Joe Biden je oficiálním kandidátem demokratů na prezidenta, Clinton zkritizoval Trumpa

Sjezd Demokratické strany dnes oficiálně jmenoval bývalého viceprezidenta Joea Bidena demokratickým kandidátem do listopadových prezidentských voleb. V těch se utká s nynějším prezidentem Donaldem Trumpem, jehož čeká oficiální nominace příští týden. Biden pronese svůj nominační projev ve čtvrtek.

Sjezd se vzhledem k pandemii covidu-19 odehrává poprvé v historii čistě virtuálně. Namísto vystoupení před desetitisícovým davem na sportovním stadionu se v televizi a na internetu vysílá každý ze čtyř dnů sjezdu dvouhodinový sestřih projevů politiků a vyjádření podporovatelů demokratů, píše agentura AP.

It is the honor of my life to accept the Democratic Party's nomination for President of the United States of America. #DemConvention

— Joe Biden (@JoeBiden) August 19, 2020

V dnešním programu, jehož téma neslo název "na schopnosti vést záleží", vystoupila řada vysloužilých hvězd Demokratické strany, jako například bývalí prezidenti Jimmy Carter či Bill Clinton, nebo někdejší ministr zahraničí John Kerry. Podle listu The New York Times se strana tímto segmentem snažila cílit především na starší voliče.

Clinton ve svém předtočeném projevu tvrdě zaútočil na prezidenta Donalda Trumpa, který podle něj na svou roli v Bílém domě nestačí. "Donald Trump říká, že jsme světoví vůdci. No, jsme jedinou velkou průmyslovou ekonomikou, kde se ztrojnásobila míra nezaměstnanosti," řekl prezident z let 1993 až 2001. "V takových časech by měla být Oválná pracovna řídícím centrem. (...) Je tam však jen chaos," řekl Clinton.

Bill Clinton condemns President Trump's handling of the COVID-19 crisis: "At a time like this, the Oval Office should be a command center. Instead, it’s a storm center. There’s only chaos." https://t.co/tFT8FVSwQb pic.twitter.com/f3vI7kXqJX

— CBS News (@CBSNews) August 19, 2020

I druhý večer konference zahrnoval vystoupení vícero zástupců republikánského tábora. Colin Powell, který působil jako ministr zahraničí v administrativě George Bushe mladšího, přednesl projev, ve kterém znovu podpořil Bidenovu kandidaturu. Povahu bývalého viceprezidenta vyzdvihovala i vdova po prominentním republikánském senátorovi Johnu McCainovi Cindy, byť Bidenovi explicitně nevyjádřila preference směrem k volbám.

Netradiční nádech měla i samotná Bidenova nominace. Za normálních okolností se v místě konání sjezdu sejdou delegace ze všech 57 amerických států a teritorií a postupně sdělí vedení strany, kolik delegátů u nich získal jaký kandidát. Tentokrát se však zástupci delegací připojovali do vysílání s krátkým vystoupením z domovských států. Sám Biden pak nominaci přijal ve svém domě ve státu Delaware. Krátce za ni poděkoval a divákům sdělil, že se uvidí ve čtvrtek, kdy má jako vrchol sjezdu zaznít jeho nominační projev.

"Pro člověka, který na prezidentskou funkci pomýšlí po více než tři desetiletí, byl tento moment z úterního večera realizací dlouho kýženého cíle," hodnotila nominaci Bidena agentura AP. Poprvé se o ni 77letý politik ucházel už v roce 1988, neúspěšná pak byla i jeho kandidatura o dvacet let později, kdy si demokraté vybrali pozdějšího prezidenta Baracka Obamu. NYT v noci psal o "triumfu osobní politické výdrže" a podotkl, že když se Biden rozhodl nekandidovat v minulých volbách, byly jeho sny o Oválné pracovně všeobecně považovány za uzavřenou kapitolu.

Kromě představitelů minulých vlád či potenciální první dámy Jill Bidenové v úterním programu sjezdu vystoupily také některé vycházející hvězdy demokratů. Namísto jednoho hlavního řečníka, který by se mohl výjimečným projevem proslavit na celostátní úrovni, jako to učinil Barack Obama v roce 2004, však organizátoři povolali celkem 17 politiků a političek. Podle řady pozorovatelů při tom dostali poměrně malý prostor zastánci stále populárnějšího křídla "demokratických socialistů".

K tomu se řadí například newyorská kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová, jež v krátkém segmentu pro mnohé překvapivě podpořila kandidaturu Bidenova neúspěšného soka z bojů o nominaci Bernieho Sanderse. "Jestli vás to zmátlo, buďte v klidu. Pravidla sjezdu vyžadují vyjádření a nominace ve jménu každého kandidáta, který (v primárkách) získá stanovený počet delegátů. Byla jsem požádána, abych podpořila nominaci senátora Sanderse," vysvětlovala na twitteru "AOC".

If you were confused, no worries!Convention rules require roll call & nominations for every candidate that passes the delegate threshold.I was asked to 2nd the nom for Sen. Sanders for roll call.I extend my deepest congratulations to @JoeBiden - let’s go win in November. ?? https://t.co/uI92P3UfLn

— Alexandria Ocasio-Cortez (@AOC) August 19, 2020

Demokraté jako první z velkých stran vstoupili s novým formátem sjezdu do neprobádaných vod a řada amerických médií poznamenává, že není jasné, do jaké míry se jim podaří virtuálním programem oslovit nerozhodnuté voliče či republikány znechucené Trumpovou politikou a vystupováním. Podle monitorovací společnosti Nielsen sledovalo pondělní program na celkem deseti televizních kanálech 19,7 milionu lidí, což je znatelně méně než před čtyřmi lety, kdy si sjezd naladilo 26 milionů diváků.

Související

Více souvisejících

Joe Biden Volby USA Demokratická strana (USA) Bill Clinton Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy