Jděte z cesty, když nechcete pomáhat, vzkázal Biden guvernérům kvůli koronaviru

Americký prezident Joe Biden dal v úterý najevo nespokojenost s počínáním guvernérů, kteří se při novém náporu covidu-19 staví proti obnovování restrikcí nebo zavádění pravidel týkajících se očkování. Při vystoupení v Bílém domě uvedl, že když lídři států odmítají "udělat správnou věc", měli by aspoň uvolnit cestu těm, kdo ji udělat chtějí.

Některé státy USA jako Texas a Florida přijaly opatření, která zakazují lokálním orgánům zavádět nařízení ohledně roušek nebo vakcinace.

Prezidentovo prohlášení přišlo v době, kdy se epidemická situace v USA zhoršuje. Podle deníku The New York Times (NYT) v úterý úřady ohlásily na 150.000 nových infekcí a týdenní průměr tak stoupl na 92.000 případů denně, což je nejvyšší hodnota od 13. února. Bilance hospitalizací se dostala k hranici 50.000 a je tak nejhorší od konce března, zatímco rostou i počty mrtvých, byť zatím pomaleji než ostatní ukazatele. USA mají asi 330 milionů obyvatel.

Plně naočkovaných je v USA necelých 50 procent obyvatel a karanténní restrikce známé z prvního roku pandemie jsou naprostou výjimkou. Louisiana je jedním z mála států, kde je ve vnitřních budovách na veřejnosti vyžadováno nošení roušek. Jiné státy podobná nařízení odmítají a přijímají opatření, která zakazují jejich zavádění i na lokální úrovni. Republikánský guvernér Floridy Ron De Santis vydal exekutivní příkaz proti povinnému nošení roušek na školách, jeho stranický kolega v Texasu Greg Abbott zase k dřívějšímu opatření o rouškách minulý týden přidal zákaz vakcinačních nařízení ze strany lokálních a státních úřadů.

"Říkám těmhle guvernérům 'prosím, pomáhejte'. Ale jestliže nebudete pomáhat, pak alespoň jděte z cesty těm, kdo se snaží udělat správnou věc. Použijte svou moc k záchraně životů," komentoval situaci Biden, byť nejmenoval konkrétní politiky. Zmínil však Texas a Floridu, na které podle něj v součtu připadá třetina všech aktuálně registrovaných nákaz v USA. Florida v pondělí ohlásila rekordních 50.997 nových infekcí, v Texasu byl přírůstek 20.004 případů, což je nejvyšší denní součet od začátku února.

Floridský guvernér De Santis v úterý trval na to, že nošení roušek ani uzavírky podniků nařizovat nebude, ačkoli některé nemocnice už přistupují k mimořádným opatřením a hlásí větší počty pacientů s covidem-19 než v kterékoli předchozí fázi pandemie. Hospitalizace po nákaze koronavirem se v drtivé většině případů týkají lidí, kteří nejsou očkovaní.

Jiný republikánský guvernér, který podepsal opatření namířené proti nařizování roušek, ovšem podle NYT nyní mění svůj přístup. "Když se na to dívám zpětně, přál bych si, aby ten zákon neplatil," řekl při úterní tiskové konferenci Asa Hutchinson, který stojí v čele státu Arkansas.

I tento jižní region USA se potýká s výrazným zhoršením epidemické situace a po Louisianě a Floridě registruje třetí nejvyšší počet nových nákaz na 100.000 obyvatel. Stát se třemi miliony obyvatel hlásí zhruba po půl roce opět více než 1000 lidí hospitalizovaných s covidem-19 a denní počty úmrtí jsou zde nejvyšší od března. Guvernér Hutchinson ve světle nepříznivého vývoje nabádá státní zákonodárce, aby zneplatnili část zmíněného zákona a umožnili tak školám zavést povinné zakrývání dýchacích cest před návratem žáků do tříd.

Američtí činitelé včetně prezidenta Bidena v souvislosti s novou vlnou nákazy hovoří o "pandemii neočkovaných", neboť těžce zasažené jsou především státy, kde je nižší míra proočkovanosti populace. Šéf Bílého domu v úterý znovu zdůrazňoval přínos vakcín s tím, že naočkovaní lidé "skoro nikdy" nekončí s covidem-19 na nemocničním lůžku. Zároveň řekl, že by více měst mělo následovat příklad New Yorku, jehož starosta Bill de Blasio oznámil plán vyžadovat potvrzení o vakcinaci v restauracích, posilovnách nebo na kulturních akcích.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden u senátorů nepochodil. Ukrajina zatím nedostane další americké peníze

Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou navrhoval americký prezident Joe Biden. Balíček jsou ochotni podpořit za předpokladu, že dojde ke zpřísnění imigrační politiky. Bílý dům v uplynulých dnech upozornil, že prostředky na pomoc Kyjevu mohou být brzy vyčerpány. 

Více souvisejících

Joe Biden Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

včera

Putin maskuje zvěrstva, reaguje Lotyšsko na jeho slova o "prasáctví"

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a snahu zamaskovat ruská "zvěrstva" na Ukrajině. Vladimir Putin kritizoval zacházení s ruskojazyčnými občany v Lotyšsku a naznačil, že země by mohla čelit negativním následkům.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy