom také upustil od znovuotevření mnoha ekonomických sektorů, opětovně uzavřel vnitřní prostory restaurací a veřejných budov, zatímco guvernér státu Georgia naopak odvolal povinné nošení roušek.

Politici v Kalifornii mají pro svá rozhodnutí podporu většiny veřejnosti, uvádí Abrams. Domnívá se, že jeden z důvodů spočívá v tom, že obyvatelé tohoto státu věří více vědě než jiní Američané.

Profesor odkazuje na nový průzkum think tanku American Enterprise Institute ohledně koronaviru a života Američanů, který ukázal, že obyvatelé Kalifornie si velmi váží vědců. "Průzkum se tázal, jakou důvěru, pokud nějakou, chovají respondenti vůči schopnosti různých skupin lidí - místní vlády, zpravodajských médií, univerzitních profesorů, představitelů federální vlády - jednat v nejlepším zájmu veřejnosti," nastiňuje Abrams.

Na 45 % Kaliforňanů odpovědělo, že chovají "velkou míru" důvěry, že v nejlepším zájmu veřejnosti jednají právě vědci, upozorňuje odborník. Dodává, že ve Spojených státech celkově si to myslí jen 38 % lidí, zatímco na Floridě pouze 35 %.

Naopak, jen 12 % obyvatel Kalifornie věří, že v nejlepším zájmu veřejnosti jedná prezident Trump, upozorňuje politolog. Doplňuje, že na Floridě naopak šéfovi Bílého domu v tomto ohledu důvěřuje pětina lidí.  

Průzkum rovněž odhalil, že 68 % obyvatel Kalifornie věří, že vědci činí rozhodnutí a vydávají doporučení na základě faktů a systematického zkoumání, poukazuje Abrams. Vyzdvihuje, že zbytek Američanů smýšlí odlišně - v Texasu si to myslí 47 %, na Floridě 51 % a v sedmnácti jižanských státech 54 % lidí.

Vědomí rizika

"Jde o podstatné rozdíly, které mohou pomoci vysvětlit politickou zdrženlivost a odklady ze strany politiků v mnoha těchto státech při zavádění přísnějších koronavirových restrikcí, například povinných roušek, navzdory nárůstu nově nakažených," píše politolog. Nepovažuje za překvapivé, že přístup k vědě během koronavirové krize se promítá také v osobním chování během pandemie.

Hned polovina respondentů z Kalifornie například v průzkumu uvedla, že by jim za současné situace vůbec nebylo příjemné účastnit se bohoslužby, což je o 8 % více než ve zbytku Spojených států a o 13 % více než na Floridě, poukazuje profesor. Dodává, že v účast na sportovním utkání odmítlo 60 % Kaliforňanů, tedy o celých 17 % více než v případě floridských residentů.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podobné vzorce jsou pozorovatelné v přístupu ke střetávání se s přáteli a braní dětí na hřiště, konstatuje Abrams. Domnívá se, že Kaliforňané jsou obezřetnější, protože si uvědomují riziko takového chování.

Ve vztahu k veřejným opatřením jsou pak obyvatelé Kalifornie ochotnější přijmout tvrzení a rady, které předkládají veřejnosti lékaři a vědci, upozorňuje akademik. Průzkumy podle něj totiž odhalily, že po zvážení negativ a přínosu uzavření ekonomiky a pozastavení společenského života hned 65 % Kaliforňanů tyto kroky podporuje ve jménu bezpečnosti obyvatel - pro srovnání, v případě států jako Texas a Florida to je o 11 % obyvatel méně.

Kalifornští residenti nemají s nemocí covid-19 jinou zkušenost než zbytek země, téměř 90 %  z nich sleduje zprávy o koronaviru a pociťuje katastrofální ekonomické dopady pandemie, poukazuje Abrams. Za důležité považuje, že obyvatelé Kalifornie nenaslouchají vědeckým důkazům kvůli svému převážně liberálnímu založení - uvedený stát sice v americkém kontextu inklinuje více vlevo, přesto se 33 % jeho obyvatel označuje za konzervativce a dalších 28 % za názorově nevyhraněné.

Zatímco Bílý dům tlačí na znovuotevření ekonomiky a škol, většina Kaliforňanů to odmítá jako nebezpečný tah, shrnuje politolog. Dodává, že obyvatelé tohoto státu tak činí na základě víry ve vědu.

NASA opět zveřejnila astronomický snímek dne od českého autora

31.07.2021 08:44 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne opět…

Berní úřad má podle ministerstva dát Kongresu Trumpova přiznání

30.07.2021 21:21 Americké ministerstvo spravedlnosti dnes nařídilo daňovému úřadu IRS, aby poskytl jednomu z výborů…

S novým rozmachem epidemie v USA ožívají spory kolem nošení roušek

30.07.2021 20:41 Spojené státy zažívají novou vlnu epidemie covidu-19 a s ní také nové kolo vyhrocených sporů kolem…

Trump podle poznámek exnáměstka chtěl, aby ministerstvo zpochybnilo jeho…

30.07.2021 19:03 Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů dnes zveřejnilo nové materiály dokládající…

Počet mrtvých s covidem překonal 4,2 milionu, tempo opět zrychlilo

30.07.2021 15:01 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě v úterý podle údajů serveru…

Bývalého amerického kardinála McCarricka obžalovali ze zneužívání

29.07.2021 21:41 Bývalý americký kardinál Theodore McCarrick, který byl v roce 2019 po četných obviněních ze…

RB OSN prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice

29.07.2021 21:34 Rada bezpečnosti OSN dnes o rok prodloužila zbrojní embargo vůči Středoafrické republice a další…

Vláda USA nastínila způsoby, kterými chce potlačovat migraci ze střední…

29.07.2021 17:07 Vláda Spojených států představila sadu obecných cílů, jejichž plnění by mohlo zmírnit příliv…

Aljaškou otřáslo zemětřesení, úřady varují před cunami

29.07.2021 09:43 Americké úřady dnes vydaly varování před vlnou cunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné…

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

Související:

Právě se děje